Данъчен консулт на "Труд news": Облагане на търговец с магазин на патент, който продава и онлайн

Много търговци плащат патентен данък за магазина си, но допълнително продават стоки и онлайн. Затова в рубриката на „Труд news“ “Данъчeн консулт” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за плащане на данък върху доходите в тези случаи. Допълнително разглеждаме правилата за отчитане на онлайн продажби.

I Магазин на патентен данък, но продава и онлайн

Търговец има магазин и плаща патентен данък. Отделно извършва онлайн продажби на клиенти, които не идват на място до търговския обект, а стоката се изпраща чрез куриери. Поставен е въпросът: Как трябва да попълни годишната си данъчна декларация и да посочи продажбите на стоки, които не са продадени в търговския обект, а са изпратени чрез куриер и за тях има издадени фактури от търговеца?

Според чл.12 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.

Физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва дейности, посочени в приложение №4 (патентни дейности) от Закона за местните данъци и такси, а за дейността по т.2 от приложение №4 - и юридическо лице, се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности.

В ал.2 на чл.61з от ЗМДТ е уредено, че за извършваната патентна дейност лицата по ал.1 не се облагат по реда на ЗДДФЛ, съответно на Закона за корпоративното подоходно облагане.

В приложение №4, т.3 е посочена дейност - търговия на дребно до 100 кв. м нетна търговска площ на обекта. Данъкът се определя за 1 кв. м нетна търговска площ според местонахождението на обекта. В пар.1 на ДР на ЗМДТ е дадено определение на понятията „обект“ и „нетна търговска площ“:

„Обект“ за целите на облагането с патентен данък е всяко място, помещение и/или съоръжение, включително на открито, където се извършва дейност по приложение №4, в т. ч.:

а) местата за настаняване;

б) заведенията за хранене и развлечения;

в) магазините, сергиите, масите на пазари, тротоари и улични платна.

„Нетна търговска площ“ е площта в съответния търговски обект, в т.ч. щандовете, която е достъпна за купувачите.

Облагането с патентен данък е за извършване на дейност и данъкът не е обвързан с размера на получения приход. Следователно, единствено за дейност по продажби, извършвани в търговски обект с нетна търговска площ до 100 кв. м, се дължи патентен данък. Когато търговецът извършва продажби на стоки на клиенти, без същите да посещават търговския обект и дейността не се извършва в обекта, доходът от продажбите ще се облага по общия ред на закона, а именно чл.26 от ЗДДФЛ.

Търговец, който реализира доходи от извършване на дейност, облагаема с патентен данък по реда на ЗМДТ и доходи от дейност, която не е определена като вид патентна дейност в приложение №4 към ЗМДТ, попълва приложение №7 и съответно приложение №2 на годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.

II Отчитане на онлайн продажби

Дейността на дружеството ще се извършва чрез електронен магазин. То има договори с куриерски дружества за извършване на доставки чрез услугата „наложен платеж“. Дружеството разполага и с виртуален ПОС терминал за удобство на клиентите. Поставени са въпроси относно издаването на електронна касова бележка и подаването в НАП на стандартизиран одиторски файл.

Извършените продажби се регистрират и отчитат по реда на ЗДДС и Наредба №Н-18/2006 г. в зависимост от начина на плащане. Създадена е алтернативна възможност, която при определени условия допуска вместо фискален/системен бон да се издаде друг документ за продажба. По силата на чл.3, ал.17 от Наредба №Н-18 лице, което извършва продажби на стоки и/или услуги чрез електронен магазин, може да регистрира и отчита тези продажби вместо с фискален или системен бон чрез документ за регистриране на продажбата, който не е издаден от фискално устройство, когато е извършено неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта и при условие че:

1. софтуерът/софтуерите за управление на продажбите, отговаря/т на изискванията по чл.52с от наредбата; и

2. за продажбите, извършвани чрез електронния магазин, лицето приема неприсъствени плащания, извършвани с кредитна и дебитна карта.

Съгласно чл.52о, ал.1 от Наредба № Н-18, лицето по чл.3, ал.17 е длъжно да регистрира и отчита продажбата на стоки или услуги при неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта чрез издаване на документ за регистриране на продажбата, който трябва да съдържа най-малко посочените от т.1 до т.6 от същата разпоредба реквизити.

При подаване на информация по чл.52р от наредбата (приложение №33) на електронния магазин се присвоява уникален номер.

Този ред за документиране се допуска, ако лицата приемат неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта само по платежни сметки в банки и/или други доставчици на платежни услуги с титуляр задълженото лице.

Стандартизираният одиторски файл се подава съгласно приложение №38 през портала за електронни услуги на НАП, достъпни с квалифициран електронен подпис (КЕП). Файлът следва да съдържа уникалния номер на електронния магазин, както и информация за направените в електронния магазин поръчки, по които са извършени доставки на стоки/услуги през календарния месец.

Следователно, само в случай че дружеството отговаря на изискванията на чл.3, ал.17 от Наредба № Н-18 и е избрало да регистрира и отчита продажбите, платени неприсъствено с кредитна или дебитна карта, чрез документ за регистриране на продажбата, който не е издаден от фискално устройство, с реквизити, посочени в чл.52о от Наредба № Н-18, то е задължено на основание чл.52т, ал.2 от същата наредба за всеки календарен месец да подава към НАП стандартизиран одиторски файл съгласно приложение №38.

В случай че дружеството не е избрало да приложи алтернативната възможност, предвидена в чл.3, ал.17 от Наредба № Н-18 за отчитане на продажбата на стоки при неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта, същото следва да регистрира и отчита онлайн продажбите чрез регистрирано фискално устройство по общия ред.

Според чл.118, ал.3 и ал.3а от ЗДДС, при продажби на стоки или услуги чрез електронен магазин фискалният бон, регистриращ продажбата, може да се генерира в електронен вид и автоматично да се предостави на електронен адрес на получателя, без да се издава хартиен документ, по ред и по начин, определени с Наредба №Н-18. В случаите на неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта по продажби/доставки на стоки или услуги се допуска вместо фискален или системен бон да се издава и предоставя на получателя по електронен път документ за продажбата, който не е издаден от фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. Генерираният фискален бон в електронен вид трябва да отговаря на изискванията на наредбата за издаване на фискален бон на хартиен носител с изключение на изискването за отпечатване.

Съгласно чл.3, ал.18 от Наредба №Н-18 задължените лица може да регистрират и отчитат извършваните от тях продажби на стоки и/или услуги в търговски обект чрез издаване на фискален бон, генериран в електронен вид, при условие че:

1. са избрали да използват в търговския обект софтуер, включен в списъка по чл.118, ал.16 от ЗДДС, и са подали информация съгласно приложение №32;

2. разполагат с данни за клиента, необходими за предоставяне на фискалния бон в електронен вид, съгласно чл.52з, ал.17 от Наредба №Н-18.

Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество "Захаринова Нексиа“ ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и четири внучки.

Най-четени