Разкриването на новата хиперзвукова балистична ракета със среден обсег от руския президент Владимир Путин и изявленията за нейната сила оставиха въпроси за това как оръжието ще промени пейзажа на ядрената война, пише Newsweek.
Кремъл изстреля експерименталния " Орешник " или "лешниково дърво" за първи път при атака срещу отбранителна фабрика в централния украински град Днепър в края на ноември. Украинското военно разузнаване съобщи, че ракетата е имала шест бойни глави и всяка от тях е разполагала с шест суббоеприпаса.
Балистичните ракети със среден обсег и крилати ракети с обсег над 500 километра и под 5500 километра са забранени съгласно договор от съветската епоха между Вашингтон и Москва, въпреки че САЩ се оттеглиха от него през 2019 г., след като обвиниха Русия в нарушаване на споразумението.
Путин каза, че Русия няма нужда да "подобрява ядрената доктрина", а вместо това ще се съсредоточи върху подобряването на "Орешник". Русия актуализира своята ядрена доктрина миналия месец, за да оправдае ядрен удар в отговор на атака срещу Русия от неядрена страна, ако те са подкрепени от ядрена въоръжена нация.
На брифинг в Пентагона заместник-секретарят по пресата Сабрина Синг каза, че „ако Русия избере да изстреля този тип ракета („Орешник“), това няма да промени играта на бойното поле. Това е просто още един опит за нанасяне на щети и жертви в Украйна“.
Тя добави, че нова атака с използване на Орешник може да се състои „в следващите дни“.
Русия провежда тестово изстрелване на междуконтинентална балистична ракета на 29 октомври. Мнозина се чудеха дали използването от Русия на новата балистична ракета със среден обсег „Орешник“ може да промени пейзажа на ядрената война.
„Ако погледнем по-отблизо, достатъчно количество от тези авангардни оръжейни системи действително ще премахне необходимостта от използване на ядрени оръжия“, каза Путин в интервю, предадени от руска агенция.
Някои експерти се чудят дали усилията за разработване на допълнителни оръжия като Орешник ще променят правилата на ядрената война след почти три години на това, което НАТО заклейми като ядрено дрънкане с оръжие от Москва.
Newsweek се обърна към руското Министерство на отбраната за коментар по имейл.
Какво представлява ракетата Орешник?
Смята се, че оръжието е модифицирана версия на руската балистична ракета със среден обсег RS-26 "Рубеж", с един компонент от ракета "Булава", разработена в Москва през 90-те години.
В допълнение към похвалите с мощността на „Орешник“ и внушението, че ядрените оръжия не са от значение сега, след като са разположени, Путин също така подчерта, че се движи със скорост 10 пъти по-висока от скоростта на звука или 10 Маха.
Украински официални лица казаха, че това е първото известно бойно използване на междуконтинентална балистична ракета и е достигнала 11 Мах.
Способността на балистичната ракета със среден обсег да маневрира по време на полет с високи скорости е това, което й спечели етикета " хиперзвукова ". Хиперзвуковите ракети са известни не само със своята скорост, но и със способността си да извършват прецизни удари и да доставят бойни глави на голяма територия.
„Орешник“ функционира като ракета за многократно повторно насочване (MIRV) от епохата на Студената война , което означава, че може да носи поредица от бойни глави, насочени към множество конкретни места.
Тъй като оръжието е ракета със среден обсег, а не ракета с голям обсег, Русия не е ограничена при използването му от Новия договор СТАРТ, който поставя ограничения върху руското разполагане на междуконтинентални балистични ракети.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш