Рене Ауст, евродепутат от „Алтернатива за Германия“, пред „Труд news”: Европа не бива да допуска да бъде изнудвана с нелегалните мигранти

 За да има нещо като Шенген в бъдеще - да направим границите на Европа сигурни

Трябва да изключим магнита на социалната политика за нелегалните мигранти

„Само една крепост в Европа може да устои на засилващия се миграционен натиск, а „Крепостта Европа“ не подлежи на обсъждане за всеки, който иска да защити и съхрани европейската цивилизация и култура“. Нашият гост Рене Ауст казва, че се е ангажирал точно с това. Срещаме се със съпредседателя на новосъздадената група в Европейския парламент „Европа на суверенните нации“ по време на посещението му в София по покана на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов. „Има страни като Мароко и Тунис, които към момента не приемат обратно мигрантите си, но все пак имаме икономическата мощ като Европейски съюз да им кажем: „Ако не си приберете нелегалните мигранти, то ние отказваме да правим бизнес с вас и няма да имате туристи от Европа“, развива той тезата си пред „Труд news“. Според евродепутата от „Алтернатива за Германия“, Брюксел има достатъчно инструменти, с които да „натисне“ тези държави и Европа не бива да позволява да бъде изнудвана повече.

- Г-н Ауст, какво провокира създаването на групата на „Европа на суверенните нации“ в ЕП?
- В продължение на повече от година проведохме много дискусии и в крайна сметка стигнахме до извода, че искаме нещо ново и свое. Протегнахме ръка към нови партньори и намерихме такива от Франция, Полша, Литва, Словакия, Унгария. Сега правим следващата стъпка - след като създадохме групата, основаваме партия на европейско ниво, а следващата година и фондация.

- „Алтернатива за Германия“ е основана от дисиденти, отцепили се от традиционната германска десница - Християндемократическия съюз. Вие самият сте били част от Социалдемократическата партия в продължение на 11 години. Казвате, че поканата на г-жа Ангела Меркел към милиони бежанци да отидат в Германия и последвалата безпрецедентна мигрантска криза е провокирала това Ваше решение? Какво още?
- Имаше много причини, но това беше най-голямата, заради която и аз си казах, че ние в Германия вървим по грешен път. И не говоря единствено относно политиката ни спрямо нелегалната миграция, но и тази, касаеща икономиката ни, валутната политика - това бяха в началото мотивите на създателите на „Алтернатива за Германия“. В течение на годините проблемът с политиката на ЕС за мигрантите ставаше все по-голям и по-голям. И сега е най-голямото ни притеснение, заедно с проблема с инфлацията в страната ни. Да, имаше доста проблеми при г-жа Меркел, няма никакви съмнения в това, но след нея положението стана и по-зле. Не съм вярвал, че ще се стигне дотук, но ето, че се случи.

- Редица събитията от последните години биха могли да послужат като примери за дисертация на тема: „Ислямизацията и провалът на мултикултурализма в Европа“. Това е теза на Вашата партия, но при вече създалата се ситуация, какъв е начинът за овладяване на мигрантския натиск? Как се отнасяте към предложението на Урсула фон дер Лайен за създаване на центрове за нелегални мигранти в трети страни, такива извън ЕС? Италия вече опитва с такъв в Албания.
- Да, това е много прясна идея и има много хора в дясното пространство, които смятат, че е добър начин да се справим с проблема. Аз обаче имам своите съмнения по темата, по този начин само ще улесняваме пътя им към тези съоръжения и не съм особен привърженик на това. Аз искам Европа като една крепост, което означава да няма никакъв шанс на нелегалните мигранти да идват тук, ако ние не ги искаме. Има няколко стъпки, в които това може да се случи. Първото нещо е да изключим магнита на социалната политика. Датчаните вече го правят и имат частичен успех. Не е решението на проблема, но това е една част от решението. Трябва да намалим социалните придобивки за пристигащите. И е нужно да сведем тази информация до хората в Африка и арабския регион, които имат планове да тръгнат към Европа. Точно както Австралия ясно заяви преди десетина години - няма начин, просто не тръгвайте към нас! Необходимо е да изключим социалните придобивки като мотив бежанци да идват на континента ни и да направим така, че те да разберат за това.

- Как точно да се направи? Да се спускат и разпиляват флайери над Африка, например, или как?
- Да, абсолютно!

- Свидетелства сочат, че е имало подобна инициатива, когато бежанците бяха поканени в Европа.
- Така беше. Добър начин е с реклами в YouTube, в определени части на Африка има по-добра интернет връзка от Германия дори. Платени рекламни съобщения по техните телевизионни канали също ще свършат работа. Да сведем информацията на техния език и да им кажем: „Нашият континент няма да бъде вашият нов дом“. Трябва да им обясним, че всички фалшиви обещания, които им се дават от този или онзи, не са верни и просто да не тръгват насам. „Не идвайте към Европа, даже не се и опитвайте“, това е наложително да разберат. Но, разбира се, не е единственото нещо, което трябва да направим.

- Смятате ли, че ще съберете подкрепа за това? Дълбоко се съмнявам, че повечето лидери в Брюксел, дори да са съгласни с Вас, ще го признаят.
- Трябва да ви уверя, че подкрепата нараства. Ето един интересен факт. Снощи гледах новините по една германска телевизия, после политическо студио и мога да ви кажа, че дори европейските лидери искат Европа като крепост. Ние от „Алтернатива за Германия“ говорим едно и също от години и бяхме демонизирани заради това, но сега тази риторика влиза в ежедневния език. Чувам го дори в говоренето на мейнстрийм и топ журналистите. Подкрепата по темата за мигрантския натиск е видима и ние разширявам границите на тези миграционни политики.

- Статистиката сочи, че нападенията с нож в Германия са 9000 само за две години, а вашите власти обявиха, че арестуваният за атаката в Солинген сириец, е трябвало да бъде депортиран в България преди година. Много мои сънародници обаче ще контрират, че не ние сме поканили мигрантите, а Германия. Как бихте им отговорили? Знаем какво казва Дъблинското споразумение относно регистрацията на бежанците, но част от хората у нас не са съгласни страната ни да бъде пренаселена с мигранти.
- Абсолютно сте права и хората са прави. Затова не съм привърженик на идеята да избутваме проблема в други европейски страни. Ок, ние искаме свободно движение вътре в Европа, това е нещо, което е важно. Но, ако не укрепим допълнително външните граници на континента и то с общи усилия, то няма как да стане. Трябва да направим така, че в бъдеще да няма нелегална миграция към Европа и това, което още трябва да свършим, е да се справим с тези, които вече са в Германия. Решението на проблема може да бъде да ги прехвърлим от Нидерландия към България, от Германия към Гърция или нещо такова, но истината е, че само след четири седмици те се връщат обратно в Германия. Решението е е да ги изпратим вкъщи, по домовете им.

- Как точно да стане, след като в повечето случаи самите държави не ги приемат обратно? Има примери как със средства на ЕС, самолети с мигранти кацат в Афганистан и оттам ги пращат обратно към Европа. Дори местните власти отказват да приемат обратно конкретни лица от криминалния контингент с обяснението, че са свързани с терористични групи.
- Ще видим. Наистина има страни, които към момента не приемат обратно мигрантите си - Мароко, Тунис и други. Но, извинете, все пак имаме икономическата мощ като Европейски съюз да им кажем: „Ако не си приберете нелегалните мигранти, да си ги социализирате у вас, то ние повече няма да правим бизнес с вас и вие няма да имате туристи от Европа“. Ето ви пример, и още чисто икономически пречки ще им създадем. Така, че има много инструменти, с които на натиснем подобни държави. Никакъв бизнес, означава и никакъв туризъм във вашите страни - в това трябва да сме категорични. Сделки на Европейския съюз с други страни, които да задържат мигрантите при тях, не са най-правилните. Вкарва ни в зависимост и означава, че ако не се държим както трябва, то ще бъдем наказани с още повече и е повод за изнудване. Европейският общ пазар е поне третият най-силен пазар в света. Ако някой иска да работи с нас, да прави бизнес с нас, то той трябва да работи заедно с нас за решаването на този проблем с мигрантите. Ние няма да позволим да ни изнудват повече. Трябва да сме горди като европейци, трябва да бъдем наясно със силата си, особено в икономическата си сила и да кажем: „Ако искате да правите бизнес с нас - Турция, Тунис, Мароко и останалите, то трябва да работите с нас по проблема. При задълбочаването му, няма да има и общ бизнес“. Това е начинът и няма да позволим да бъдем изнудвани повече.

- Когато в Европа съветват настоятелно част от мигрантите да се социализират, те отговарят, че това са техните „традиции“ и в Германия го знаете най-добре след не един или два по-сериозни инцидента, нападенията над жени.
- Беше в Новогодишната нощ в Кьолн, когато арабите масово опипваха жените и беше брутално. Ако това е тяхното възприятие за социализация в техния арабски регион или където е, тогава мен не ме интересува. В такъв случай не бих се бъркал във отношенията им, в поведението им, в културата им. Но не и в Европа. Беше грешка, че в последните 20 години, Западните страни не спираха да се опитват да влияят в Иран, в Афганистан и в други държави от региона. Точно затова въпросните страни трябва да си приберат хората. Това са си техни хора и това е техен проблем. Иначе просто няма да имат ползи от икономическо сътрудничество с нас. Има много неща в културата в Близкия Изток и в арабския свят, които са разтърсващи - от децата, до жените, младите момичета и тяхната съдба, но това не е нашият регион. Беше ясно, че западаната политика ще доведе до последващи събития в Близкия изток, ще доведе до вакуум и този вакуум създаде Ислямска държава с най-лошите последствия от това. Ние трябва да уважаваме и другите култури, техния различен начин на живот, но в Германия бихме казали така: „Това не е нашата бира“.

- Има хора, които разсъждават по различен от Вас начин и ще Ви посъветват да опитате да „влезете в техните обувки“, в тези на бежанците. Пред тях как ще се обосновете?
- Ок, така е. Тази истина също е вярна. Никога не бих казах, че този конкретен човек е проблемът. Мигрантската политика на мейнстрийма е проблемът. Нямам нищо против нито едно човешко същество и му пожелавам всичко най-добро. Хората, които идват към Германия, към Европа, реагират на техния живот и търсят по-добро бъдеще, но на макро ниво, това е грешна политика и затова сме против тази политика.

- В Германия води ли се статистика колко от нелегалните мигранти, които влизат в страната, са свързани с криминалния контингент или терористични клетки? Бежанските потоци са използвани за внедряването и на подобни хора, покрай наистина бягащите от войни или глад.
- Не е само това. У нас имаме социална програма и в момента повече от 50% от тези, които се възползват от нея са чужденци - сирийци, афганистанци и други. Истинският проблем е, че тези отвратителни криминални деяния като изнасилвания, групови изнасилвания, са дело на подобни хора и статистиката е чудовищна. Четири, пет пъти повече са извършените тежки престъпления от мигранти от тези страни, отколкото от всички други държави. И по темата с тероризма, която засегнахте и това трагично събитие в Солинген само преди няколко седмици. Имаше огромен отзвук и медийна вълна, тази атака влезе в новините. Не е обаче само тази отвратителна терористична атака, а ежедневният терор спрямо нашите жени, е на първо място. Спрямо всички тези, които искат да отидат в парка и се страхуват и същите, които вече ги е страх да се качат на влака или в метрото. Затова не намаляването на броя на мигрантите, а пълното им отстраняване, ще бъде най-добрата политика за защита на жените в цялата Европа.

- В последните години България получава редовно отлични оценки от Европейската комисия и от „Фронтекс“ за това, че охранява добре външните граници на Европа. Но страната ни дава и свидни жертви. Преди година мигрант, опитващ да влезе в страната ни, застреля български полицай на граничната ограда с Турция. Негови колеги загинаха по пътищата на страната ни в гонки с микробуси, пълни с бежанци. И въпреки това, Австрия упорито продължава да не пуска България и Румъния в Шенгенското пространство и по суша? И още един въпрос по темата. Все повече държави възстановяват граничния контрол, означава ли това, че краят на Шенген е близо?
- Да и точно за това говорех. Краят на Шенген е близо и то не заради случващото се в последните 10 години, но заради ставащото в последните 30 години. Ако всички граници в Европа са отворени, то тогава няма да има Шенген. Шенген ще умре, ако европейските граници са отворени. За да има нещо като Шенген в бъдеще, ще трябва да направим границите на Европа повече от сигурни. И това е отговорът на Вашите въпроси. За България, както и за Румъния, е важно да кажат - ние трябва да засилим сигурността на границите с Турция и останалите страни. Не знам какво мисли вашето правителство, не искам да се намесвам във вътрешните ви работи, но ако искате да го имате, най-важното е границите да са сигурни.

- Преди една година, на 7 октомври, терористичната организация Хамас стартира така наречената от нея операция "Потоп от Ал-Акса", обявявайки война на Израел. Повече от 1200 души бяха убити и 253 заложници бяха взети. Лидери, знакови фигури на Хамас и Хизбула бяха елиминирани, но никой не знае със сигурност какво предстои да се случи. Ливан е страна със сериозни проблеми. Кой в региона или извън него има интерес какво се случва в момента на територията на Ливан и защо?
- Нека първо да кажа, че това ужасяващо събитие преди година, дава абсолютното право на Израел да защити народа си и да се увери, че това никога няма да се повтори. Но също трябва да разберете, че това е голямата дилема пред всяко правителство, което трябва да вземе мерки, за да не повтори никога. От друга страна, ако видите как нараства населението в Газа, то е едно от най-бързо растящите в света, така че това, което в момента е налице, са десетки хиляди, стотици хиляди деца, които са загубили родители и свои близки. И как мислите, какво ще се случи след 10, след 15, след 20 години, когато децата пораснат с този гняв в себе си? Ще растат ядосани, могат да поискат възмездие и отмъщение. Дилемата пред израелското правителство е огромна – трябва да направят всичко възможно, за да защитят хората си, но с всеки загубен родител в Газа, потенциалът от заплаха в бъдещето ще става само по-голяма. Наистина не знам къде е решението. И вижте, Близкият изток наистина вървеше в добра посока, дипломатическите пътища бавно, но сигурно се увеличаваха със Саудитска арабия и в един момент и крехкото доверие беше разрушено и пътят към мира ще бъде изключително труден. Пожелавам на лидерите да могат да вземат решенията, които да доведат до мирна и стабилна развръзка. 

- Германският канцлер Олаф Шолц отхвърли ключови точки от „плана за победа“ на Володимир Зеленски на фона на опасения от по-нататъшна ескалация  на конфликта с Русия и заплаши да блокира влизането на Украйна в НАТО и ракетите Taurus, докато зависи от него. Каква е вашата позиция относно продължаващата война между Русия и Украйна?
- Искам да кажа нещо, което за мен е наистина важно. Вече две години и половина виждаме една и съща стратегия на Европа - със санкциите и оръжията. И тя не проработи особено добре. Няма да повтарям пропагандата на Русия, това е много важно да го отбележа. Това, което трябва да направим сега, е да изчакаме три седмици, защото в САЩ идват изключително важни избори. Изходът от президентските избори в Америка, ще реши в голяма степен как ще продължи тази война и как ще приключи тя. Доналд Тръмп направи много ясно изявление по темата и мисля, че г-н Зеленски има тази частична победа, но ще видим кой ще спечели изборите в САЩ. И е кристално ясно - ако САЩ спрат да подкрепят украинците, Европа няма възможностите да запълни празнината, оставена от Щатите. Това е, което винаги казваме, че колкото по-дълго продължава тази война, лостовият механизъм е преговори с Русия. Най-доброто за Украйна е да стигне възможно най-бързо до мирни преговори, но западните политици не са съгласни с това и аз смятам, че ще бъде катастрофа за украинците, ако тези разговори не се проведат в близко бъдеще. Ако г-н Тръмп победи, аз съм убеден, че доста бързо ще има и мирни преговори.

- Към Зелената сделка и Плана за възстановяване и устойчивост. Ще цитирам лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, по чиято покана сте тук: „Предлагат ни 500 млн. лв. обезщетение за ликвидацията на отрасъл за 30 млрд. лв. Това са активите, свързани с ТЕЦ-овете. Ако работят, ще ни донесат в пъти по-голяма печалба.“ Как ще коментирате думите на лидера на „Възраждане“?
- Не бих дал публично съвети, касаещи вътрешните ви работи. Не бих го направил никога. Но мога да кажа едно нещо. Ако Брюксел или Европейската комисия се обърне към вашата страна и направи големи обещания, бъдете внимателни с това.

Нашият гост

Рене Ауст e роден на 24 април 1987 г. в Германия. Той е евродепутат от “Алтернатива за Германия”, както и съпредседател на групата “Европа на суверенните нации” в ЕП. Следва “икономика” в родината си, след което заминава за половин година в Австралия, където превключва към специалността “икономическа география”. В следващите 12 години периодите на обучение и работа при него се редуват и често се налага да импровизира под напрежение. Ауст финансира образованието си сам, а за да завърши и магистърска степен работи в железария, на строителен обект, в банка, но и като боклукчия, като не се срамува от това. В началото на 2017 г. преследва идеята за докторантура, която оставя в полза на работата си в групата на “Алтернатива за Германия” в провинциалния парламент на Тюрингия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта