Държавна агенция „Национална сигурност“ е изгонила няколко руски разузнавачи и е пресякла опити за шпионаж, саботаж и икономическо проникване у нас през миналата година. Това се казва в доклада на агенцията за изминалата 2024 година, публикуван на сайта на Министерски съвет.
През 2024 г. ДАНС е изгонила от страната двама руски граждани, установени като разузнавачи на Службата за външно разузнаване на Руската федерация. наложена им е забрана за пребиваване в европейския съюз за срок от 5 години.
Експулсирано е и лице с двойно руско и колумбийско гражданство, също ангажирано с разузнавателна дейност в страни от ЕС и НАТО.
Задържан и предаден на прокуратурата е и български гражданин, подозиран в шпионаж в полза на Руската федерация.
ДАНС е предотвратила проникването на беларуски гражданин във военно поделение и на украински гражданин в стратегически енергиен обект.
Освен това, 19 чужди граждани, подозирани в съпричастност към дейността на руските специални служби, са включени в информационния масив на нежеланите в страната ни чужденци.
Пресечен е трансфер на капитали с руски произход, в опит за заобикаляне на санкциите срещу Москва.
Русия
Поведението на Руската федерация остава основен генератор на заплахи за Европа и в глобален план. Кремъл прилага еволюиращ хибриден инструментариум за разрушаване на консенсуса на демократичната общност за подкрепа на Украйна, недопускане разширяването на НАТО и Европейския съюз в източна посока и преодоляване на икономическите негативи от налаганите санкции. Основните му елементи включват: демонстрация на агресивност чрез концентрация на сили и заплахи за използване на ядрено оръжие; разузнавателни операции, в т.ч. мероприятия с подривен, саботажен и вандалски характер; експлоатиране на икономически зависимости (основно от внос на руски енергоносители); дезинформационни и пропагандни кампании; зловредни кибервъздействия; инициативи от спектъра на „меката“ сила в сферата на културата, образованието, спорта и религията.
Войната в Украйна създава рискове за безопасността на корабоплаването и въздухоплаването в региона на Черно море, в т.ч. поради ползваните средства за електронна война, и оказва влияние върху енергийни и транспортни коридори в Черноморско-кавказкия район. Запазва се потенциалът за трансгранични замърсявания поради сражения в близост до ядрени централи, нефтени платформи, химически предприятия и други, атаки срещу критична инфраструктура (включително подводна), използване от Кремъл на амортизирани плавателни съдове (т.нар. сенчест флот) за незаконен износ на нефт и нефтопродукти.
Русия продължава да провежда дезинформационни и пропагандни кампании и да упражнява зловредни кибервъздействия срещу държави, разглеждани като неприятелски.
Балканите
Нестабилността на Западните Балкани, стимулирана от външни и вътрешни за региона фактори, продължава да генерира рискове за сигурността и реализирането на националните интереси на България.
Дестабилизационният потенциал се подсилва от провеждането на руски злонамерени влияния и информационни операции в региона, интензифицирането на крайния национализъм, отстъпленията от принципите на демокрация и върховенство на закона, нарушаването на принципите на добросъседство и постигнатите договорености, действието на организираната престъпност и корупцията, процесите на незаконна миграция, както и на радикализация сред части от населението.
Продължават да се наблюдават негативни проекции върху български общности в държави от региона, изразяващи се ескалацията на използвания език на омразата, прилагането на дискриминация, административен натиск, възпрепятстването дейността на пробългарски организации, информационни операции с антибългарски характер, опитите за заличаване на българско културно-историческо наследство и манипулиране на историята.
Като други значими процеси, създаващи рискове за сигурността на страната ДАНС идентифицира:
- проблемите при преноса и балансирането на електроенергийната система в условия на нарастващия обем електроенергия от възобновяеми източници;
- предизвикателствата, свързани с цените на електроенергията и компенсирането на енергийните разходи на бизнеса;
- влошаващото се финансово състояние на въгледобивните дружества и липсата на резултати от политиките за създаване на алтернативна заетост в регионите с въгледобивна промишленост;
- забавянето на проекти за развитие на транспортна свързаност, за ремонт и модернизация на железопътна и автомобилна инфраструктура;
- възможността за нови епидемии, улеснени от повишаващата се мобилност на човешката популация и липсата на имунизация на нарастващ дял от населението, живеещо в конфликтни региони;
- засилващата се антимикробна резистентност, породена от честата употребата на антибиотици и силно ограничаваща възможностите за лечение;
- тенденцията за нарастване на дефицита на медицински кадри, особено изразен в държавните и общинските болници