Въпреки трудностите с липсата на бюджет, взех решение да финансираме с общински средства една изключително важна програма за потребителите на Домашен социален патронаж в морския град- “Грижа в дома”.
Това съобщи кметът на Бургас Димитър Николов.
Досега програмата беше с държавно финансиране за цялата страна и осигуряваше подкрепа на възрастни хора, много от които с увреждания. След като тя приключи, стана ясно, че половината от абонатите на патронажите дефакто остават без подкрепата и- осигуряване на медицинско лице, рехабилитация, психологическа подкрепа и закупуване на стоки от първа необходимост. В това число и извършването на "малки" ремонти по домовете- завиване на крушки, оправяне на канали, течове и други проблеми, които притесняват самотните и възрастни хора и те не могат да се справят с тях.
"Равносметката, която си направих е, че въпреки преустановеното финансиране, не можем да изоставим 600 наши съграждани, защото те няма как да се справят сами. И не могат без тази грижа. Длъжни сме да го направим и да не ги изоставяме", заяви градоначалникът Димитър Николов.
Той коментира, че някои от хората са с хронични заболявания или декубитални рани и на тях патронажът ще продължи да осигурява посещения от медицински лаборант и всички останали услуги, които бяха от "Грижа за дома".
За целта на работа ще бъдат оставени близо 50 човека, които досега са работили по програмата с държавно финансиране.
Министерството на труда и социалната политика, е дало уверение, че финансирането ще продължи в даден момент, но докато това се случи, общината ще подкрепя патронажа и тази грижа няма да бъде прекъсвана.
Домашният социален патронаж в Бургас обслужва много голям брой възрастни и самотно живеещи хора. Всеки ден екипи на патронажа разнасят храна по домовете, като абонатите избират между пет вида менюта: за вегетарианци, диабетици, обща диета, Диета 1 и специално меню.