Сирийското президентство обяви незабавно и всеобхватно прекратяване на огъня след няколко дни на ожесточени сражения в южния сирийски град Суейда, населен предимно с друзи.
В провинцията ще бъдат разположени нови сили, за да спрат смъртоносните сблъсъци между бедуински и друзски бойци.
Според базирания във Великобритания сирийски Център за наблюдение на човешките права над 700 души са били убити от неделя насам в сражения между бойци от друзката общност, от една страна, и бедуински племена и сирийски правителствени сили от друга, информира БНР. Властите призоваха всички страни в конфликта веднага да спрат военните действия и да се придържат към примирие. Правителствените войски, разположени в провинцията, бяха обвинени от жителите в убийства на цивилни друзи и извършване на извънсъдебни екзекуции. А Израел удари цели в Сирия, за да принуди войските да се изтеглят от Суейда. Вчера американският посланик в Анкара Том Барак обяви, че Израел и Сирия са постигнали споразумение за прекратяване на огъня помежду си. Примирието беше предложено от Турция, Йордания и други страни от региона.
Малко преди офисът на сирийския президент Ахмед аш-Шараа да обяви планираното си военно разполагане на юг, Израел е изразил съгласие да позволи ограничено влизане на персонал на Сирийските сили за вътрешна сигурност в Суейда за 48 часа, за да защити друзите „в светлината на продължаващата нестабилност“.