България е в топ 6 по ръст на икономиката

България е в топ 6 по ръст на икономиката

Оставаме под нивото от преди пандемията

По-голямо потребление и износ водят до увеличаване на БВП

Ирландия е №1 в ЕС

България е в топ 6 на страните от ЕС с най-голям ръст на икономиката през първото тримесечие на годината спрямо предходното. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с 2,5%, обявиха от НСИ.

Най-добре в ЕС се представя Ирландия, където ръстът на БВП спрямо предходното тримесечие е със 7,8%. По-добри резултати от нас постигат и Хърватия (+5,8%), Естония (+4,8%), Гърция (+4,4%) и Румъния (+2,8%).
Много държави от ЕС дори имат спад на икономиката спрямо предходното тримесечие. Най-лоши резултати имат Португалия (-3,3%), Словакия (-2%) и Германия (-1,8%). В резултат общо за страните от ЕС има спад на икономиката с 0,1%.

Въпреки доброто представяне през последните месеци, икономиката на страната ни още не може да достигне нивото от преди пандемията. БВП на България е с 1,8% под нивото от първото тримесечие на 2020 г. По този показател България е около средата в класацията на страните от ЕС. Най-добре е Ирландия, където БВП вече е с 12,8% над нивото от първото тримесечие на 2020 г. Топ три се допълва от Естония (+5%) и Люксембург (+4,9%). Причината за по-доброто представяне на редица страни, е че те започнаха бързо да излизат от кризата още през третото тримесечие на миналата година. У нас тогава възстановяването беше все още слабо.

БВП на България през първото тримесечие на 2021 г. възлиза на 27 млрд. лв., което прави по 2000 евро на човек от населението. Добрите резултати през първото тримесечие спрямо предходното се дължат основно на увеличението на износа с 6,7% и на ръста с 5,4% в сектора „Търговия, ремонт на коли; транспорт и складиране; хотелиерство и ресторантьорство“.

На годишна база в някои сектори на икономиката има ръст като например във финанси и застраховане (+3,4%), но спад има в промишлеността (-6%), сферата на култура, спорт и развлечения (-7,3%) и търговия, транспорт и хотелиерство (-5,8%).

Най-четени