Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис обяви мерки за икономическа подкрепа на предприятията и служителите в Санторини и близките острови, разтърсени от хилядите земетресения от края на януари насам.
Атинският университет е регистрирал повече от 14 000 труса между 26 януари и 9 февруари в морето между островите Санторини, Аморгос, Йос и Анафи.
Активността озадачи учените, но досега не е причинила щети или наранявания, предаде АФП.
Бизнесмен от Санторини заяви, че туристическата индустрия на острова вече е пострадала.
„По това време на годината всички магазини бяха пълни с хора, които идваха с круизите. Сега коя компания ще поеме отговорността да доближи круизен кораб до острова?“, каза той.
През 2023 г. Санторини е привлякъл около 3,4 млн. посетители. Над един милион от тях са дошли от круизни кораби, което го прави едно от най-посещаваните места в Гърция.
Мицотакис призна, че трусовете „причиняват финансови щети на работниците и предприятията“, обявявайки „специални мерки“ в тяхна подкрепа.
Той заяви, че всички предприятия от частния сектор, работещи на Санторини и близкия остров Аморгос, който също обяви извънредно положение, могат да преустановят изплащането на заплатите от 1 февруари до 3 март 2025 г.
„Служителите, чиито трудови договори са спрени, ще получат целево обезщетение в размер на 534 евро, съответстващо на 30 дни“, посочи премиерът, при условие че работодателите им се задължат да запазят броя на работните места.
„Ние ще подкрепяме нашите островитяни толкова дълго и толкова, колкото е необходимо“, заключи той.
Мицотакис обяви също, че „училищата в Тира, Йос, Анафи и Аморгос ще останат затворени до петък, 21 февруари“. За първи път училищата бяха затворени преди две седмици.
По-голямата част от близо 16 000-те жители на Санторини са напуснали острова.
Аморгос има по-малко от 2000 постоянни жители. Той се смята за по-малко застрашен поради по-скалистия си терен и по-слабото си застрояване от Санторини.
Санторини е разположен на върха на спящ вулкан, който изригна за последен път през 1950 г.
Учените твърдят, че регионът не е преживявал сеизмична активност от такъв мащаб от началото на записите през 1964 г.
На 3 февруари министърът на туризма Олга Кефалогиани обсъди стратегията и най-добрите мерки за справяне с възникващите предизвикателства пред туристическия сектор по време на среща с островни групи и асоциации.
„Санторини е емблематична гръцка туристическа дестинация и наш приоритет е да гарантираме нейната стабилност и конкурентоспособност“, каза тя.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура