„Живопис и графика“ – съвместна експозиция на Людмил Георгиeв, Деян Вълков и Димитър Петров в Българския културен институт
На 11-ти май, когато честваме Светите равноапостоли Кирил и Методий, „Дом Витгенщайн“ отново събра десетки представители на българската общност във Виена, културни дейци, както и много австрийци, почитатели на изобразителното изкуство. Поводът беше откриването на изложба в рамките на програмата за честването на 40-годишния юбилей на Българския културен институт. Творбите са на Людмил Георгиев – графика, Деян Вълков и Димитър Петров – живопис.
Изложбата, която ще продължи до 8 юни 2017 г., се осъществява по покана на директора на Българския културен институт, доц. д-р Румяна Конева и е резултат от съвместната работа на института във Виена с галерия „Средец“ на Министерството на културата, където съвсем скоро беше открита изложба по случай 40-годишнината на „Дом Витгенщайн“.
Това събитие е поредното доказателство, че извън пределите на страната жаждата за културни събития е висока, българската култура се цени и вижда по друг начин от нашите сънародници, живеещи зад граница, а Дом „Витгенщайн“ се превърна в един сериозен притегателен център за творци от различни области на изкуството.
Висока оценка на организацията на тази инициатива, както и почитание към творчеството на тримата автори показа и Н. Пр. д-р Иван Сираков, посланик на България в Австрия, който присъства лично на откриването на изложбата.
Творбите на гостуващите художници Людмил Георгиев, Деян Вълков и Димитър Петров, които досега не са показвани, представи популярната в Австрия галеристка и собственик на Viva Art Gallery във Виена Велина Илева, която професионално, на немски език, заради множеството немскоговорящи посетители, разказа накратко за всеки автор, изрази впечатление от картините и композирането на изложбата в трите зали.
В непринудени разговори, с много снимки, добро настроение и на чаша вино, художниците, споделяха своите виждания, творческите си планове и отговаряха на множество въпроси на публиката.
Тримата автори, които освен колеги са и приятели в живота, са родени в различни краища на България, но живеят и работят в София. Участвали са в много изложби в България и по света, носители са на престижни награди.
Докато присъстващите се наслаждаваха на картините и потъваха в индивидуалния свят на авторите, настроението на вечерта беше инспирирано от невероятните изпълнения на Екатерина Владигерова на рояла. Съвсем спонтанно и непосредствено до нея седна да посвирят на четири ръце и Грегор Чалъков, дългогодишен приятел на семейство Владигерови, гост на изложбата.
Една невероятна амалгама от изобразително изкуство, музика, топла пролетна вечер под звездите и разговори на чаша вино. Както обобщи художникът Димитър Петров, „това културно събитие дава една особена енергия за бъдещето, за живота на проекти в изкуството напред.“
За авторите:
Людмил Георгиев, който се занимава с графика, гравиране и смесена техника на дълбокия печат, експериментира с различни материали – PVC, метали и други методи, споделя, че не материалите са същественото в неговата работа, а нематериалното. Определя стила си като не съвсем абстрактен, но композициите му са пълни с нематериални неща. „Петното, линията, щрихът сътворяват и внушават една полу-абстракция“, казва авторът. От 1987 г. участва във всички национални изложби на графиката, както и в много международни (Сърбия, Испания, Япония, Македония, Италия, Германия, Полша и други). Личното кредо на графика Людмил Георгиев е: „Аз! Да употребиш живота с достойнство! Всичко друго е Игра …“. Във филма, създаден за него, той споделя, че всичко се постига с много усилия, труд и време: „Началото е винаги мътно… Не е важно как си започнал, а колко труд си положил, колко време си продължил и работил.“ И все пак, изобразителното изкуство за него е удоволствие…
Деян Вълков, който е участвал и в WORLD ART EXPO в Ню Йорк и е отличен с наградата „Ден и Нощ“ на ООН, твори в областта на живописта, върху което оказва влияние и предишният му опит от монументалната живопис и фреските. Не конкретизира стила си в едно понятие, а по-скоро го вижда така: „Вид абстракция, микс, амалгама, развила се от само себе си, плюс опит за включване на сюрреализъм.“
Неговите творби „Баланс“, „Рибарят“, „Музика“, (маслени бои на платно), събраха много почитатели, защото с езика на цветовете, наслагването на пластове и различните цветови зони се постига „Ефектът на мозайката“, както го нарича арт експертът проф. Галина Лардева: „Тук всяко нещо има своето логично място в цялото и предава посланията на подсъзнанието.“
Димитър Петров е носител на много награди и участник в десетки международни изложби и биеналета. Отличен е в конкурси като Cite Internationale des Arts, Paris, получава награда за живопис от Balkan Quadriennale für Malerei в Стара Загора (2004), Първа награда за стенна живопис от конкурса за Нова Българска култура (2001). Рисува в стил, доближаващ се до абстрактен експресионизъм, но сам го счита просто за смесен от лично индивидуални неща. Неговият цикъл картини „Преди сътворението“, представен на изложбата, фокусира непретенциозно елементи, предмети, фрагменти от живота: капки дъжд, самотно листо, рибарска луна. В тях има първообразност, те са изчистени, с цветен акцент и както самия той казва за процеса на рисуване и внушение: „Картината мен води, а не аз нея.“
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш