Решението за предоставяне на военна помощ на Киев е противоконституционно, заяви пред “Труд News” Костадин Костадинов
Вредоносни последици за националната сигурност
Парламентарната група на БСП и лично председателят на партията Корнелия Нинова са получили от лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов предложение двете парламентарни групи да внесат искане до Конституционния съд, в което се настоява решението на парламента за предоставяне на военна подкрепа на Украйна да бъде обявено за противоконституционно. “Текстът е предложен на БСП, а аз лично съм го изпратил на госпожа Нинова, но все още нямам отговор”, коментира пред “Труд News” Костадин Костадинов. Той припомни, че по Конституция са необходими 1/5 от народните представители или 48 депутати, за да бъде внесено искането в Конституционния съд, а ПГ на “Възраждане” се състои само от 27 избраници. “С депутатите от БСП сме общо 52, но пет дни нямаме никаква реакция от ПГ на БСП”, поясни Костадинов.
“Считаме, че с Решението от 03.11.2022 г. Република България de facto заема страна във военен конфликт, който се разразява на по-малко от 300 км. от държавните є граници, като актът е в състояние да донесе много и непоправими вредоносни последици в обозримо бъдеще за националната сигурност”, категоричен беше лидерът на “Възраждане”.
“Труд News” потърси за коментар депутати от ръководството на БСП, които неофициално заявиха, че председателката им Корнелия Нинова не била склонна социалистите да подкрепят иск до Конституционния съд заедно с “Възраждане”. “Ставаме придатък на “Възраждане”, помагаме на тяхна инициатива”, обясниха мълчанието си по темата червени.
От “Възраждане” са написали проект на конституционната жалба, в която се казва: “Конституцията на република България в чл. 105-106 ясно очертава правомощията на Министерски съвет, част от които са и ръководството и осъществяването на вътрешната и външната политика на страната в съответствие с Конституцията и законите. С атакуваните от нас решения, с който се указва на Министерския съвет да предостави военна подкрепа на и военна и техническа помощ на република Украйна се извършва дерогиране на въпросните правомощия”.
“Въпросните решения са приети от Народното събрание при положение на действащо служебно правителство, назначено на осн. чл.99 ал.5 КРБ с Указ №212 на Президента на Републиката от 02.08.2022 г. за назначаване на служебно правителство”, пишат още юристите на Костадин Костадинов.
“Оспорваните от нас актове на Народното събрание се явяват противоконституционни като по същество ангажират страната във военен конфликт, воден между държави - Украйна и Русия, които не са страна по съюзни отбранителни пактове, в който е страна и Република България”, отчитат от “Възраждане”.
Припомняме, че още преди дни бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров заяви пред “Труд News”, че в случая с решението на парламента за предоставяне на оръжия за Украйна, “може да се твърди, че е налице противоречие с конституционните норми”.
“Парламентът, гласувайки решението за предоставяне на военна помощ, като законодателна власт всъщност “влиза в обувките” на изпълнителната власт - МС. Т. е. изземва прерогативи, които конституцията предоставя на изпълнителната власт. Това противоречи на принципа на разделение на властите и следователно парламентът с това решение нарушава основния закон”, заяви проф. Пламен Киров.