– Г-жо Лазарова, Вие сте един от най-младите председатели на общински съвети в страната, а също и в Управителния съвет на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/. Как се справяте с предизвикателството да сте начело на местния парламент и в ръководството на асоциацията?
-Да, определено това е отговорност, която приемам с уважение и ангажираност. За мен е чест да представлявам Стара Загора и да бъда първа сред равни в местния парламент. Като председател за първи път, но с трети мандат като общински съветник, стъпвам на натрупан опит, натрупано доверие и познаване на работата на Общинския съвет, а това, че съм юрист по образование и професия е определено голям плюс и улеснява значително работата ми. Със същата отговорност подхождам и към участието ми в Управителния съвет на НАПОС, да, не е лесна задачата да се съчетават, но не е и непостижимо и с правилна организация, мисля, че успявам.
– Какви са основните приоритети на Общинския съвет във Стара Загора в мандата ви?
-Основен приоритет за нас е подобряването на качеството на живот на старозагорци – чрез добра градска среда, достъп до качествени услуги, подкрепа за образованието, културата и спорта... Изключително много се работи за развитието и на индустриалните зони в града с цел привличане на нови инвеститори.
– Какви по-мащабни проекти за развитие на града се реализират в момента с подкрепата на местния парламент?
- Както споменах, работи се усилено за развитието на индустриалните зони, съвсем скоро стартира изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от Министерството на иновациите и растежа по Плана за възстановяване и устойчивост. Това е много важен проект за Стара Загора, за развитието на бизнеса, създаването на нови работни места и въобще за едно по-добро бъдеще на града ни.
– Как Общинският съвет работи за по-голяма прозрачност в управлението?
-Публичността е основен акцент в работата ни. Заседанията на комисиите и на Общинския съвет се излъчват онлайн. Всички предложения, включително и материалите към тях са публични, разбира се и решенията и протоколите също са достъпни на интернет страницата на общината.
– По какви начини гражданите могат да участват в процеса на вземане на решения?
-Всеки гражданин може да присъства свободно на заседанията, както на постоянните комисии, така и на заседанията на Общински съвет. Има право и да получи думата за изказване по точките от дневния ред. Нов момент при нас от този мандат е, че въведохме в нашия правилник възможността всеки човек да отправя питания чрез председателя на Общински съвет в писмена форма и да получи, разбира се, писмен отговор по въпросите, които го вълнуват.
– Местната власт в Стара Загора има ли стратегия от мерки за привличане на инвестиции и стимулиране на бизнеса в региона?
-Да, Община Стара Загора работи целенасочено за привличане на инвестиции, като предлага стабилна среда, добра инфраструктура, активна комуникация с бизнеса и партньорство с образователните институции. Прави се всичко възможно бизнеса да бъде улеснен, както в административната тежест, така и чисто времево.
– С какви проблеми се сблъскват общинските съветници?
-Сред основните предизвикателства са нуждата от повече диалог между самите тях, но често, неизбежно се стига до чисто политически и партийни сблъсъци, които по никакъв начин не помагат за решаването на проблемите на града ни. Смятам, че всеки общински съветник на първо място трябва да служи в интерес на общината си, а след това да следва партийна повеля.
– Вие сте юрист. Какви законодателни промени са необходими за по-оптималното функциониране на местните власти?
-От много дълго време се говори основно по две много важни законодателни промени. Едната е актуализацията на данъчните оценки на недвижимите имоти, а другата е финансовата децентрализация, която води до прехвърляне на правомощия и ресурси от страна на централните държавни органи на управление към органите на местното самоуправление. Това ще доведе до една финансова независимост на българските общини, която според мен е крайно нужна.
– Какви идеи и предложения имате за развитието на НАПОС-РБ?
-НАПОС трябва да се утвърди още по-активно като говорител на местните власти в диалог с държавните институции. Вярвам, че можем да развием още по-голяма мрежа от споделени решения, обучения и обмен на добри практики между съветите. Доказано, изключително полезни са регионалните срещи, които проведохме. Там, в по-тесен кръг с председатели на общински съвети от различни региони се обсъждат конкретните проблеми и решенията по тях. Според мен, изключително важен момент е обмяната на опит помежду ни и споделяне на добрите практики. Може да се работи усилено и в популяризирането, както на НАПОС, така и на самите общински съвети. Общинският съвет е най-важната колективна институция на местното самоуправление, но за съжаление, оказва се, малко хора в днешно време разбират и са запознати с функциите и работата му. Малко хора разбират и знаят изключителните правомощия на общинския съвет и тежестта на институцията.