Българинът пресолен и болен

Автор: Труд news
На много места в страната първо ръсят от солницата, след това опитват храната. В туршиите също се слага сол на вкус, което ги прави със съдържание в пъти над нормите.

Проф. Донка Байкова пред “Труд news”: Определили сме 5 грама консумация на ден, а на места поглъщат по 15 грама

Ръсим неконтролируемо

Българите поглъщат между два и три пъти повече сол от препоръчителното дневно количество, което ни извежда на първите места в света по сърдечно-съдови заболявания. Данните на Световната здравна организация (СЗО) сочат, че българите ядат по средно 10-12 грама на ден, вместо препоръчителните 5 грама. Така вместо под 2 кг на година населението у нас консумира над 4 кг.

“Нашите препоръки за здравословно хранене, които всяка държава има за прием дневно, са не повече от 5 грама готварска сол на ден. В съвременното хранене ние предозираме приема, защото консумираме много промишлено произведени храни. Солта е консервант, овкусител, но вкусът към нея може да се възпитава. А защо предозираме - защото през зимата ние консумираме туршии, кисело зеле. В домакинствата много малко информирани членове на семействата мерят солта като процент от водното съдържание на саламурата на това зеле, а добавят сол на вкус”, обясни пред “Труд news” специалистът по хранене и диететика проф. Донка Байкова.

Проф. Донка Байкова отбеляза, че сме се научили да солим неконтролируемо, а вкусът може да се превъзпита.

Тя обърна внимание, че в национални проучвания, които провеждат специалисти по хранене и диететика, се установява, че в Североизточна България - от Варна нагоре, консумират сол през зимата над 15 грама на ден при норма 5 грама, защото солта се добавя към киселото зеле на вкус. “Всички консервни, затворените в стъклени опаковки, колбасите, сиренето, кашкавалът са солени. При приготвяне на ястията ние също добавяме сол, често пъти съвсем неконтролируемо. Националният ни модел на хранене е такъв - солта през зимата е минимум два пъти повече от нашите препоръки. През лятото е по-малко, защото консумираме повече пресни зеленчуци и плодове, те имат минерали в състава си и изискват малко сол като добавка. Но солта има водозадържащ ефект, тоест ние се издуваме, задържаме вода и естествено вдигаме и кръвното налягане. А хипертонията е основен фактор за развитието на сърдечно-съдови инциденти. Ние сме на първо място в световните класации по заболеваемост и смърт от инсулти”, посочи проф. Байкова.

Тя допълни, че в световната литература пише, че за да нямаме риск от повишаване от негативните здравни ефекти от приема на туршии и кисело зеле, те трябва да бъдат с 1,5% сол, а у нас се добавят 6-7%.

“На един литър вода се добавя една супена лъжица едра морска сол, което е 15%. И за да не смие, се слагат адстрингенти - хрян на пръчици или джинджифил, дюля. Те имат консервиращ ефект, който няма да позволи да се смие киселото зеле”, посъветва специалистът.