Данъчен консулт на "Труд news": Дължими здравни вноски, ако човек учи и работи в страна от ЕС

Много българи учат в страни от ЕС, а след това започват и работа там, но често идват в България, за да ползват здравни услуги. Затова в рубриката на “Труд news” “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какви документи трябва да бъдат представени в НАП, за да се счита човекът за здравно осигурен. Допълнително разглеждаме облагането на доходи при обучение по метода “сугестопедия”.

I Българка учи и работи в чужбина

Българка е приключила висшето си образование в Нидерландия. През периода на обучението є там в НАП е представен документ от университета, че е редовна студентка и съответно тя е с непрекъснати здравноосигурителни права в България. След края на академичната година е започнала работа по трудов договор в Нидерландия. Според нидерланското законодателство е задължена сама да сключи здравна застраховка с местно застрахователно дружество, която се плаща от нея, без работодателят да има отношение към това. Поставен е въпросът: Какви документи, къде и в какъв срок е необходимо да представи, за да не дължи здравни осигуровки и в България?

Според чл.33, ал.1, т. 1 и 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) задължително осигурени в НЗОК са всички български граждани, които не са граждани на друга държава и българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на България.

Не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка (чл.33, ал.2 от ЗЗО).

В §1, т.22 от Допълнителните разпоредби на ЗЗО е дадена дефиниция на понятието “Правила за координация на системите за социална сигурност”, съгласно която това са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) №1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към лицата, които се движат в рамките на Общността - наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които не са задължително здравноосигурени на друго основание, с Регламент (ЕИО) №574/72 на Съвета, определящ процедурата за прилагане на Регламент (ЕИО) №1408/71 на Съвета, и с всички други регламенти, които ги изменят, допълват или заменят.

Ако съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност едно лице подлежи на здравно осигуряване в друга държава членка, то не дължи здравни вноски по българското законодателство.

Обстоятелството, че за определен период конкретно лице е подчинено на законодателството на друга държава членка на ЕС и попада в обхвата на разпоредбата на чл.33, ал.2 от ЗЗО, се удостоверява с представяне в НАП на формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (например Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106, U1 и др. или аналогичните документи по Регламент (ЕО) №883/2004 на Европейския Парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. за координация на системите за социална сигурност (Регламент (ЕО) №883/2004)) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държава членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително осигуряване в съответната държава членка.

В случай, че представеният удостоверителен документ е извън формулярите, издавани в съответствие с посочения регламент, на основание чл.55, ал.1 от ДОПК е необходимо същият да бъде придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач.

Въз основа на представения документ, за посочените в него периоди се счита, че лицето, в чиято полза е издаден, е включено в система на здравно осигуряване в друга държава членка и не дължи вноски за задължително здравно осигуряване в НЗОК.
Изясняването и корекцията на здравноосигурителния статус на лицата се извършва по искане на заинтересованите лица. Искането следва да е придружено с някой от гореизброените документи, доказващи съответните обстоятелства. Удостоверителните документи, издадени от компетентна институция на друга държава членка, могат да бъдат представени пред НАП лично или от упълномощено лице (без да се изисква нотариална заверка на пълномощното).

II Преподаване на английски език по метода “сугестопедия”

Гражданин работи на свободна практика и извършва обучително-творческа дейност, а именно: преподаване на английски език по метода “сугестопедия”. Това е иновативна методика чрез прилагане на класически изкуства, театър, танци и други. Обучението е в четири етапа - въведение, концертен сеанс, разработка и представяне. В обучението ползва авторски текстове, клипове, игри и лични методи и идеи. Поставен е въпросът: Следва ли тази дейност да се определи като “деец на културата, изкуството, образованието” и да се облага по реда на чл.29, ал.1, т.2, б. “б” от ЗДДФЛ с ползване на 40% нормативно признат разход?

Съгласно чл.29, ал.1, т.2, б. “б” от ЗДДФЛ доходът се намалява с разходи за дейността 40 на сто за авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители.

Доходите за дейност свободна професия се намаляват с разход за дейността 25 на сто (чл.29, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ).
“Лица, упражняващи свободна професия” съгласно §1, т.29 от Допълнителните разпоредби (ДР) от ЗДДФЛ са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:

а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;

б) не са регистрирани като еднолични търговци;

в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.

От така посочената дейност в запитването, човекът не извършва продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството, нито продава авторските си права върху такива.

Услугата, която оказва, е обучение по английски език по метода “сугестопедия”.

Сугестопедията е педагогическа система на обучение, която съчетава педагогика, психология и артистични похвати. Тя дава възможност успешно да се усвояват нови знания, като се стимулират всички сетива и интелекта на човека.

Независимо, че това е метод, изискващ нестандартни похвати и дейност чрез театър, танци и други, възнаграждението, което получава за услугата провеждане на обучение по метода “сугестопедия”, е доход от свободна професия.

Само когато човекът реализира доход от продажбата на изработените от него авторски клипове, текстове и други продукти с цел обучение, при условие че отговарят на произведения на изкуството, науката и културата съгласно Закона за авторското право и сродните му права, или продаде авторските права върху тях, тогава ще е налице хипотезата на чл.29, ал.1, т.2, б. “б” от ЗДДФЛ и само за тези доходи ще има възможност да ползва предвидените 40 на сто разходи за дейността.
Използването на авторски текстове и клипове и други продукти лично от автора в дейността му по услугата, която извършва, не превръща полученият доход за оказване на същата във авторско възнаграждение.

Предвид на гореизложеното, доходите, които получава за провеждане на обучителна дейност по английски език, независимо от използваната методика, ще подлежат на облагане като доходи от свободна професия с разход за дейността 25 на сто.

Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-ата в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и три внучки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Данъчен консулт