Новата българска коледна музикална традиция продължава за VIII пореден сезон
Почит към една значима космополитна личност
Солисти са Гиргина Гиргинова и Денис Бояджиев
На 19 декември, 19:30 ч., Зала 3, НДК, на рождения ден на явлението Димитър Ненов, една от водещите интердисциплинарни личности на интелектуалния елит в България, превърнал се в ключова фигура за цялата българска култура на ХХ век, фондация „Йордан Камджалов“ организира празнично издание на „Коледа“.
Популяризирането на личността и творчеството на Димитър Ненов (1901–1953) – композитор, архитект, пианист, педагог, общественик, е една от мисиите на Фондация „Йордан Камджалов“.
„През 2023 г. се навършват 70 години от заминаването на композитора. По този повод, през август миналата година инициирахме и станахме съучредител на фондация „Димитър Ненов“, защото сме убедени, че професионалният път на тази изключителна личност трябва да бъде съхранен и бъде пример за развитие на младите умове в България“, споделиха от фондацията.
Оратория „Коледа“ бе изпълнена за първи път през 2017 г. Само две години по-късно проектът бе избран от слушателите на „Алегро Виваче“ за "Проект на годината 2019".
За втора поредна година, концертът няма да се състои в зала „България“, в чиято церемония по откриване участва самият Димитър Ненов като пианист. Въпреки препятствията, екипът на фондация „Йордан Камджалов“ продължава традицията и музиката на тази космополитна личност тази година отново ще прозвучи в Зала 3 на Националния дворец на културата.
Йордан Камджалов е главен диригент и артистичен директор на вечерта. Участват GENESIS ORCHESTRA, Музикална лаборатория за Човека – хор, Детски хор “Усмихнати Звезди”, Мая Василева-Четрокова – диригент на хора. Солисти са Гиргина Гиргинова и Денис Бояджиев.
Днес маестро Камджалов е сред най-влиятелните български диригенти, наричан е „Магьосника на пулта“. Той е единствения жив българин, на чието име е кръстен астероид в Слънчевата система.
Астероидът 52292 Kamdzhalov е открит на 10 октомври 1990-а от астрономите Л. Шмадел и Ф. Бьорнген. Тази година се навършва десетилетие от един забележителен момент в българската културна и научна история - кръщаването на малката планета – астероид 52292 – на забележителния Йордан Камджалов. През 2014-а фамозния диригент официално получава признанието от Международния астрономически съюз и НАСА, които в официалния си сайт заявяват, че „българският феномен свързва света на музиката с очарованието на вселената.“ Този цитат подчертава особения символизъм в именуването на астероид на негово име – признание за личност, чиито творчески порив надхвърля земните граници и се простира в безкрая на космоса. Йордан Камджалов не обича да говори за себе си и затова по темата за астероид 52292 предпочита да коментира необятния космос на музиката. „Вътре в нейния свят има толкова много нива, толкова много октави, толкова много пространство – точно както в необятната вселена“, споделя той.
Интересът на Маестрото към астрономията се заражда още в детството му. По време клавирен рецитал в читалище в Търговище – родния му град, потънал в мисли и притеснение, той стои зад кулисите с учебник по астрофизика в ръцете си. Давайки си сметка за безпредметността на притеснението си на фона на мащаба на космоса – „…това толкова ме успокояваше, че аз съм нищожен – не може на тази ултра малка планета, някой да направи прекалено голяма грешка…“ Маестрото споделя убеждението си, че разбирането за пълния мащаб на микро и макро света може да бъде лечебно, а пълното преклонение пред тези две траектории представлява цел, функция и шанс на човешкото съзнание.
Йордан Камджалов е първият чужденец, избран за длъжността на генерален музикален директор и главен диригент на Филхармоничния оркестър и Оперния театър на Хайделберг. През 2011 г. има привилегията на пълен консенсус и доверие измежду над 150 кандидати. Следващите два сезона са най-касовите в историята на операта и оркестъра на града. В този период той започва сътрудничество с най-големия немски институт по астрономия и кръщава първия си сезон „Еволюция“, започвайки с концерт на тема „Космос“. И още преди първия си работен ден, Маестро Камджалов се записва като свободен студент и започва да посещава лекции по астрофизика.
По-рано, българския феномен учи дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" София при проф. Васил Казанджиев и в Музикална академия "Ханс Айслер" Берлин. Посещава и международни майсторски класове и академии при диригенти от световна величина като Пиер Булез, сър Саймън Ратъл, Зубин Мета, Сейджи Озава, Курт Мазур, Лорин Маазел, Давид Зинман, Даниел Баренбойм. С впечатляващи изяви на 3 континента и с десетки първокласни оркестри, Йордан Камджалов е сравняван в международната преса с легенди в дирижирането като Тосканини и Челибидаке и е определян като "един от най-ярките диригенти от своето поколение".
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш