Евгений Орашъков, председател на БАСЗЗ: Настъпиха промени на пазара на земеделска земя, има спад на цените

Цената на земята ще зависи от цените на земеделските култури – пшеница, царевица, слънчоглед

“Настъпиха сериозни промени на пазара на земеделска земя. Този пазар от един прогнозируем, където можем да казваме точни числа за цени и сделки, се превърна в силно фрагментиран и локален пазар. Има спад с 20% на покупните цени, но на отделните места е различно”, каза председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) Евгений Орашъков по време на семинар за европейските политики и устойчиво земеделие. 

Той обърна внимание на това, че част от корпоративните купувачи са се оттеглили и причините са няколко -  климатът в страната, както и войната в Украйна, цените на пазарите на зърнени и маслени култури. “От началото на войната цените се вдигнаха сериозно, а сега паднаха до едни от най-ниските си нива за последните 4 години“, уточни той. 

Според данните на БАСЗЗ, средната цена на земеделска земя у нас през 2024 г., която е формирана на база на реални сделки на членовете на асоциацията на първичен пазар на обработваема земеделска земя, е 1480 лв. на дка. 

“В Северозападна България средната цена на декар обработваема земя е 1750 лв./дка, като сделките са между 1600 и 1900 лв., като по-ниските сделки са в южната част на Ловеч и Враца, тази част, която е по-близо до Стара планина, а най-високите цени са в северните части на района”, каза Орашъков.

Той спомена и как вървят цените в Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Южен район. 

Средната цена на декар за обработваема земеделска земя в Северния централен район на страната, който включва Габрово, Велико Търново до Силистра, средната цена е 1800 лв. , като цените варират между 1500 лв. и 2100 лв. на дка. По-ниски цени са  плащани в регионите на Севлиево, Габрово и южната част на област Ловеч, а по-високи - в Северната част на района. Най-скъпо е продавана земята в района на Силистра.

В Североизточния район на страната, от Търговище до Варна и Добрич, най-ниски са цените, около 1600 лв., в част от област Търговище. Най-високи са цените в Добрич.

В Югоизточния район, който е от Бургас до Стара Загора, също се отличава с широки граници на цените, в зависимост от областите. Най-ниски са цените в част от Странджа – по 800 лв./дка, но в област Стара Загора в някои случаи дори достигат над 1800 лв./дка. 

В Южния централен район - от Пазарджик до Хасково, цените варират от 800 до 1400 лв./дка. 

Според БАСЗЗ, цените на рентите през 2024 г., са стабилни спрямо цените на земята. В Южна България те остават в рамките на 48-50 лв. на дка, докато в Северна България се движат в рамките на 70 - 80 лв./дка, а в определени части на Силистра и Добрич достигат до 90 лв./дка. 

„Следва да се има предвид, че тези плащания са договаряни през март-април-май миналата година, когато е периодът за сключване на наемните договори за следващата година“, уточни председателят на БАСЗЗ. 

Орашъков не подмина и темата за евентуални прогноза за пазара на земеделска земя.

„Сделките са намалели значително през последната година. Основни купувачи на земя остават земеделските производители. Цената на земята ще зависи от цените на земеделските култури – пшеница, царевица, слънчоглед. Също така ще зависи от разходите на декар“, обобщи председателят на асоциацията Евгений Орашъков.

Най-четени