Депутатите учредиха комисия за полицейското насилие (обзор)

В залата не мина без шеги и закачки между управляващи и опозиция.

Не мина без взаимни обиди между управляващи и опозиция

Атанас Атанасов стана председател от втори опит

Борисов: Темата за оставката на вътрешния министър е затворена

Със 123 гласа “за” от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и “Има такъв народ” парламентът създаде вчера временна комисия, която да установи имало ли полицейско насилие на протестите срещу БФС на 16 ноември по време на футболната среща България-Унгария. Против гласуваха от ДПС, от “Възраждане” се въздържаха.

Комисията ще се състои от 18 членове - по трима представители на всяка парламентарна група. Тя ще работи 1 месец, след което ще изготви доклад за резултатите от установените факти, както и предложения за законодателни промени, ако това е нужно.

От ГЕРБ-СДС представителите ще бъдат Рая Назарян, Радомир Чолаков и Маноил Манев. От ПП-ДБ - Атанас Атанасов, Надежда Йорданова и Явор Божанков. От “Възраждане” - Светослав Тодоров, Александър Рангелов и Цвета Рангелова. От ДПС - Хамид Хамид, Халил Летифов и Валентин Тончев. От БСП - Иван Иванов, Иван Ченечев и Христо Проданов, а от ИТН - Тошко Йорданов, Ивайло Вълчев и Станислав Богдански.

Кандидати за председател бяха Атанас Атанасов, Цвета Рангелов и Ивайло Вълчев. За председател бе избран Атанас Атанасов. При първото гласуване обаче той не успя да оглави комисията. ГЕРБ бяха разделени. ДПС демонстративно не се включиха в гласуването. При прегласуването обаче генералът получи подкрепата на движението и взе от тях 28 гласа, а ГЕРБ му дадоха 47 “за”, само един от тях се въздържа и той получи 129 гласа. От опозицията поискаха все пак да бъдат гласувани и останалите кандидатури, но те не бяха подкрепени.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов защити създаването на комисията. Според него темата за оставката на министъра на вътрешните работи е затворена още от първия ден, защото има професионално ръководство. “Тук основната вина е на Българския футболен съюз. От 1 седмица разиграваха хората - София, Пловдив, Кърджали пак София. И в един момент полицията няма надлежните, нито време, нито планове, да се подготви за едно подобно предварително, знаещо се, че ще завърши така събитие”, каза Борисов.

Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски определи като “незаконна” и “популистка” новосъздадената временна комисия. Той напомни, че парламентът няма разследващи функции и не може да заменя други институции.”Каквото и да установи парламента, пак ще го прати на прокуратурата. Инспекторатът да разследва, прокуратурата разследва. Абсолютно за нас е незаконно това, което се извършва. Подкрепихме да има председател, защото се видя, че без ДПС не може да има и председател тази комисия”, каза още Пеевски. Въпреки това от ДПС са излъчили свои представители в комисията, за да защитят усилията на полицията да работят за спазване на реда и държавността. ДПС ще настояват за изслушване на битите полицаи, защото тенденциозно са показвани кадри с бити протестиращи. От ДПС обмислят да внесат предложения за по-строги санкции срещу футболното хулиганство.

След избора на Атанасов лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов иронизира, че няма как да осъществи дори едно такова елементарно политическо усилие като избор на председател на временна комисия без “златния пръст” на ДПС. А председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов попита Атанасов какво е усещането да му демонстрират, че всъщност е пионка в ръцете на ДПС.

“Нося една книга тук и ви препоръчвам да я прочетете. Нарича се “Троловете на Путин”" и преди малко два от троловете бяха на трибуната”, каза Атанасов. “Искам да излезе тук, на трибуната, в лично обяснение и да посочи един път в тази зала, когато съм гласувал нещо в полза на Русия - един път. Иначе сте жалък малък лъжец. Изберете си едно от двете”, отвърна му Йорданов.

 

Гроздан Караджов, депутат от ИТН: Кирил Петков трябва да стане клиент на прокуратурата

Защо 17 август е толкова ключова дата

 

Кой, кога и защо е натискал министъра на вътрешните работи? Кой всъщност кадрува във вътрешното министерство и дали последните изстъпления не са пряк резултат от това кадруване?

Тези въпроси зададе депутатът Гроздан Караджов от “Има такъв народ” при обсъждането в парламента на създаването на комисия, която да разследва полицейското насилие по време на протеста пред националния стадион.

“Ненадейно отговор на този въпрос даде самият Кирил Петков в едно доста странно интервю за Нова телевизия във вторник. Той влезе в пряк сблъсък с обадилия се по телефона министър Калин Стоянов”, посочи Караджов.

“Вътрешният министър директно обвини Кирил Петков че му е оказвал натиск за смяна на ръководни кадри на МВР. Кирил Петков се опита да се измъкне, но по един много странен начин. Той четири пъти попита Калин Стоянов дали е говорил с него след датата 17 август. Не откакто се познават, а точно от 17 август нататък”, изтъкна той.

“Каква е тази сакрална дата 17 август? Защо 17 август се оказва толкова ключова дата за отношенията между мандатоносител и вътрешен министър? Дали не е защото на 16 август беше застрелян видният бизнесмен и политически ментор на Кирил Петков и “Продължаваме промяната” Алексей Петров?”, каза още Гроздан Караджов според когото обществото има право да знае “как се случват нещата в МВР”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика