Има всички предпоставки България да подаде отново искане за второ плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост и да получи средствата. Това съобщи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на брифинг за искането за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост и проекта на съдържание на главата REPowerEU, което правителството одобри и изпрати на Европейската комисия.
"Ако преди два месеца бях по-скоро песимистично настроен да се спасят средства по второ плащане, след три месеца усилия и два месеца преговори с ЕК има всички предпоставки България да подаде искане за второ плащане и да получи средствата до края на тази година", каза той.
Дончев поясни, че вече два месеца текат изключително детайлни преговори с ЕК по отношение на някои промени в плана на ПВУ. Целта е те да бъдат много по-близки до днешния ден, заяви Дончев. Планът е направен преди две години, а оттогава досега са настъпили много промени, заяви той.
"Ние имаме позицията на ЕК, че на този етап трябва да отпадне ангажиментът за либерализация на пазара на дребно. Това беше една от реформите по плана. Поради простата причина подобна либерализация трябва да бъде въведена, когато има адекватни механизми за защита на българските потребители".
Томислав Дончев заяви, че претендира, че ние сме изпълнили изискването за свързаност с Пътната карта за климатична неутралност. То е фактически изпълнено, добави той.
Той обясни, че трябва да отпадне задължението за забрана на производството на електроенергия от въглища от 2038 година и запазване на ограничението за общо ограничаване на въглеродните емисии. Предлагат и алтернативна реформа на корпоративното управление на Българския енергиен холдинг.
България иска промяна в Плана за възстановяване. Всички тези промени предполагат ново искане за второ плащане, заяви Дончев.
"Процедурният ред е такъв. Ние ще оттеглим искането за второ плащане. Ще ни трябва известен период, за да приключат преговори с ЕК по отношение на всички промени. След това ще го подадем наново, отразявайки всички промени, които коментирах и искрено се надявам, ако междувременно до края на сесията на този парламент всички закони бъдат приети, България да е в състояние да получи второ плащане ранната есен на тази година".
След това фокусът ще бъде третото плащане. Имам амбицията да има и трето, което да бъде изпратено и получено отново до края на 2025 г., каза още вицепремиерът.
"Остават седем плащания, а времето е драстично късо, затова ще се наложи групиране на плащания - 3-4 да бъдат вкарани в едно искане, за да опитаме да осигурим всички средства по ПВУ", заяви Томислав Дончев.
"След всички тези промени след преговори с ЕК България най-после - последната държава членка - подава главата REPowerEU на стойност 480 милиона евро. Както знаете България беше последната държава, която не беше подала тази глава. Тук имаме още една добра новина".
И последната новина, но не по важност, е че от началото на годината плащанията от страна на правителството към тези, които изпълняват проекти, техният обем се е увеличил почти двойно, заяви Томислав Дончев. От 7%-8% от началото на годината сега гонят 14%.