Откакто прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) определи за „и.д. главен прокурор” "лицето Борислав Боби Сарафов", по медиите плъзнаха всякакви пишман анализатори, които разтягат псевдоправни локуми и ръсят общи приказки за морала и справедливостта, обясняват високопарно и авторитетно на електората колко грубо бил нарушен законът, защото това решение трябвало да го вземе задължително и само пленумът на ВСС и как министърът на правосъдието (с цялото ми уважение към доц. Славов) щял да обжалва решението на прокурорската колегия на ВСС пред ВАС, който видите ли, ако бил на очакваната за положението му висота, щял да прогласи нищожността на това решение или поне да го отмени.
Хайде сега заедно да прочетем Закона за съдебната власт (ЗСВ)! Бавно и с разбиране!
Безспорно е, че според чл. 30, ал. 2, т. 6 от ЗСВ само пленумът на ВСС има правомощието да прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на главния прокурор.
Не така обаче сто? въпросът с назначаването на прокурор, изпълняващ функциите на главен прокурор до избирането на нов, или т. нар. „и.д.”. Тъй като според чл. 167, ал. 1, т. 1 от ЗСВ главният прокурор попада в категорията „административни ръководители на органите на съдебната власт”, съгласно чл. 175, ал. 4 от ЗСВ „при предсрочно прекратяване на мандат на административен ръководител … до встъпването в длъжност на нов административен ръководител неговите функции се изпълняват от определен от съответната колегия на Висшия съдебен съвет заместник.” За неразбралите повтарям: „от съответната колегия”.
Сходно е решението на закона и при отстраняване от длъжност на административен ръководител. Според чл. 168, ал. 7, изр. трето от ЗСВ в този случай „функциите на административен ръководител до избирането на нов се осъществяват от един от неговите заместници, определен от съответната колегия на Висшия съдебен съвет”.
Крайно време е парламентарно представените партии (а и всички останали политици) и дежурните им придворни анализатори да спрат да се упражняват на гърба на съдебната власт, да си гледат в паничката и да започнат да четат и да спазват законите, които самите тези партии са приели. А специално ПП и ДБ е крайно наложително да разберат, че кьорав карти не играе. И че когато се променят закони, това се прави с дълбока мисъл (не по Дъглас Адамс) и с комплексни работещи решения (не по Мария Габриел), а не на парче. Ако, докато приемаха „механизма за разследване на главния прокурор”, бяха помислили още малко, щяха да прозрат очевидните последици от предсрочното прекратяване на мандата му и да предвидят и приемат съответните превантивни промени в ЗСВ. Трябваше малко, но навреме. Но не би! А тези „експерти” се канят да правят конституционна реформа! Не, благодаря!
Докато умните в ПП и ДБ се наумуват, лудите в сегашния ВСС като нищо може да се налудуват при избора на нов главен прокурор.
П.П. Ако решението на прокурорската колегия на ВСС бъде обжалвано, ВАС може и да го отмени, но не на основанията, които изтъкват под строй дежурните всичколози, а поради допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Какви са тези нарушения ли? Няма да им кажа. Да си ги намерят сами! А не е като да няма. (Добре поне, че в административния процес действа служебното начало, защото иначе …)
(От фейсбук, със съкращения)