От БЛС искат повече пари за здравеопазване и повишаване на здравната вноска
От първия ден на май Акушеро-гинекологичното отделение в пернишката МБАЛ “Рахила Ангелова” ще затвори врати. Ще се извършват само планови операции в делнични дни, съобщи началникът му д-р Ивайло Лазов. Той е близо 20 години начело на АГ-отделението и над 45 години лекар в пернишката болница.
Причината е критичен недостиг на персонал. Към момента в отделението на пълен работен график работят шест акушерки, като повечето от тях са в пенсионна възраст. След 1 май броят им ще се редуцира до само две. Причина е, че не могат да вземат отпуските си при нужда и ще използват топлите дни за почивка. “Нещата са много сериозни. Повечето акушерки са около и над 70-годишна възраст.
Три са напусналите. Сега остават три, заедно със старшата акушерка - общо четири, както и една, която работи до обяд. Едната е на 74 години, а другата на 76 години. Трябва да работят 24 часа, след това да почиват два дни. Естествено, не могат да излязат в отпуска. Напусналите акушерки обещаха, че наесен ще се върнат, за да можем отново да отворим родилното, ако доживеем дотогава”, коментира началникът на отделението.
Родилното е в добро състояние след скорошен ремонт.
Проблемът касае над 111 000 души от региона на областния град. Годишно там се извършват около 250 раждания, а вече родилките ще трябва да пътуват до София.
“Не вярвах, че може аз да съм човекът, който ще “хлопне вратата”, коментира д-р Ивайло Лазов. Социалните мрежи са изпълнени с коментари в негова подкрепа на потресени перничани: “Никой ли не се замисля, че пътят до София е 30 мин, които могат да са предпоставка за фатален край. Най- вероятно и липсата на кадри се дължи на ниското заплащане. Унизително заплащане срещу грижата за най-скъпото ни - нашите деца”, гласи един от коментарите във фейсбук групата “Снимай Перник, нека всички видят!”.
“Абсолютна трагедия! Благодарение на д-р Лазов имам две прекрасни деца! Обществото трябва да се надигне! Не можем да останем без родилно отделение, защото най-малкото е животозастрашаващо..... Не мога да повярвам, че в наши дни се случва това....”, пише Теменужка Йорданова.
“Здравеопазването не е лукс, а основно право. И ако депутатите не защитават това право - време е да потърсим други, които ще го направят!”, казва Илияна Павлова.
“Поредното безумие, поредната нелепица в този град и в тази държава... Областен град без родилно отделение Да кажа, че съм потресена ще бъде малко! Тъжно е.. МНОГО! И всички мълчат...”, възмущава се Венелина Ямова.
Директорът на болницата Емил Ненков заяви, че са поискали от факултетите по “Обществено здраве” към Медицински университет - София изпращане на кадри, които са трети и четвърти курс със специалност “акушерка”. Дори с това обаче ще е трудно да бъде организиран денонощен режим, за да може да бъде обезпечена денонощно спешна помощ.
По същото време преди две години, заради липса на лекари, затвори и родилното отделение в Ловеч. Поетапно в годините преди бяха затворени и родилните в Ямбол, Тетевен, а заради протести бе спасено това в общинската болница в Дупница.
По този повод от Българския лекарски съюс (БЛС) заявиха в позиция: “Недофинансирането и липсата на баланс водят до срив в здравната система. Последните седмици сме свидетели как цели региони в страната остават без базово здравно обслужване на населението, закриват се отделения по акушерство и гинекология, спират прием педиатрични отделения”, обобщават от БЛС и припомнят, че липсват регионални политики и такива за кадрово обезпечаване в системата на здравеопазването.
Настояват да се анализира възрастовата характеристика на работещите в здравната система, защото “здравеопазването се крепи на работещи пенсионери”, казват от съсловната организация. Посочват като един от начините за справяне със ситуацията повишаване на здравната вноска, както и на процента от БВП, който се отделя за здравеопазване.
“Сред останалите мерки са промени в начина по който се обучават и квалифицират медицински сестри и акушерки, така че професията да стане привлекателна от една страна, а от друга да позволи активната им работа още по време на обучението”, заявиха от БЛС.
На спешна среща
В Община Перник бе срещата между кмета Станислав Владимиров и началникът на АГ-отделението д-р Ивайло Лазов.
В късният следобед в петък от община Перник съобщиха, че кметът Станислав Владимиров и началникът на Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ “Рахила Ангелова” д-р Ивайло Лазов са провели спешна среща, на която обсъдили сериозния недостиг на акушерки в родилното отделение.
Двамата се ангажирали с незабавни действия за решаване на проблема и гарантиране на нормалното функциониране на отделението.
“Родилното отделение е жизненоважно за Перник, затова не трябва да затваря. Ще работим заедно, за да намерим бързо нови акушерки и да приложим краткосрочни мерки за стабилизиране на ситуацията”, заяви кметът Владимиров.
Д-р Лазов допълни, че екипът на отделението ще направи всичко възможно, за да осигури качествено обслужване на бъдещите майки и новородените деца.
С ясната политическа подкрепа зад гърба си, д-р Лазов получи институционалното доверие да води процеса по възстановяване на нормалната работа на родилното, съобщиха от общината.
“Символиката на тази среща е показателна за Перник - когато става дума за ключови социални услуги, градът залага на познатото и изпитаното. А за новото ръководство на болницата остава задачата да се впише в този контекст и да докаже, че може да бъде част от решението, а не от спора. Но след като директора на болницата Емил Ненков се скри от камерите на телевизията, хората видяха, че той не може да се справи със задълженията”, написа пернишкият сайт zapernik.com.