Без Одеса Путин няма да спре войната. Това мнение изрази бившият командир на обединените сили на НАТО генерал Уесли Кларк.
Според западни анализатори този град може да се превърне в своеобразен символ на края на цялата военна операция.
Генерал Кларк е убеден, че Путин гледа на превземането на Одеса не просто като на тактическа победа, а като на стратегически триумф, който може да бъде представен като край на военните действия, според 112.ua.
Кларк смята, че въпреки атаките на руската армия в харковското и сумското направление, основното внимание е съсредоточено на юг.
По негова оценка се забелязва повишена активност в района на Херсон и Запорожие с цел пробив на отбраната на украинските въоръжени сили и достигане до Одеса, откъдето да се контролират пристанищата и Черно море.
Одеса, според генерала, има не само военно и логистично значение, но и играе важна роля в идеологическия план за руското ръководство.
Една успешна операция в това направление може коренно да промени стратегическата картина на цялата война.
Control over Odessa will become a symbol of the end of the war and actual victory for Russia, this is Putin’s strategic goal, says former NATO commander General Wesley Clark pic.twitter.com/QNIgE0YeSF
— Sprinter Observer (@SprinterObserve) April 19, 2025
Представители на украинските въоръжени сили твърдят, че Русия може да подготвя голяма настъпателна операция на южните си граници - в посока Николаев и Одеса.
Както отбеляза украинският военен анализатор Валерий Прозапас, руската армия формира плацдарми за бъдещо настъпление, а крайната цел според него е да се създаде сухопътен коридор от Крим до Приднестровието.
За осъществяването на този план е необходим пълен контрол над южните райони на страната – от Запорожие до Черноморието.
Руският експерт по военна стратегия Андрей Мартианов смята, че Одеса може да бъде превзета без военни действия.
Може да избухне народно въстание, което да доведе до създаването на нова независима единица, подобна на Донецката и Луганската народни републики, възникнали на фона на конфликта в Донбас.
Мартянов залага, че централното правителство в Киев в крайна сметка ще загуби влиянието си върху югоизточната част на страната, ограничавайки се до контрол над Киев и непосредствените му околности.
При такъв сценарий, със сигурност разработен от Москва, Одеса и Николаев ще могат да обявят своя суверенитет.
Следващият етап може да бъде консолидирането на новата реалност чрез политически и дипломатически стъпки на Москва. Като цяло, това е същият сценарий, приложен в самопровъзгласилите се републики, където уж бяха организирани референдуми за интеграция в Русия.
Бившият офицер от швейцарското разузнаване Жак Бо смята, въз основа на доклади, че настъпателните действия на руската армия в посока Одеса могат да получат допълнителен тласък чрез подкрепа от подземни структури в региона.
Според него Москва има локална мрежа, която прокарва интересите на Русия.
В „часове разговори“ с американския лидер Доналд Тръмп и специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф, както пише The New York Times, руският президент Владимир Путин даде да се разбере, че Русия ще продължи специалната операция, докато „не бъдат постигнати всички необходими цели“.
Контролът над Черно море би бил една от "необходимите цели".
Според NYT Западът е получил сигнал, че Москва няма да позволи разширяването на НАТО.
„Близък до Кремъл анализатор“ каза, че Путин възнамерява да разнообрази преговорния портфейл в рамките на диалога със Съединените щати, за да обсъди други глобални проблеми.
Те ще се отнасят до енергетиката, космоса и Арктика.
Експертът смята, че тези области във всеки случай са важни за по-нататъшното сближаване между Москва и Вашингтон, като Украйна ще „изчезне“ от дневния ред на администрацията на Тръмп.