Заместник-директорът на Форума на професионалните фермери в Румъния (FAPPR) Кристина Чонга отбеляза на семинар за европейските политики и устойчиво земеделие, провел се у нас, че Румъния е сред големите земеделски страни и напояването е изключително важна част от този сектор.
„Напояването и проблемите на риска е един от проблемите в Румъния. В Европа вече съществуват такива решения, ние трябва да ги намерим и да ги адаптираме към румънската специфична среда. Опитваме се да свържем нашите ресурси, било то собствени, от националния бюджет или тези, които самите фермери са склонни да вложат, както и европейските средства, разбира се, за да намерим най-добрите решения за увеличаване производителността и добива на най-различни култури в Румъния“, каза Кристина Чонга.
„Румъния е голяма земеделска страна. Тя е пета по наличие на обработваеми земи в ЕС и на седмо място по отношение на стойност на земеделското производство. Румъния отбеляза много голям напредък през последните години на макроикономическо ниво. БВП от глава на населението вече стига средните стойности за Европа. Може да се каже, че навакса нивото на старите западно-европейски държави, но все още има още много неравенства, които трябва да бъдат поправени. Селското стопанство е голям сектор в страната“, допълни още тя.
Изпълнителният директор на Форума на професионалните фермери в Румъния (FAPPR) Алина Крецу отбеляза държавните политики в напояването и хидромелиорациите в Румъния.
“Напоителната система там е изградена предимно между 1969 и 1989 г. Повечето съоръжения използват вода от реки, транспортирана чрез над 10 000 км. канали, 24 000 км. тръбопроводи и над 2 000 помпени станции, управлявани от Националната агенция за мелиорации. Много от съоръженията обаче са амортизирани и неефективни, което води до високи загуби на вода и енергия. През 2024 г. са напоявани 2.77 млн. хектара, най-вече с царевица, следвана от соя, пшеница, слънчоглед, зеленчуци и трайни насаждения. Румъния стартира държавна програма за субсидиране на напояването, при която фермерите заплащат само 50% от разходите за енергия по вторичното напояване, а основната вода и първичното напомпване са безплатни. С подкрепата на ЕС и чрез програми и Министерството на земеделието, Румъния ще инвестира 2 милиарда евро в изграждане на напоителни съоръжения до 2027 г.”, каза Алина Крецу.
„Колегите от Румъния са 100 години напред. Близо 10 млн. дка вече поливат и това е голям успех“, това отбеляза Борислав Петков, бивш зам.-министър на Комисията по земеделието, храните и горите.
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов заяви, че напояването на земеделската земя е приоритет за кабинета. Той поясни, че една от основните цели на министерството е възстановяването на хидромелиоративната инфраструктура и хидротехническите обекти, които са необходими за обезпечаването и осигуряването на по-добър достъп до вода за напояване.
Главният секретар на Европейската организация на собствениците на земи (ELO) Юрген Так обърна внимание на темата за бюджета и земеделските субсидии.
„Към днешна дата, в един по-усложнен свят, виждаме все по-големи изисквания към съвкупния бюджет на Европейската комисия, може да се каже нисък в сравнение с националните бюджети. Общата селскостопанската политика представлява една голяма част от един малък бюджет“, каза Так.