Много фирми изнасят стоки за страни от ЕС. Затова в рубриката на “Труд” “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за начисляване на ДДС в тези случаи. Допълнително разглеждаме случая на доставки на медицински стоки от холандска фирма с български ДДС номер.
I Издадени фактури за транспорт
Фирма е регистрирана по Закона за ДДС. Наета е друга българска фирма да извърши превоз на продукция от България до Швейцария. За извършената услуга фирмата - превозвач издава фактура с 20% ДДС. В друг случай за транспорт по същата дестинация друга българска фирма издава фактура с 0% ДДС на основание чл.30 от ЗДДС. При разтоварване и оглед на стоката в Швейцария, клиентът не одобрява нейното качество и отказва да я приеме. Нает е същият превозвач да транспортира отказаната стока от Швейцария до Холандия. За тази услуга е издадена фактура с 20% ДДС. Поставен е въпросът коректни ли са издадените фактури за транспорта.
За да се определи правилното третиране по ЗДДС на доставка на услуга, от съществено значение е мястото на изпълнение на доставката. Само за доставки с място на изпълнение на територията на страната е необходимо да се определи и приложимата ставка на данъка - 20% или 0%.
Съгласно чл.22, ал.3 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стоки в рамките на ЕС или извън него, предоставена на данъчно задължено лице, се определя по реда на чл.21, ал. 2 и 3.
Според чл.21, ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение се определя от това, къде е установен получателят.
Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект.
Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Доколкото в конкретния случай, получател по доставката е българско дружество, е необходимо да се съобрази и разпоредбата на чл.54, ал.2 от Правилника за прилагане на Закона за ДДС. При доставка на услуга по чл.21, ал. 1 и 2 от закона, когато получателят и доставчикът са установени на територията на страната, данъкът е изискуем от доставчика - регистрирано по закона лице, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.
По този начин, при извършване на транспортна услуга от българска фирма на друга българска фирма, доставчикът е лицето, от което данъкът е изискуем, като е важно да се съобрази и дестинацията във връзка с определяне на приложимата ставка на данъка:
- при транспорт от България до Швейцария, съгласно чл.30, ал.1, т.1 от ЗДДС е приложима нулевата ставка на данъка при документирането на доставката по реда на чл.23, ал.1 от ППЗДДС,
- при транспорт от Швейцария до Холандия, съгласно чл.23, ал.3, т.2 от ППЗДДС е приложима нулевата ставка на данъка, като доставчикът на услугата трябва да разполага с документите по чл.23, ал.1 от правилника.
Ако са издадени документи, които не съответстват на разпоредбите на ЗДДС и ППЗДДС, следва да се съобразите с чл.116 от ЗДДС. Съгласно чл.116, ал.2 от ЗДДС, за погрешно съставени документи се смятат фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен. Според чл.116, ал.4 от ЗДДС, когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол - за всяка от страните, който съдържа: основанието за анулирането, номера и датата на документа, който се анулира, номера и датата на издадения нов документ, подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
II Покупка на медицински стоки
Дружество извършва стоматологични услуги и не е регистрирано по Закона за ДДС, тъй като извършва освободени доставки по реда на чл.39, ал.1 от закона. Дружеството купува от фирма “А” безцветни алайнери, които са заместител на стандартните метални брекети. Фирма “А” е със седалище Нидерландия (Холандия), но е регистрирана по ЗДДС. За покупките холандското дружество издава фактура с българския си ДДС номер.
Поставен е въпросът: Покупките, извършени от българското дружество, считат ли се за вътреобщностно придобиване (ВОП) и при достигане сума на покупки в размер на 20 хил. лв., нужна ли е регистрация по ЗДДС на основание чл.99, ал.2?
В чл.99, ал.1 от ЗДДС се въвежда самостоятелно основание за задължителна регистрация, както за данъчно незадължено юридическо лице, така и за данъчно задължено лице, което не е регистрирано на основание чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3 и чл. 102 и извършва вътреобщностно придобиване. Съгласно чл.99, ал.3 от ЗДДС, за лицата, които извършват вътреобщностно придобиване на стоки, задължението за подаване на заявление за регистрация по ДДС възниква не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие за придобиването, с което общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания надвиши 20 хил. лв.
Чл.17 от ЗДДС регламентира мястото на изпълнение на доставка на стока. Съгласно чл.17, ал.1 мястото на изпълнение на доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл.6, ал.2. На основание чл.17, ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът є към получателя.
Предвид цитираните разпоредби мястото на изпълнение при доставка на стока, се определя в зависимост от това дали стоката, предмет на доставката, се превозва или не.
Съгласно чл.13, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване (ВОП) е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл.6, ал.2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът за ВОП, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
- доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка;
- предмет на вътреобщностното придобиване са стоки;
- придобиването е възмездно;
- стоките се транспортират до територията на страната от територията на друга държава членка. ВОП е налице, както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.
Не е налице ВОП, ако доставката на стока се извършва от холандския търговец, чрез идентификационния номер по чл.94, ал.2 от ЗДДС, стоката не се превозва и собствеността върху нея се прехвърля на територията на страната. В този случай доставката е с място на изпълнение на територията на страната, съгласно чл.17, ал.1 от ЗДДС. На основание чл.82, ал.1 от ЗДДС, данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице - доставчик по облагаема доставка, т. е. от холандската фирма (регистрирана по ЗДДС в България).
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.