Аятолах Али Хаменей: Опитът показва, че преговорите с Америка не са нито мъдри, нито почтени

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей отхвърли перспективата за преговори със Съединените щати, заявявайки, че миналият опит е показал, че подобни разговори не са нито „умни, нито мъдри, нито почтени“, съобщава Newsweek.

Коментарите на Хаменей подкопават неотдавнашните усилия на иранския президент-реформатор Масуд Пезешкян, който беше избран през 2024 г., след като водеше кампания за взаимодействие със Запада. Те също така са в противоречие с предишни сигнали от Техеран, че преговорите са възможни.

Хаменей предположи, че преговорите със САЩ няма да доведат до значим напредък, като се позова на неуспехите в миналото.

„Преговаряхме, давахме отстъпки, правехме компромиси - но не постигнахме резултатите, към които се стремяхме“, каза той, визирайки ядреното споразумение от 2015 г., от което САЩ се оттеглиха по време на първия мандат на Тръмп.

Той също така посочи ролята на Тръмп за изоставянето на сделката, като заяви: „Същият този човек, който е на поста си днес, развали споразумението. Той каза, че ще го направи, и го направи.“

Макар Хаменей да не отхвърли напълно преговорите, забележките му са силен сигнал, че преговорите остават малко вероятни.

Тръмп, който едностранно оттегли Съединените щати от ядреното споразумение от 2015 г., предложи незабавно да се постигне ново споразумение. Във вторник, при повторното налагане на санкции, той заяви: „Ще видим дали ще можем да се договорим или да изработим сделка с Иран.“

В сряда той последва друго изявление, като написа в социалната мрежа„ Истина“: „Много повече бих предпочел проверено ядрено споразумение, което ще позволи на Иран мирно да се развива и просперира.“

Тръмп също така отхвърли съобщенията, че САЩ и Израел подготвят военен удар срещу Иран, като нарече подобни твърдения „силно преувеличени.

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей: „Ако те ни заплашват, ние ще ги заплашваме в отговор. Ако те действат според заплахите си, ние ще действаме според нашите. Ако те нарушат сигурността на нашата нация, ние без съмнение ще отговорим със същото.“

След като Хаменей отхвърли преговорите, а Тръмп сигнализира за интерес към ново споразумение, бъдещето на американско-иранската дипломация остава несигурно. Правителството на Пезешкян изрази готовност да преговаря, но влиянието на Хаменей може да ограничи дипломатическата гъвкавост на Иран.