Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети, пред „Труд news”: Влизаме в класациите, ако бизнесът и университетите скъсят дистанцията

Искаме да обсъждаме наравно с останалите партньори промените във висшето образование

Студентите да следят ремонта на общежитията, за да има контрол

Ангел Стойков поема ръководството на Националното представителство на студентските съвети за следващите две години, в които ще се бори за това дуалната форма на обучение да бъде приложена у нас по модел на западните университети. Какво означава това за студентите и дали организацията им ще продължи да поддържа идеята таксите във висшите училища за държавна поръчка да паднат, питаме Стойков и разбираме, че студентите има още идеи, които са готови да предоставят като инициативи на Съвета на ректорите и на Министерството на образованието и науката.

- Господин Стойков, Националното представителство на студентските съвети бе сред малкото организации, които подкрепиха предложението на кабинета за отпадането на таксите за студентите държавна поръчка, ще стане ли факт тази мярка, според вас?
- В предишния мандат на организацията беше направено анкетно проучване какви са нагласите на студентите в цяла България. Над 11 000 студенти се включиха от различни университети и над 91 процента бяха положително настроени и искат да има такова отпадане. Тези, които са против, са много малко – 2-3 процента и имат такива, които не могат да решат. Тези, които са против, се вижда, че са от частни университети. Това е положителна мярка, свързана с колегите. Дали ще отпадне или не при внасянето, не мога да кажа. Това, което е очакване на националната организация и мое лично очакване, е националната организация да бъде сериозен партньор в обсъждането на следващите стъпки в този процес. 

- Какво имате предвид – не сте били досега такъв партньор?
- Това означава да се чуе нашето мнение и ние да влезем в комисия по образование и също така заедно със Съвета на ректорите, социалните партньори и членовете на комисията по образование, съвместно и с МОН, ние да обсъждаме какви трябва да бъдат следващите стъпки, следващите критерии, мерки, които да бъдат взети за повишаването на качеството на образованието, за да може да се върви към европейския пример, който имаме. Всъщност това  не е система, която тепърва се измисля от нас. Това е системата, която се прилага в Западна Европа и там има добри мерки, които трябва да бъдат споделени, които могат да бъдат дори копирани, за да може наистина да се върви към европейско качество на образование.

- Каква конкретна мярка можем да копираме от Западна Европа?
- Със сигурност мерките и критериите, които ще бъдат заложени, няма как да дойдат от националната организация. Хубаво е да знаем, че ние сме студенти, хубаво е да знам, че мерките, които ще касаят качеството висше образование, трябва да дойдат от страна ректорските ръководства, на министерството на образованието. Това, което забелязваме от наши колеги в чужбина, от университети, които са в Австрия, Финландия, Дания, Италия, там, където се забелязва безплатна форма на обучение, е всъщност връзката между бизнеса и образованието, която е изключително скъсена. Говори се от много години в България за това, но така и не може да се осъществи напълно. Дуалната форма на обучение е редовно срещана навън и всъщност бизнесът има възможност практически да обучава колегите и да ги подготвя за пазара на труда. А не да има някаква голяма крачка, която трябва да се направи след завършването за по-добра реализация.

- Дуалната форма на обучение ли ще бъде големият приоритет в двугодишния ви мандат като председател?
- Това е един от приоритетите, които си поставя националната организация. Разбира се, качественото висше образование е цел. За нас това е нещо основно, което залагаме. Едно от нещата, които с радост бихме коментирали със Съвета на ректорите, МОН, е прилагането на добрите практики. Ние виждаме такива в средното образование за дуалната форма на обучение. Можем да ги приложим във висшето образование за по-добро и качеството предаване на знания от страна на преподавателите към колегите. Други наши приоритети са подобряването на материалната база в общежитията и колегите да могат да живеят в много по-добри условия. Има отпуснати средства за ремонт и реновиране на общежития. Вече има одобрени блокове, има информация какви средства ще пристигнат при тях. Ние желаем да бъдем въвлечени в този процес и да има контрол върху разходването на средствата именно за тези ремонти и НПСС да е сигурно, че наистина накрая ще се стигне до подобряване на условията на живот. Ние ще изпратим писмо до министъра на образованието с желание наши представители да участват във всеки един блок, за да може да се следи процеса и средствата. Друго важно нещо пред нас е да бъде направен анализ сред университетите до каква степен те могат да предложат условия за хората със специални образователни потребности, за да могат те наравно със своите връстници да получават висше образование. Винаги ще се стремим към повишаване на мотивацията от страна на държавата към колегите и повишаването на стипендиите, повишаване на храноден и леглоден, защото има инфлация, цените са вдигат. Трябва да мотивираме колегите да бъдат най-добрите и да имат възможност да получават и възнаграждения за това, че са били изрядни студенти и са имали високи оценки. 

- Залагате вдигане с 30 процента на стипендиите. Какви разчети имате за нужните за това средства?
- Говорим за тези 30 процента именно заради това, че ние нямаме информация към момента какви ще бъдат следващите средства в бюджета за 2025 г. и какви са възможностите за това да бъдат увеличени студентските стипендии. За това ние сме сложили среден процент, към който ще се стремим в следващите 2 години. Това, което беше направено предишните години, е че стипендиите от 150 лева станаха 200 лева. Минималният им размер в момента е 120 лева. Ако има разбиране от МОН и бъдем поканени на такава среща, ние ще бъдем готови и със съответни искания какви да бъдат крайните стойности на стипендиите. От тяхна страна, разбира се, желаем да получим информация дали МОН е готово да отдели тези средства за студентите. Така че, именно заради това в самото начало, ние не си поставяме основни граници, основни суми, които да искаме.

- Има ли вече диалог с просветното министерство по някои от вашите искания и приоритети, очаква се ротация или евентуално избори, така че вероятно ще се стигне до промени в екипа в МОН?
- Имаме разговор с министерството е във връзка с темата, която повдигнахме в началото, за безплатната форма на обучение. Ние успяхме да изпратим нашата позиция и становище  по въпроса. Не сме попадали в други разговори, свързани с бъдещето на висшето образование, именно заради това, че се очаква промяна МОН, ротация в управлението. Оттук нататък се надявам да има успокояване на политическата обстановка и възможно най-скоро да имаме среща в новия екип в МОН, за да можем в конструктивен диалог да продължим доброто партньорство. С професор Цоков и екипа сме имали добър диалог, надявам се това нещо да продължи, защото с министерството на образованието, съвместно с другите партньори, трябва да работим върху подобряване на условията във висшето образование и изобщо за качествено висше образование.

- Да, нека се върнем на качеството – какви са промените в Закона за висшето образование, които са наложителни, според студентите?
- Да се подобрява материалната база, в която колегите се обучават. Съвременните технологии да навлизат все повече - съвременни лаборатории за профилираните специалности, нови учебни зали, с нови технологии, които да дадат възможността за повишаване на това качество на образование. Сигурен съм, че подобна инициатива биха подкрепили от Съвета на ректорите и дори те биха я водили. Това несъмнено ще отвори нови възможности пред нашите колеги. Това, което споменах за дуалното обучение, скъсването на дистанцията между бизнеса и университети, да се продължи политиката, която е за стимулиране на студентите да останат и да се реализират в България. Част от разговора е това, че всъщност на пазара на труда има недостиг на кадри и тук е добре да се знае, че нашите студенти са качествени и след това намират своите работни места. Много се нещата, които можем да кажем в тази връзка, но започвайки от подобряването на материалната база и пр., изобщо тази крачка, която бизнесът да направи университетите, а те да го приемат за формирането на нови учебни планове, нови специалности, които търсене от бизнес, е начинът, по който висшето образование несъмнено ще повиши своето качество. 

- В кои сфери бизнесът и програмите в университетите могат да се срещнат най-бързо и конструктивно?
- Участвах на форум, свързан с туризма и как хората, които работят в сферата, могат да разчитат на висшето образование. Започвайки от средното образование, са установени добри дуални програми с това ученици да участват в управлението на туристически обекти, в работата, за да могат по този начин да придобият нужните знания и умения. Това сме забелязали в част от университетите, свързани с туризма – има добра практика, не може да се нарече дуална програма, но има изнесени лекции, изнесени упражнения в хотели и други обекти. Това се случва не само в туризма, но и в специализираните висши училища като Химикотехнологичния и металургичен университет, Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“, Университета по архитектура, строителство и геодезия, където те на терен имат възможност да трупат знания и умения и да се срещат с практиката. А не да трупат сам познания с теоретически насоченост. 

- Защо нямаме университет в елитните места на световните класации?
- Това е тема, която честно се коментира. Може би тези работи, които споделяме в сега в разговора ни, свързани с добрите европейски практики, с качеството на обучението, свързани с мотивацията на студентите, мотивацията на преподавателите, финансовата мотивация на преподавателите за тяхното развитие, са част от факторите, които със сигурност влияят върху това защо ние нямаме университет в топ 1000, в топ 500. Със сигурност това трябва да е жълта сигнална лампа за нас, за това, че ние имаме още работа да вършим, да работим нашето образование да бъде на високо ниво. Мога да кажа, че тези добри практики, които се осъществяват от университетите в България, свързани с европейските алианси от университети и колаборирането с тях, е добро начало, което може би ще ни даде и разширяването на мирогледа какво правят навън - как работят западните университети, за да са толкова качествени. Може би тук става въпрос и за работата на Националната агенция по оценяване и акредитация, атестирането на преподавателите, и затова дали се чува мнението на колегите от различните университети дали преподаваните материали и учебните занятия са на достатъчно високо ниво. Това е един комплекс от много фактори, без да се отдава на един или на друг, напротив – те вървят заедно. Това влияе върху висшето образование да има още накъде да се развива и надгражда.

Нашият гост

Ангел Стойков е новият председател на Националното представителство на студентските съвети. Той беше избран от Общото събрание на организацията. Ангел Стойков смени досегашният лидер Даниел Парушев, който беше начело на НПСС два мандата.
Ангел Стойков е роден в Бургас. Има бакалавърска степен по „Икономика на туризма" в УНСС, както и магистърски степени по „Международен туризъм" и по „Мениджмънт на недвижимата собственост" в УНСС.
В момента се обучава в степента „доктор" в катедра „Икономика на туризма" в УНСС.
През периода 2019 – 2023 г. е председател на Студентски съвет при УНСС. През 2019 г. е избран за член на Младежкия консултативен съвет към Столична община.
През 2021 г. става член на Консултативния съвет към кмета на район „Студентски“. През 2019 г. е избран за член на Академичния съвет в УНСС. Същата година е избран за член на Факултетния съвет към факултет „Икономика на инфраструктурата" в УНСС.
През 2022 г. става съветник по учебната и научно-изследователската дейност и съветник по социално-битовите въпроси на учащите към Националното представителство на студентските съвети в Република България. От 2023 г. е президент на Алумни клуб към Студентския съвет при УНСС. През 2024 г. е избран за член на Съвета на настоятелите в УНСС и член на Националния консултативен съвет за младежта.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта