На 3 декември отбелязваме Международния ден на хората с увреждания. Денят има за цел да насърчи разбирането на проблемите на хората с увреждания и да мобилизира подкрепа за правата и благосъстоянието им.
„Трети декември е ден не за празнуване, а за уведомяване на обществеността за все още наличните проблеми, които съществуват сред хората с увреждания“, каза на пресконференция Георги Колев от Съюза на инвалидите в България.
Национално представителни организации на хора с увреждания призоваха за прецизиране на системата на Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК). Едно от техните предложения е да се даде достъп до здравните досиета на пациентите, подлежащи на освидетелстване и преосвидетелстване. По този начин лекарите от ТЕЛК и НЕЛК ще имат достъп до електронните здравни досиета, за да разполагат с пълния набор медицински документи, необходими за определяне на процент инвалидност.
„Важно и също така би спестило много време на самите комисии е достъпът до Националната система на здравните досиета на пациентите“, каза на пресконференцията председателят на Асоциация на родители на деца с епилепсия Веска Събева.
По думите й пациенти със сериозни заболявания би трябвало да правят редовни профилактични прегледи и в системата да има информация за това. „Не може човек, който 10 години не е ходил на лекар, да поиска отново да влезе в системата на ТЕЛК или пък по-високи проценти“, заяви Събева.
„Няма специалисти, които да работят в различните комисии. Комисиите започнаха да дават по 0 проценти, когато няма такъв специалист. За нервни заболявания оценка дава акушер-гинеколог“, отбеляза още тя.
„По повод Международния ден на хората с увреждания настояваме за ангажимент за реализиране на правата на хората с увреждания, на първо място при определяне на медицинска експертиза и актуализирането с нови водещи инициативи и действия“, отбеляза Елка Тодорова от Национално сдружение на работодателите на хората с увреждания.
Бончо Бонев от Национална потребителна кооперация на слепите в България засегна трудовата тема и това, че хората с увреждания срещат много сериозни затруднения при намиране на работа, тъй като работодателите все още не са склонни да ги наемат, независимо от качествата и компетенциите им.
„Незрящите хора няма къде да работят. Много хора се страхуват да отидат на преосвидетелстване пред ТЕЛК заради драстичното сваляне на процентите на увреждане“, каза Бонев.
„Хората не ги наемат на работа, когато чуят, че имат проблем се започва "На нас ни трябва човек, който да комуникира по телефона или трудовата медицина не позволява". А винаги има начин, когато някой иска да наема такъв човек. В България хората този начин не го намират. По-лесно е да назначат здрави хора, дори и да не се справят добре. Повечето от хората с увреждания са завършили висше образование и имат компетенции“, категорична е Кръстева Кръстева от Асоциацията на родители на деца с увреден слух.
Ежедневно хората с увреждания в България се сблъскват с проблеми, които за останалите може и да не са толкова забележими.
Една част от училищата у нас не са пригодени за хора със специални потребности, а методите на обучение също.
Антоанета Пенева от Българска асоциация за невро-мускулни заболявания коментира именно този важен акцент – приобщаващото образование.
„Темата за приобщаващото образование в момента не е това, което очакваме. Мечтаем да осигурим нормална среда на обучение. Трудно е на едно такова дете да се чувства нормално в училище, средата е враждебна. Дори не знаем, къде се намират тези училища. Трябва да има една картотека, за да знаем дали то е адаптирано, не е само достъпът до училищната сграда, а също така - класната стая, тоалетната, нещата са много. Трябва да бъде създаден екип, който да е в помощ на децата и родителите. А в училища, където няма асансьори, такива деца остават самички“, каза Пенева.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш