Вкараха варненска клиника в интрига с лекарство

Вкараха варненска клиника в интрига с лекарство

Варненската очната клиника „Света Петка“ е замесена в интрига с лекарство, откри „Труд“.   В рекламата на продукта за възстановяване на увредено зрение Clean vision, на която попаднахме в интернет, е използвано неправомерно името на клиниката под претекста, че „бил избухнал скандал и заместник-главният директор, както и редица други служители на клиниката, обвинявали ръководството,  че умишлено възпрепятствали употребата в клиниката на това лекарство, което уж без операция, напълно терапевтично, възстановявало увреденото зрение до 95-100%“.

„Труд“ се свърза с д-р Даниела Митова, водещ специалист във варненската клиника, която потвърди ,че това е измама, с която са запознати от близо година. „За жалост попаднахме на тази измамна реклама още преди година. Допитахме се до специалисти как да процедираме и къде да подадем сигнал, но не достигнахме правилната институция, за да свалят от интернет този сайт. Категорично това е измама, нито клиниката, нито лекарите са работили или чували за лекарството“, заяви за „Труд“ д-р Митова. За съжаление обаче имало потребители, които си закупили продукта и останали измамени от обещанията за ефекта му.

Наглата реклама започва с текста, че „група учени публикували отворено писмо с молба да се спаси водещата офталмологична болница от алчността, корупцията и измамата. Също така лекарите били подкрепени и от Международната фондация за очите“. При бърза проверка установихме, че такава фондация не съществува, а подписаните лекари са със сбъркани имена и длъжности. „Лекарите твърдят, че ръководството на болницата им забранявало да използват новото лекарство Clean Vision за лечение на пациентите. Причината била в намаляването на броя на операциите (Clean Vision при 86% от случаите възстановява зрението без операции), което от своя страна водело до намаляване на приходите на болницата“.

Измамниците са хитри, използвали имената на лекарите от клиниката, но снимките, които са качили не отговарят на тези на реалните лекари. Например такъв е случаят на д-р Жени Борисова. Именно тя е „главното лице“ на интригата и „един от авторите на отвореното писмо, в което се разобличавало как на лекарите тайно им се препоръчва да предписват операции на всички пациенти. Хората са готови на всичко, за да си възвърнат зрението и затова често се съгласяват“. Разбира се такова писмо няма, цели се единствено ефектът на сензацията и заблудата да помогне за продажбата на лекарството.

Сбъркани професии и имена на лекари

В заблуждаващата реклама са сбъркани и професиите на докторите в клиниката, както и са използвани имената на лекари, които не работят там. Димитър Пасков, представен като водещ клиничен лекар, офталмолог с 30-годишен стаж и доцент, всъщност е с титла доктор и е анестезиолог. Доц. Марин  Атанасов е зам.-директор на Университетска болница "Св. Георги" в Пловдив, а не заместник-главен директор по научната и клинична работа и внедряване на нови технологии, кандидат на медицинските науки, както е представен в заблуждаващата реклама.

Борислав Пашев, представен за български офталмолог, посветил целия си живот в търсенето на метод за възстановяване на зрението без микрохирургия и лазер, е измислен от измамниците персонаж. В този тип реклами винаги има измислен персонаж – лекар, измислил лека. Тук Пашев е главният герой, който “почти 8 години създавал лекарство, което значително да подобри зрението без операция, чрез повишаване на тонуса на очните мускули и изчистване от замъгляването на лещата“.

Естествено героят загинал на 2 декември 2004 г. трагично при катастрофа с хеликоптер, на който той и трима пилоти летяли от Бургас до София – разбира се несъществуваща.

Лъжат, че хапчето е лек за късогледството

Лекарството можело да се използва при лечението на очни заболявания, като късогледство,
глаукома, катаракта, възпаление на зрителния нерв, оптичен неврит, увеит, хориоретинит, отлепване на ретината, замъгляване на роговицата, блефарит, конюнктивит, пигментиран ретинит, кератит. Лекарите са категорични, че лечение чрез лекарство с неясен състав, като това и то в домашни условия, не би дало обещаните резултати за лечение на толкова тежки заболявания.

Клиничните изследвания на Clean Vision били проведени в края на 2019 г. в базата на СОБАЛ. Но такива не откриваме, освен в рекламата на лекарството. Общо, в тях участваха 1289 души. При 94% от изследваните нивото на зрението и се повиши до оптимални показатели. При 91% от изследваните са премахнати симптомите на хиперметропия, а при 83% от изследваните са излекувани от катаракта в началния и незрелия стадий. 92% от изследваните са избегнали операцията от глаукома, а 98% от изследваните успяха да нормализират естествената хидратация на очите.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура