Цветът на очите всъщност не спира да се развива и променя до около 3-годишна възраст. Едно е сигурно обаче – невъзможно е човешките очи да имат наистина черен цвят. Допустимо е да изглеждат черни заради осветлението, заради отражението на дрехите, които носим, или заради използването на цветни контактни лещи.
Вижте защо е изключено хората да имат черни очи!
Съществуват около 16 различни гена, които отговарят за цвета на очите ни. Два от тях са основни фактора - HERC2 и OCA2. Тези гени прецизират цвета на очите ни чрез количеството меланин, присъстващо в ирисите. Получените цветове на меланина в очите могат да варират между голямо разнообразие от нюанси, като синьо и сиво. Но възможно най-тъмният цвят е много тъмнокафяв, а не черен.
Обектите, които са черни, поглъщат повече светлина, за да изглеждат наистина черни. Излишната светлина и енергия, които те поглъщат, се преобразуват в топлинна енергия. Това може да означава, че ако имаме наистина черни очи, те ще се нуждаят от постоянна хидратация под формата на сълзи, за да не прегреят и изсъхнат.
Слънчевите лъчи съдържат ултравиолетова или UV светлина, а черните предмети са склонни да я абсорбират повече от другите цветове. Продължителното излагане на UV светлина може да влоши здравето на очите и да доведе до проблеми като катаракта или рак на кожата. Благодарение на генетичния ни състав, меланинът, който осигурява цвят в ирисите, ни предпазва от ултравиолетовата светлина. Проучванията показват, че меланинът може да унищожи над 99,9% от ултравиолетовата радиация, която поглъща, предпазвайки очите ни от увреждане.
Най-редкият естествен цвят на очите всъщност е зелен. Има само около 2% от цялото население в света, които имат зелени очи. Има и някои редки състояния, при които хората имат червени или виолетови очи поради очен албинизъм. Други имат различен цвят ириси за всяко око поради хетерохромия.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш