Лунно затъмнение през септември
Любителите на небесните спектакли могат да наблюдават първата от четирите суперлуни за тази година, която освен това ще бъде и “синя луна”. Тя ще изглежда по-голяма и по-ярка на нощното небе, достигайки пиковата си осветеност в 21:25 часа българско време.
Както отбелязва НАСА, сините луни се появяват веднъж на две до три години. Терминът не е свързан с цвета на небесното тяло - спекулациите за произхода му включват стара английска фраза, която означава “предателска луна” (тъй като води до грешки при определянето на датите за пости). Първото регистрирано използване на фразата датира от 1528 г.
“Харесва ми да мисля за суперлуната като за добро извинение да започна да гледам Луната по-редовно”, казва Ноа Петро от американската космическа агенция, цитиран от АП.
Августовската суперлуна поставя началото на поредица от лунни спектакли. Суперлуната през септември ще съвпадне с частично лунно затъмнение, докато октомврийската ще бъде най-близо. Ноемврийската суперлуна ще закрие лунните представления за годината.
Терминът “суперлуна” е по-скоро популярен, отколкото научен. Обикновено това се случва само три или четири пъти годишно и последователно, като се има предвид постоянно изместващата се овална орбита на Луната.
Суперлуната очевидно не е по-голяма, но може да изглежда така, въпреки че според учените разликата може да е едва забележима и само най-внимателните наблюдатели могат да я доловят. По-лесно е да се открие промяната в яркостта - суперлуната може да бъде с 30 процента по-ярка от обичайната.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш