Много собственици на фирми работят и на заплата към друго търговско дружество. Затова в рубриката на “Труд” “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това трябва ли да подават декларация образец №1, ако по трудовия договор са осигурени върху максималния оситурителен доход.
I Осигуровки на две основания
Самоосигуряващо се лице - собственик на “X” ЕООД, което е избрало да се осигурява само за фонд “Пенсии”, започва работа и по трудово правоотношение на непълно работно време, за което е осигурено върху максималния месечен осигурителния доход. Досега е подавало декларации образец №1 за дейността си като самоосигуряващо се лице. Поставен е въпросът: Трябва ли лицето да подава декларация обр. №1, ако е осигурено по трудовото правоотношение върху максималния месечен осигурителния доход, но за непълно работно време?
1. Определяне на осигуровките
Лицата, упражняващи трудова дейност като собственици и/или съдружници в търговски дружества са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване. Съгласно чл.5, ал.4, т.1 от КСО самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в НАП данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите”, дните в осигуряване и облагаемия доход - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (декларация обр. №1).
На основание чл.5, ал.6 от КСО съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване на декларациите по ал.4 се определят с наредба (Наредба №Н-13 от 17 декември 2019 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица). Данните по ал.4 се използват за изчисляване и отпускане на пенсиите, паричните обезщетения и помощите.
За лицата, осигурени на повече от едно основание по чл.4 от КСО, се подават декларации образец №1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход (чл.4, ал.8 от Наредба №Н-13/2019 г.).
Според чл.4, ал.9 от Наредба №Н-13 алинея 8 не се прилага за лицата, които са осигурени на основание чл.4, ал.1 от КСО за пълен месец върху максималния месечен осигурителен доход и са:
1. получили възнаграждение за работа без трудово правоотношение за същия месец; или
2. самоосигуряващи се лица, упражняващи трудова дейност, и са избрали да се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт.
Видно от цитираната разпоредба, за да се приложи ал.9 от самоосигуряващото се лице, избрало да се осигурява само за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт, по трудовото правоотношение за него следва да са изпълнени кумулативно условията:
- да е осигурено за пълен месец и
- върху максималния месечен осигурителен доход.
В конкретния случай лицето е осигурено по трудово правоотношение върху максималния месечен осигурителен доход, но при непълно работно време.
2. Определяне на осигурителния стаж
Съгласно чл.9, ал.1, т. 1 и 4 от КСО осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години. За осигурителен стаж се зачита:
- времето, през което лицата по чл.4, ал.1, т.1 и ал.10 са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигуровките върху полученото, начисленото и неизплатеното, както и неначисленото възнаграждение, но не по-малко от минималния осигурителен доход по чл.6, ал.2, т.3 за съответната професия; когато лицето е работило при непълно работно време, осигурителният стаж се зачита пропорционално на законоустановеното работно време;
- времето, за което са внесени дължимите осигуровки по чл.6, ал.8 от самоосигуряващите се и дължимите осигуровки от лицата по чл.4а, ал.1.
На основание чл.38, ал.3 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС) осигурителният стаж на лицата по чл.4, ал.1, т. 1-4, 6, 7 и 8 от КСО, се зачита и изчислява:
1. за един ден осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл.4, ал.1, т. 1-4 и 6 са отработили пълното законоустановено за тях работно време за деня и за това време са внесени или са дължими осигуровките върху възнаграждението им, а за работниците и служителите - върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по икономическа дейност;
2. осигурителният стаж на лицата по т.1, които са работили при непълно работно време и са били осигурени върху не по-малко от минималния осигурителен доход за професията по икономическа дейност за съответната продължителност на работното време, се изчислява, като сборът от отработените часове се раздели на установената с нормативен акт продължителност на работното време.
При изчисляване на осигурителния стаж на лицата, които са работили при определено с Кодекса на труда или с друг нормативен акт работно време, един пълен месец осигурителен стаж се зачита, когато са зачетени за осигурителен стаж всичките работни дни. Ако през календарния месец лицето е било осигурено на различни основания, за осигурителен стаж се зачита не повече от един месец (чл.38, ал.11 от НПОС).
Предвид цитираните разпоредби, за самоосигуряващото се лице няма да е изпълнено едното от условията, предвидени в чл.4, ал.9 от Наредба №Н-13/2019 г., да е осигурено за пълен месец, за да не подава декларация образец №1, тъй като макар и да е отработило всички дни по трудовото правоотношение, то е работило при непълно работно време. Следователно, за месеците, в които самоосигуряващото се лице е осигурено по трудово правоотношение върху максималния месечен осигурителен доход, но не е осигурено за пълен месец, за него ще намери приложение разпоредбата на чл.4, ал.8 от Наредба №Н-13/2019 г. и следва да подава декларация образец №1 като самоосигуряващо се лице.
II Адвокат - самоосигуряващо се лице
Адвокат е самоосигуряващо се лице и е поставил следния въпрос: Трябва ли клиентите да удържат авансов данък при изплащане на хонорара?
Съгласно чл.43, ал. 4-5 от ЗДДФЛ, когато платец на дохода от стопанска дейност е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. Ал.4 не се прилага, когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се по смисъла на КСО и декларира това с писмена декларация пред платеца на дохода.
Следователно, адвокатът като самоосигуряващо се лице, когато получава заплащане от предприятие или друго самоосигуряващо се лице, следва да декларира това обстоятелство с декларация пред платците на дохода. Те не удържат авансов данък при изплащане на хонорара.
Задължението за деклариране на авансовия данък е на самоосигуряващото се лице.
Декларация по чл.55, ал.1 се подава от физическото лице, придобило дохода, в сроковете за внасяне на дължимите данъци, когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка.
В този случай, данъкът по чл. 43, 44 и 46 се внася от лицето, придобило дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Не се внася авансов данък по чл.43, ал.6 и чл.44, ал.3 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година. Предприятията - платци на доходи, както и самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО, подават декларацията по чл.55, ал.1 само по електронен път.
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.