Много жени извършват дейност като детегледачки, а за труда си получават пари по граждански договор от родителите. Затова в рубриката на “Труд news” “Данъчeн консулт” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за плащане на осигуровки върху получените доходи и кой трябва да подава осигурителни декларации.
Жена възнамерява да работи като детегледачка по граждански договор. Възложител по договора е физическо лице, което не е регистрирано като осигурител. Поставени са въпросите:
1. Как трябва да бъде уредено осигуряването на жената? Кой трябва да подава данните и да внася дължимите осигуровки?
2. Какви декларации трябва да бъдат подавани и в какъв срок?
Кой плаща осигуровки
Обществените отношения, свързани с държавното обществено осигуряване (ДОО), са уредени с Кодекса за социално осигуряване. Съгласно чл.5, ал.1 от КСО осигурител е всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигуровки за други физически лица. От дефиницията се извличат основните характеристики на осигурителя:
1. Субект, чийто правен статут е сред изброените в легалната дефиниция: всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации;
2. Задължен е по силата на закона да внася осигуровки за други лица.
Придобиването на качеството осигурител е резултат от съвкупното изпълнение на двете основни характеристики.
Физическо лице, което е осигурител по смисъла на КСО, има задължение за внасяне на осигуровки за други физически лица, в случай че има трудово или гражданско правоотношение с тях.
Редът за осигуряване на лицата, работещи без трудово правоотношение, е регламентиран в чл.4, ал.3, т.5 и т.6 от КСО и чл.5 и чл.6 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ). На задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт подлежат:
- лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;
- лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение.
Възнаграждението за лицата по чл.4, ал.3, т. 5 и 6 от КСО, върху което се дължат осигуровки, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Лицата, родени след 31 декември 1959 г., ако са осигурени във фонд “Пенсии”, съответно във фонд “Пенсии за лицата по чл.69”, на държавното обществено осигуряване (ДОО) с изключение на лицата, осигуряващи се по реда на чл.4б, задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд.
Осигурителните вноски за ДОО и допълнителното задължително пенсионно осигуряване за лицата по чл.4, ал.3, т.5 и т.6 от КСО се разпределят между осигурителите и осигурените и се внасят от осигурителя до 25-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението.
Съгласно чл.40, ал.1, т.3, букви “а” - “в” от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) здравната вноска за лицата, работещи без трудово правоотношение, се определя на база дохода, върху който се дължат вноски за ДОО.
В случай, че лицата извършват и друга трудова дейност, за която подлежат на осигуряване, следва да се имат предвид чл.6, ал.11 от КСО и чл.40, ал.1, т.6 от ЗЗО. Според чл.6, ал.11 от КСО лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл.4, осигуровки се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи от дейности на лицата съгласно последователността, посочена в чл.4, ал. 1 и 10;
2. доходи от обезщетения, изплащани по Кодекса на труда или по специални закони, върху които се дължат осигуровки;
3. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, лица, които се облагат по реда на чл.26, ал.7 от ЗДДФЛ, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, земеделски стопани и тютюнопроизводители;
4. доходи за работа без трудово правоотношение.
Съгласно чл.4 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ), когато лицето упражнява трудова дейност на повече от едно основание по чл.4, ал.1 и/или ал.3, т. 5 и 6 и/или ал.10 от КСО, то декларира пред всеки следващ осигурител дохода, върху който се дължат осигуровки, като се спазва поредността, определена в чл.6, ал.11 от КСО.
Подаване на декларации
Освен задължение за внасяне на осигуровки осигурителите, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в НАП данни за:
- осигурителния доход, осигуровките за ДОО, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите”, дните в осигуряване и облагаемия доход по ЗДДФЛ - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (декларация образец №1),
- декларация за сумите за дължимите осигуровки за ДОО, Учителски пенсионен фонд, здравно осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване, вноски за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите” и данък по ЗДДФЛ. Декларация за сумите за осигуровки за ДОО и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване се подава и за лицата по чл.4, ал. 5 и 9 (декларация образец №6).
Съгласно чл.4, ал.1, т.1, буква “а” от Наредба №Н-13/2019 г. декларация образец №1 се подава в съответната териториална дирекция на НАП от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения - за всеки календарен месец до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните, включително и при полагащо се обезщетение на трудоустроено лице, на което не е предоставена подходяща работа; при начислено или изплатено възнаграждение за същия месец след този срок - до края на месеца, в който е начислено или изплатено възнаграждението.
Декларация образец №6 се подава в едновременно с подаване на декларация образец №1.
В конкретния случай
Ако жената упражнява трудова дейност без трудово правоотношение и:
- е осигурена на друго основание по КСО, или
- не е осигурена на друго основание по КСО, но получава месечно възнаграждение равно или по-голямо от минималната заплата след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на ЗДДФЛ, възложителят/осигурителят по договора има задължението да удържи и внесе дължимите осигуровки и да подаде декларации образец №1 и образец №6 по описания по горе ред.
В случай че не е осигурена на друго основание за месеца и изплатеното възнаграждение по договора, е единствен доход за месеца и след приспадане на разходите за дейността по ЗДДФЛ е по-малко от минималната заплата за страната, осигуровки от възложителя не се дължат респективно не се подават осигурителни декларации. Здравното осигуряване е за сметка на жената и се извършва по реда на чл.40, ал.5, т.1 от ЗЗО, като извършва и годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и четири внучки.