Германското правителство е подало официално писмо с искане до Съединените щати за закупуване на мобилната ракетна система Typhon, както е потвърдено от германския министър на отбраната Борис Писториус по време на официално посещение във Вашингтон, пише Military Watch Magazine.
„Обхватът на тези оръжейни системи е значително по-голям от този, който имаме в момента в Европа“, заяви министърът, добавяйки, че „с тях Германия може да увеличи собствените си отбранителни способности и значително да подобри способността си за възпиране – но и тази на Европа“. Планираното закупуване на системите се случва във време, когато Германия играе все по-настоятелна роля в рамките на НАТО както в Източна Европа, така и отвъд Тихия океан и Близкия изток, като същевременно инвестира много повече във въоръжените си сили. Системата Typhon може да използва както крилата ракета Tomahawk, която има обхват от 1600 километра, така и многоцелевата ракета SM-6, която може да се използва както за балистична противоракетна отбрана, така и за среднообхватна противокорабна отбрана. Съобщава се, че германското министерство на отбраната се интересува предимно от възможностите за удари на далечни разстояния, предоставяни от Tomahawk.
Обсегът от 1600 километра на крилатата ракета Tomahawk Block IV позволява на подразделения „Тифон“ да поразяват цели в руската столица Москва от германска територия, като Русия се счита за основна цел на подобен план за снабдяване. Възможностите за настъпление на Германия срещу Русия бяха значително разширени, като на 22 май германската армия откри 45-та бронирана бригада, разположена във Вилнюс, Литва. Очаква се подразделението да осигури елитен преден механизиран бойен капацитет на територията на бившия СССР, разположен само на 150 километра от беларуската столица Минск и на по-малко от 800 километра от Москва.
В началото на 2022 г. германското Министерство на отбраната също избра американския стелт изтребител F-35A, за да модернизира своите ядрени ударни способности, тъй като страната запазва достъп до американски ядрени бойни глави B61 по време на война съгласно споразумение за споделяне на ядрени оръжия. Русия и Беларус се считат за основните потенциални цели на тази подобрена ядрена ударна способност, на големите нови доставки и разполагане на сухопътни сили, както и на новите мобилни пускови установки за крилати ракети, които се закупуват, което гарантира, че Берлин ще окаже много по-голям принос към колективния военен натиск на НАТО върху Москва, отколкото беше преди.
Жизнеспособността на крилатата ракета Tomahawk за удари дълбоко в руска територия остава под въпрос, тъй като дозвуковият клас ракети от ерата на Студената война е проектиран да разчита на профил, приближаващ се до терена, за да се избегне заключването им на по-големи разстояния. Съвременните руски системи за противовъздушна отбрана , както и изтребителите и прехващачите на страната , като МиГ-31БМ, се считат за много способни да свалят такива цели на значителни разстояния. Съобщава се, че руските въоръжени сили са получили достъп до неотклонна крилата ракета Tomahawk през 2018 г., след като една от ракетите, изстреляни от ВМС на САЩ срещу сирийски цели по време на атака през април 2018 г., не се е взривила. Спекулира се, че е била свалена чрез електронна война, ракетата е била извадена от Сирийската арабска армия и доставена на Русия за проучване. Полковникът от руските въоръжени сили в оставка Михаил Ходаренок определи придобиването на ракетата като „учебник (пример) по материалознание, учебник (пример) за технологии, падащи от небето“, отбелязвайки, че това е „истински подарък за онези структури на руската отбранителна промишленост, занимаващи се с организиране на заглушаване; ще стане ясно как да се деактивира комуникационната система на Tomahawk по време на бойни действия“.
Коментирайки руското проучване на ракета Tomahawk през 2018 г., съветникът на първия заместник-генерален директор на руския концерн „Радиоелектронни технологии“ Владимир Михеев отбеляза по това време:
„Въз основа на този опит (ударът със „Западна ракета“) сега се подготвят технически задачи за нова работа. Те ще вземат предвид цялата получена информация, за да ни помогнат да изградим прототипи на нови системи за електронна война… Имайки тази ракета в ръце, можем ясно да разберем какви канали за комуникация, информация и управление, навигация и далекомер разполага… И знаейки всички тези параметри, ще можем по-ефективно да противодействаме на тези крилати ракети на всички етапи от бойното им разгръщане.“ Въпреки че успехът на руските усилия за разработване на противодействие на Tomahawk остава силно несигурен, има значителна вероятност системата „Тифон“ да стане съвместима с по-способни типове крилати ракети, включително хиперзвукови ракети, с течение на времето си на експлоатация, което ще представлява значително по-голяма заплаха за сигурността на Русия.