Днес въпросът за европейската интеграция е въпрос на стабилност и сигурност
Президентът на РСМ Гордана Силяновска-Давкова, относно премахването на македонския език и идентичност чрез изменение, лобирано от български депутати, казва, че това доказва демократичния дефицит в ЕС, включително в Европейския парламент, който, според нея, трябва да бъде дом на европейските граждани, съобщава „Вечер”.
„Не съм шокирана, въпреки че казах, че съм дълбоко разочарована, особено от характера на някои изменения, а също и от дискусиите, не съм шокирана, защото в Европейския парламент седят и представители на партии, които са против самия ЕС. Иначе бях приятно изненадана от доклада на г-н Вайц, той е смятан за уважаван депутат, който познава добре балканските обстоятелства, защото същото, което се случва с нас, Австрия би могла да направи и със Словения, защото словенската конституция не включва австрийци, хървати, босненци, роми. Но характерът на измененията показа, че наистина не само светът, но и Европа и ЕС имат сериозен проблем с демокрацията”, подчертава Силяновска-Давкова.
„Мисля, че изказването му не е случайно и че е свързано както с феномена на ветото, така и с опасността от двустранност на европейската интеграция в момент, когато разширяването на ЕС в смисъл, че един ден ще говорим за синоним или за равенство между ЕС и Европа, защото ние винаги сме били географски, исторически, културно част от Европа и във времена на опасност, мултилатерализмът, който е под натиск от многополяризацията днес в света, е важен за ЕС, тоест Европа, да бъде конкурентен играч на плуралистичната световна политическа сцена и да включва всички страни, които географски, исторически и културно принадлежат към нея. Защо? Защото днес въпросът за европейската интеграция е въпрос на стабилност и сигурност”, каза още Силяновска.
Тя посочи, че е изненадана от реакцията на българското правителство на забележките относно ситуацията в България, свързана с малцинствата.
„Ето какво е адресирала България до Съвета на Европа. Тя казва, че в обобщението на преброяването от 2021 г. 1143 души са се самоопределили като етнически македонци, 3540 са заявили, че родният им език е македонски, а 1091 души са съобщили, че говорят македонски у дома. А ето какво пише правителството – казва, че „дава възможност за доброволен процес на самоопределение“. Тук насочвам международните организации да се върнат към преброяванията в България, защото някакви феноменални промени никога не се случват никъде. Така че нека видят преброяването от '56 г., и преброяването от '46 г., но е интересно какво пише в писмото на правителството. Така че тези хора, които се представят като македонци, са малка група и не отговарят на обективните критерии за статут на национално малцинство”, посочи Силяновска Давкова.