Комисията за защита от дискриминация отново обжалва решението на Върховния административен съд. Сагата продължава...
Пета година продължава епичната борба на Цвета Кирилова, председател на „Сдружение Азбукари“, срещу решението на МОН, съвместно с частен ромски фонд, да раздава стипендии само за ромчета, като поставя в позицията на обратна дискриминация всички останали българчета от неромски произход.
„Преди година си мислехме, че сме спечелили, но Комисията за защита от дискриминация отново е обжалвала решението на Върховен административен съд. Връщаме се в началото“, коментира разочарована пред „Труд“ Цвета Кирилова.
„Окончателна победа за България! - това съобщава на 14 януари 2020 г. тя. - Съдът определи ромските стипендии като дискриминационни спрямо всички останали българчета.“ Тогава, с решение от 13 януари 2020 г. Върховният административен съд (ВАС) уважава решението на Административен съд София град (АССГ). През декември 2018 г. АССГ определя като дискриминационен проекта на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етнически малцинства (ЦОИДУЕМ) към МОН - „Подкрепа на ромските ученици за успешно завършване на средно образование“.
С това решение на върховната съдебна инстанция се увенчава с успех над 3-годишната борба на „Сдружение Азбукари“. В жалбата си до Комисията за защита от дискриминация (КЗД) Цвета Кирилова посочва, че този проект е дискриминационен спрямо всички останали българчета от неромски произход.
Производството на ВАС е образувано по жалба на решението на КЗД, която постановява, че проектът на ЦОИДУЕМ не е дискриминационен. „Сдружение Азбукари“ обжалва решението на КЗД. Жалбата е уважена от АССГ. В отговор КЗД и ЦОИДУЕМ подават жалба срещу решението на АССГ. ВАС потвърждава решението на АССГ.
Това е накратко историята на епичната борба на Цвета Кирилова, представлямаща „Сдружение Азбукари“, по казуса. Към днешна дата обаче се оказва, че няколкогодишната борба продължава!
1. Меглена Кунева, министър на образованието и науката през 2016 г., не е осъществила дискриминация по признак „лично положение“, „етническа принадлежност“ и „образование“ по смисъла на чл. 4, ал.1 от Закона за защита от дискриминация (ЗЗД) спрямо учениците с български произход в сравнение с ромските ученици;
2. МОН не е осъществило дискриминация по признак „лично положение“, „етническа принадлежност“ и „образование“ по смисъла на чл. 4, ал. 1 от ЗЗД спрямо учениците с български произход в сравнение с ромските ученици;
3. Оставя без уважение сигнал с вх. № 14-30-106/27.10.2016г., както и направените допълнения към него с вх. № 14-30-172/16.11.2016г. и с вх. № 14-30-174/01.12.2016г., подадени от Цвета Кирилова в качеството ѝ на председател на „Сдружение Азбукари“.
Решението на КЗД извика бурно възмущение сред Азбукарите и техните приятели, съмишленици и последователи. „Потресена съм!“ - беше първият коментар пред „Труд“ на адвокат Силвия Минчева, която се включва безвъзмездно в борбата на Цвета Кирилова и „Сдружение Азбукари“. „Нечувано! За пръв път виждам някоя институция да не уважи решението на върховния орган на Република България - ВАС“, коментира още тя.
„Кой стои зад КЗД, та им дава такава сила и мощ да се противопоставят на върховната съдебна инстанция ВАС?“ - са най-честите коментари сред приятелите и съмишлениците на „Сдружение Азбукари“ тия дни.
„Върнаха ни в началото - каза разочарована адвокат Минчева. - Категорични сме, че ще обжалваме това решение на КЗД. Борбата продължава - вече пета година...“
Каква е предисторията? В края на октомври 2016 г. родители от Добрич протестират всеки ден пред общината и в социалните мрежи против решението на МОН, съвместно с частен ромски фонс, да се дават стипендии от 30 евро месечно само на ромските ученици, и то при успех... над 3.50. Те изпращат протестно писмо до всички държавни институции и го публикуват в социалните мрежи.
Проектът на МОН, съвместно с частен ромски фонд от 2016 г. предвижда да се раздадат 1200 стипендии на стойност 561 400 евро (или по 60 лева на месец) на 700 ромчета, като условието е да имат успех най-малко 3, 50. Така ромските деца щели да бъдат стимулирани да не напускат системата на образованието, обосновава решението си МОН.
С каузата на родителите от Добрич се ангажира лично Цвета Кирилова. Тя се изправя в открита борба с тогавашния образователен министър Меглена Кунева, която в отговор на протестите на всички българи заявява: „Не виждам дискриминация. Кандидатстващите за тази стипендия са деца от гимназиален етап, които са се борили да изградят характер, борили са се с бедност, социален натиск и заплахи“. Тя подчертава, че държавното участие в проекта е само с 40%, останалите средства са от ромския фонд.
„На 27 октомври 2016 г. МОН съобщава, че парите от бюджета няма да се дават на ромчетата, а на учителите, опитвайки се типично предизборно да потули скандала. Предвидено е другата част от парите да се даде на така наречените „ментори“/“тютори“, които да се занимават с децата в извънкласно време, тоест тези пари от държавния бюджет отново отиват само за ромските деца!“, опонира Цвета Кирилова. „Невиждана и нечувана наглост, госпожо Кунева! Продаването на националния интерес има цена!“, казва още тя.
С решение от 10 декември 2018 г. АССГ отменя решението на КЗД от 18 юли 2018 г., според което определянето на стипендии за ученици само от ромския етнос не дискриминира останалите деца в България. Съдът връща за преразглеждане решението в КЗД. ВАС уважава решението на АССГ, КЗД отново го обжалва... И така се стига до решението на КЗД от 12 октомври 2021 г., че „не вижда дискриминация в раздаването на ромските стипендии от страна на МОН и ЦОИДУЕМ“...
„Към днешна дата все още остава без отговор въпросът, защо МОН отпусна 40% от общата сума като възнаграждения на тюторите, които обучаваха ромските деца - казва Цвета Кирилова. - Това е голяма сума от националния бюджет, похарчена само за ромчета и ощетяваща и дискриминираща всички останали българчета от неромски произход.
Какво излиза? Умишлено с подобни проекти, на децата от ромски произход дефакто им се внушава, че са неравностойни спрямо останалите българчета, че са неравнопоставени сред всички останали деца. Самата институция МОН внушава на ромчетата неравнопоставеност. А в чл. 6, ал. 1 от Конституцията се казва, че „всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права“, е коментарът на Цвета Кирилова.
„Ние в „Сдружение Азбукари“ никога не сме делили децата по етноси - казва тя. - С инициативите си многократно сме подкрепяли ромчета и ромски семейства в нужда. Всяка година на 14 януари - Васильовден (Банго Васил) - честитя на ромските деца тяхната Нова година, като им пожелавам да бъдат по-упорити и последователни в ученето. Борбата продължава, защото е в името на светла кауза - защита на интересите на всички българчета.“
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш