Горанов изправи Каракачанов пред сериозно изпитание

Горанов изправи Каракачанов пред сериозно изпитание

Всички приказки и най-вече политически речи за повишаване социалния статут на военносужещите вече са опровергават от бюджета за следващата година, чийто проект е публикуван от финансовото минстерство. Сега остава да видим как ще реагира министърът на отбраната при обсъждането на заседанието на правителството и в Народното събрание, разбира се. И доколко депутатите ще отстъпят от заявяваните неведнъж позиции за по-голяма грижа за хората с пагони. И дали със същия ентусиазъм, с който променят законите, възлагайки повече задачи на армията, ще изразят друго, различно от изпълнителната власт, мнение. Или продължава времето, когато бившият министър на отбраната Николай Ненчев обикаляше параментарните групи да ги убеждава за по-голям военен бюджет, след като колегите му от правителството не бяха го подкрепили.

Според проекта Министерството на отбраната ще има 113 млн. лв. повече през следващата година. Както в документа, така и в публичните изяви на управляващите преди неговото огласяване, дебело се подчертава, че с това ще бъдат увеличени заплатите на хората с пагони. С колко и как? С по-малко от очакваното и доста неясно. Актуализираната бюджетна прогноза за следващите три години дава шанс на оптимистите. Тя предвижда по 100 милиона за трите години. Колко от тях обаче, ще отидат за покриване на увеличението на минималната работна заплата в системата на министерството и подчинените му структури, тепърва ще видим. Колко от тях ще бъдат за социални осигуровки, също предстои да разберем. Колко голямо е това увеличение, обаче е повече от ясно. За 2017 г. разходите за персонал на МО бяха 804 милиона, сега са увеличени със 100 милиона. Сравнението е показателно. При всички случаи заплатите на военнослужещите няма да скочат двойно за три години, както е записано в проекта за учителите, например.

Най-красноречивото доказателство за това, че за правителството по-високите заплати в армията, а и в целия сектор „Сигурност“, не е приоритет, е запазването на базата за определяне на месечното възнаграждение на 380 лв. Толкова е през тази година, толкова бе и през миналите три. Няма съмнение, че това е сигурният начин за по-високи заплати. Той обаче не се случва. Министърът на отбраната ще получи 100 милиона, за да направи само един жест към военнослужещите, за което заяви още в края на юли. Очевидно е, че ако има увеличение на заплатите, то ще става по други показатели и критерии, както вече каза няколко пъти Красимир Каракачанов. Въпросът е да няма противопоставяне между военнослужещите, както предупреди преди няколко дни в интервю за в. „Българска армия“ началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев. Впрочем той подсказа и един от вариантите, които се обмислят. За войниците – 10 процента увеличение, за сержантите - 9, а за офицерите – 8. Т.е. войникът ще вземе 60-70 лв. повече.

Не по-малко интересно стои в проекта за бюджет и въпросът за трите модернизационни проекта за Въоръжените сили. Независимо, че парламентът върна проекта за новите изтребители, като една от причините бе схемата за плащане, финансовото министерство вече е решило този проблем и е разпределило парите. Очевидно няма да чака ново решение от страна на министъра на отбраната.

Средства за бронирани бойни машини обаче не са предвидени. Това означава, че проектът на Сухопътни войски няма да стартира скоро.

През следващите три години за модернизация на Въоръжените сили от централния бюджет са предвидени 1,191 млрд. лв. Те обаче са разпределни само за ВВС и ВМС. 678 милиона са за замяна на МиГ-29, като точно тук е фиксирана схемата – по 226 милиона за всяка година. За ВМС има 513 милиона или по 171 милиона за всяка година. За Сухопътни войски, поне засега, – нищо. А всички са на мнение, че трите проекта трябва да вървят заедно. Само че финансовото министерство ги изпревари с актуализираната си бюджетна прогноза. И закова парите. А в самия бюджет на МО сложи само 50 хиляди повече за капиталови разходи.

Очевидно е, че и през следващата година парите ще определят визията на Въоръжените ни сили, а не мисиите, задачите и заплахите. Което поставя на сериозно изпитание министър Каракачанов и неговите подчинени – цивилни и военни.

Амбиции без пари

Няма съмнение, че с този бюджет Владислав Горанов пробва сериозно своя колега Красимир Каракачанов. Още повече, че не е минал започналият преглед на програмата за развитие на отбранителните способности и плана за развитие на Въоръжените сили до 2020 г. Ако той няма резултати, включително с финансово отражение, едва ли ще бъде ползотворен. А амбицията е да се попълва големият некомплект, както от кадрови военнослужещи, така и от резервисти.

И с бюджет 2018 армията няма да живне. Както, впрочем беше и с тазгодишния