Гърция протестира срещу сделката на Италия с Турция

Протестът на Гърция подчертава по-широкото напрежение в ЕС

Гърция подготвя официален протест срещу Италия заради нейното споразумение за отбрана с Турция, само дни след дискусия на високо ниво между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и френския президент Еманюел Макрон относно продажбата на ракети въздух-въздух Meteor на Анкара, пише електронното издание на в. Kathimerini.

Гръцкото правителство твърди, че Рим е заобиколил европейските разпоредби, като е одобрил продажбата на Piaggio Aerospace на турската Baykar, без да уведоми партньорите от ЕС.

Гръцки служители настояват, че европейското сътрудничество в областта на отбраната трябва да бъде прозрачно, особено когато включва Турция, член на НАТО със спорни отношения в региона.

Регламент 2019/452 на ЕС изисква такива инвестиции в контролирани от държавата отбранителни компании да бъдат оповестявани на всички държави-членки.

Атина твърди, че Италия не е направила това, преди да прехвърли собствеността върху Piaggio Aerospace, стратегическа авиационна компания, на Baykar, известна с производството на UAV и дронове.

Въпреки че Макрон увери Мицотакис, че дискусиите относно продажбите на ракети Meteor продължават и все още не са финализирани, той подчерта, че Обединеното кралство играе решаваща роля в решението.

Гърция продължава да следи ситуацията, но се въздържа от пряка намеса. Вместо това Атина дава приоритет на собствената си отбранителна стратегия, наблягайки на военното си сътрудничество с Франция, което включва придобиването на изтребители Rafale и модерни фрегати.

Въпреки опасенията на Гърция, няколко европейски страни поддържат значителни договори за отбрана с Турция. Германия, например, има текуща сделка за 2,5 милиарда евро за доставка на шест подводници тип 214. Берлин също позволи преговори за продажбата на 40 самолета Eurofighter на Турция, въпреки че не е постигнато окончателно споразумение.

Испания, последователен отбранителен партньор на Турция, допринесе за изграждането на турския самолетоносач Anadolu, който е адаптиран като носител на безпилотни самолети. Междувременно Обединеното кралство се ангажира с обширни отбранителни договори с Турция на обща стойност приблизително 2,2 милиарда евро през последното десетилетие.

Протестът на Гърция подчертава по-широкото напрежение в ЕС относно продажбите на оръжия и сътрудничеството в областта на отбраната с Турция. Съобщава се, че италианският аерокосмически гигант Leonardo търси по-задълбочено сътрудничество с Baykar за безпилотни летателни апарати, което допълнително подхранва опасенията на Гърция относно неконтролираните европейски отбранителни сделки с Анкара.