25 милиона лева в бюджета за лешояди и лалугери

От управляващата коалиция са загрижени повече за живота на дивите птици, отколкото за живота на нуждаещи се от операция хора.

Харчат за белошипи ветрушки повече отколкото за иновации

Спасяват пернати, а не нуждаещи се от операция

Зелените крадци в правителството си осигуриха тлъсто парче от баницата


Парите, предвидени за опазване на лешояди, орли и други диви птички в бюджета, са повече отколкото тези за туризъм. При условие, че това е един от приоритетните сектори на икономиката, пряко и косвено допринася за между 10 и 13 на сто от БВП в бюджета и благодарение на него у нас се изхранват десетки хиляди домакинства.

Близо 25 милиона лева ще бъдат дадени за програмата Съхраняване, укрепване и възстановяване на екосистеми, местообитания, видове и генетичните им ресурси”, решиха депутатите с приетите от закона за бюджета за 2022 г. текстове. В същото време бюджетът на цялото Министерство на туризма е почти същия - 27 милиона лева, а средствата за реклама на страната ни като туристическа дестинация в пъти по-малко.

Средствата, които зелените организации ще прилапат по традиция за “опазване” на птичките, които преди това чинно броят, отново срещу милиони, са по-малко и от тези, предвидени за уж един от основните приоритети на правителството - иновациите. За новото ресорно министерство са предвидени 28 милиона лева за цялата година, или почти колкото ще отидат за малкото лешояди и орли на територията на страната.

Иновациите винаги са посочвани от премиера Кирил Петков като най-големия му приоритет. На тях той уж залага да постигне икономически ръст, да се подобри икономическата ситуация в страната, да бъдат разкрити нови работни места. Затова беше създадено и ново министерство на иновациите. От предвидените средства над 7 млн. лв. са за заплати, има малко пари за капиталови разходи (нали трябва да имат компютри и бюра), а за субсидии и подпомагане на фирми в бюджета на министерството са заложени само 14,63 млн. лв.

Така реално за местообитания на птиците от държавната хазна са предвидени повече пари, отколкото за стимулиране на иновациите и въвеждането на нови технологии, които бяха обявени за приоритет номер едно от премиера Петков. В същото време средствата за добрия живот на белошипите ветрушки, черните лешояди и царските орли са повече.

Средствата за местообитания на птиците са колкото целия бюджет за Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество - 24,7 млн. лв. Те дори са съизмерими с предвидените пари за Министерството на електронното управление - 38 млн. лв. На това министерство управляващите също залагат големи надежди - да бъде въведено електронно управление, да има възможност хората и фирмите да общуват с администрацията онлайн.

Любопитен е и друг факт. за бюджетната програма “Съхраняване, укрепване и възстановяване на екосистеми, местообитания, видове и генетичните им ресурси” през последните три години средствата са между 7 млн. и 9 млн. лева. За 2022 г. предвидените средства са около два пъти и половина повече. Това е голямо увеличение и показва, че животът на дивите птици се превръща в голям приоритет на правителството. И всичко това става докато в страната има хора, които водят мизерно съществуване. И постоянно се организират дарителски кампании, в които събират пари за операция на човек, която не се покрива от здравната каса.

Отделно стои въпросът с ефективността при изразходването на средствата. Защото много трудно може да се измери колко птици ще бъдат спасени с харченето на 25 млн. лв. от държавната хазна, които вероятно ще бъдат усвоени от “обичайните заподозрени” неправителствени организации, докато стигнат до пернатите. Същевременно с 25 млн. лв. могат да бъде спасен животът на 83 души, които имат нужда от операция на стойност 300 хил. лв.

Дали увеличението на парите за птици над два пъти и половина е свързано с дейност на Борислав Сандов преди да стане министър на екологията може само да се предполага. Той е съпредседател на партия “Зелено движение”. На сайта на еко министерството е посочено, че той е координатор за България на Европейската гражданска инициатива за защита на пчелите, работил е като експерт по опазване на климата в неправителствени организации.

Три пъти повече пари

6 млн. лв. за информиране на обществото

В бюджета на министерството на екологията за 2022 г. прави впечатление още една програма, по която средствата нарастват значително. Това е “Информиране, участие на обществеността в процеса на вземане на решения и прилагане на механизмите за контрол”. За тази програма през последните три години са заделяни по 1-2 млн. лв., а сега средствата нарастват на 6 млн. лв. Оказва се, че за информирането на обществото са необходими над три пъти повече средства. Любопитно е, че министър Борислав Сандов е експерт и в тази област. На официалния сайт на министерството пише, че той има дългогодишен опит като организатор и говорител на кампании по опазване на околната среда и преход към зелена икономика.

Черният лешояд няма да се върне у нас

Парите са хвърлени на вятъра

Все едно да пробваме да върнем и европейския лъв

Черният лешояд няма как да живее в България, смятат биолози.

Милионите, които усвояват от години зелени организации за възстановяване на популацията на лешоядите у нас, са буквално хвърлени на вятъра.

Възстановяването на черния лешояд в България на практика е невъзможно, тъй като хранителната му верига е прекъсната трайно и необратимо, обясни пред “Труд” известен български биолог, пожелал да остане анонимен.

Причината е, че черният лешояд е мършоядна птица. Преди десетилетия тя се е срещала у нас, тъй като е имало огромни стада по пасищата.

Птицата се е хранела с трупове на умрели крави, овце, кози. Заради факта, че такива вече масово липсват птицата е сменила местообитанието си.

Според експерта опитът за завръщането му е равносилен на това да се внасят лъвове от Африка с цел да се възстанови популацията на отдавна изчезналия европейски лъв. “И 100 милиона евро да бъдат дадени, черният лешояд няма как да се върне в България”, обяснява ученият.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България