Живот в космоса? Лунната почва може да помогне на хората да живеят на Луната

Според ново проучване почвата на Луната може да поддържа живот. 

Изследователи от Китайския университет в Хонконг разработиха технология за извличане на вода от лунната почва и я използваха за превръщане на въглероден диоксид в кислород и химическо гориво. Технологията постига това чрез превръщане на слънчевата светлина в топлина.

Според проучването, публикувано в списанието Joule на Cell Press, изследването „потенциално може да отвори нови врати за бъдещи изследвания на дълбокия космос“, тъй като може да намали скъпите разходи, необходими за доставянето на основни ресурси като вода на Луната. 

Един галон (3,78 литра) вода струва 83 000 долара (71 230 евро) за транспортиране с ракета, продължава проучването, като един астронавт изпива около четири галона (15,14 литра) на ден.

„Никога не сме си представяли напълно „магията“, която притежава лунната почва“, каза водещият изследовател Лу Уан. 

Въпреки това, проучването отбелязва, че всички стратегии, които вече са въведени за извличане на вода от повърхността на Луната, включват множество „енергоемки“ стъпки и не разбиват колко CO2 се използва от горивото. 

Екстремната лунна среда все още ще затруднява добиването на повече кислород и вода от земята, продължава проучването, защото трябва да се справят с „драстични температурни колебания“, радиация и ниска гравитация.

CO2, излъчван от дишането на астронавтите, няма да бъде достатъчен, за да осигури цялата вода, гориво и кислород, от които екипът астронавти може да се нуждае.

Най-четени