Дългоочакваната промяна в българския футбол е факт – БФС взе кардинални мерки в името на бъдещето. От новия сезон в Първа лига от първата минута ще стартират по четирима българи, а поне още един трябва да бъде на разервната скамейка. Поне един от петимата пък трябва да е до 21 години, но не е задължително да е на терена.
Клубовете, които не са съгласни с новата политика, могат да се възползват от възможността да платят 400 000 лева и да залагат на чужденци. Въпросната сума пък ще бъде разделяна между останалите отбори, които налагат родни футболисти.
Има и още едно важно правило - онези, които не са декларирали несъгласие, а впоследствие не спазват правилото, ще получават служебни загуби с 0:3.
Промените бяха гласувани и прието от Изпълнителното бюро на управленското тяло. Часове по-късно публично в защита на решението се изказаха Христо Стоичков, Валери Божинов и Венцеслав Стефанов.
"Клубният футбол трябва да създава национални състезатели – обоснова се президентът на БФС Георги Иванов. - Трябва да започнем да развиваме детско-юношеския футбол, за да се създават качествени играчи. Опитваме да правим най-доброто за българските играчи. Може и да търпим критика от клубовете, но ние търпим такава и от обществото при загуба на националния отбор. Това е нашето мнение и ние стоим зад него.“
Правилото във Втора лига остава двама българи до 21-годишна възраст да играят поне по 45 минути на мач, а в аматьорския футбол трябва да има двама до 23-годишна възраст и един до 21-годишна възраст с 90 минути. В помощ за развитие на детскошношеските школи БФС въвежда елитни групи до 15, до 16, до 17 и до 18 години, като последните ще имат възможността да играят Шампионска лига чрез първо място в класирането.
Според статистиката в момента играят 32% български футболисти в Първа лига. Редица са примерите на отбори, които залагат на стартови 11, изцяло изградени от чужденци. Най-малко български играчи през последната година пък е използвал Берое с 0.58 средно на мач. На другата крайност е Славия с 9.40 средно на мач.
„С клубове не съм говорил, тези непопулярни решения идват на база статистиката за нивото на първенството – допълни Иванов. - Ние вече копаем дъното, затова се вземат такива мерки. Ясно е, че ще има недоволни, но нали за това са школите. Ако не можем да намерим четирима българи, затваряме футбола и вече не се занимаваме с него“.
На свой ред вицепрезидентът на федерацията Атанас Фурнаджиев даде да се разбере, че промените не са плод на емоционално решение, а са следствие на дълъг труд и дебати.
Има и още една важна промяна - от сезон 2026/2027 г. бройката на отборите в Първа лига се намалява от 16 на 14. Изпадат 3 отбора директно, а един играе бараж с втория от Втора лига.
Новият сезон на Първа лига ще започне на 18 юли и ще приключи на 8 декември, а осминафиналите за Купата на България ще са в периода 12-15 декември, докато финалът в надпреварата е на 21 май. Пролетният дял на шампионата стартира на 6 февруари и приключва на 25 май.