Идват умни електромери и по-високи цени на тока

Токът за домакинствата поскъпва средно с 4,62% от началото на следващия месец.

Отчитат потреблението в реално време и ги засичат дистанционно

Искат въвеждане на такса електромер

Сега не е моментът за либерализация на пазара на електроенергия за домакинствата, заяви председателят на КЕВР

Стефан Кючуков,
Биляна Веселинова

Токът за домакинствата поскъпва от 1 юли средно с 4,62% и предстои поставянето на умни електромери. Това стана ясно на открито заседание на КЕВР, на което обсъдиха цените на електроенергията за битовите абонати от началото на следващия месец.

Умните електромери отчитат потреблението на ток от домакинствата в реално време и може да бъдат засичани дистанционно. Поставянето им ще бъде крачка към пълна либерализация на пазара на електроенергия за бита. През есента се надявам да подкрепим преминаване към смарт електромери, заяви председателят на КЕВР Пламен Младеновски. Той обясни, че сега не е моментът за пълна либерализация на пазара на ток за бита. Първата причина за това е сложната геополитическа обстановка, която е причина за динамичен пазар на електроенергия.

Втората причина е, че сме в средата на прехода от въглища към възобновяеми енергийни източници, което води до високи борсови цени на електроенергията във вечерните часове, когато домакинствата потребяват най-много ток, след като се приберат от работа и включат домакинските електроуреди и климатици. Третата причина е именно липсата на умни електромери, което не позволява на битовите потребители да се възползват от по-ниските цени на тока през уикенда, както и пред деня, когато потреблението е по-малко. Но именно липсата на умни електромери не позволява и плащането на по-високи цени за вечерното потребление на ток. С поставянето на умни електромери това ще се промени.

Поскъпването на тока от 1 юли, според предложението на КЕВР, за битовите абонати на “Електрохолд Продажби” е с 3,81%, за клиентите на “ЕВН България Електроснабдяване” е с 5,95%, а за абонатите на “ЕНЕРГО-ПРО Продажби” с 4,21%. Но изцяло се променя начинът на формиране на цените.

От 1 юли НЕК вече няма функцията на обществен доставчик и не формира микс от електроенергия от големите производители, който да продава на определена от КЕВР цена на домакинствата.

Електроснабдителните дружества от 1 юли ще купуват ток на пазарни цени от борсата, но ще го продават на домакинствата по определената от КЕВР цена. А за разликата ще получават компенсация от Фонд “Сигурност на електроенергийната система”. Отделно домакинствата ще плащат за достъп до мрежата, за пренос на електроенергията и за услугите на електроснабдителните дружества. Цената за достъп на домакинствата до електроразпределителната мрежа да не зависи от количеството потребена електроенергия, поиска по време на заседанието на КЕВР Щерю Радев, представител на “ЕВН България Електроснабдяване”. Това реално представлява въвеждане на такса електромер и би задължило хората да плащат дори да няма никакво потребление на ток в дома им. От КЕВР не приемат това искане и от 1 юли, както и досега, хората ще плащат за достъп до мрежата на база потреблението на ток.

Поскъпва за бита, а на борсата повишение на цените няма

Компенсират домакинствата с 1,3 млрд. лв.

Определят базова цена

Токът за домакинствата поскъпва от 1 юли, за да ни доближи до пазарните цени.

Предвидените средства за компенсиране на битовите потребители за това, че в периода от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г. няма да плащат пазарни цени на тока, а определените от КЕВР, са близо 1,3 млрд. лв. Това са пари, които домакинствата трябваше да платят от джоба си, ако от началото на следващия месец бяха извадени на свободния пазар на ток.

На отделен ред във фактурата на всеки битов потребител ще пише каква компенсация получава. Трябва да сме сигурни, че компенсацията е отразена във всяка фактура, което означава да бъдат проверени над 5 млн. фактури, каза Диан Червенкондев, председател на Фонд “Сигурност на електроенергийната система” (ФСЕС).

От ФСЕС ще дават средно по 95,50 лв. за всеки потребен от домакинствата мегаватчас, при очаквано общо потребление от 13,6 млн. мегаватчаса за период от една година. Базовата цена на тока за бита от 1 юли 2025 г. е определена от КЕВР на 144 лв. за мегаватчас, а прогнозната средна пазарна цена на крайните снабдители за следващите 12 месеца е 239,50 лв. за мегаватчас.

Отделно домакинствата плащат за услугите на електроснабдителните дружества. С наредба цената за крайните доставчици на ток е определена до 7% от базовата цена на тока за бита. Но от друга страна, цената за тези дружества не може да надвишава получените пари за дейността им през предходната година, увеличени с инфлацията. Така се получава, че цената за работата на крайните снабдители на домакинствата с ток е 9,92 лв. за мегаватчас. Заедно с базовата цена от 144 лв., това прави общо 153,92 лв. за мегаватчас. Както и досега, ще има дневна и нощна тарифа на тока за домакинствата. Така на база потреблението е изчислено, че цената на тока за бита и за трите електроснабдителни дружества е 180,08 лв. за мегаватчас по дневната тарифа и 77,57 лв. за мегаватчас по нощната. Отделно домакинствата плащат такси за достъп и пренос. Заедно с ДДС крайната цена на тока за бита е близо 30 ст. за киловатчас.

Любопитно е, че токът за домакинствата поскъпва от 1 юли, въпреки че няма съществена промяна в прогнозата за борсовата цена на тока. В анализа на КЕВР за поскъпването на тока от 1 януари 2025 г. пише, че прогнозната пазарна цена за базов товар е 220,03 лв. за мегаватчас. В анализа на КЕВР за поскъпването от 1 юли е посочено, че прогнозната пазарна цена за базов товар за периода от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г. е 220 лв. Всъщност поскъпването е само, за да ни доближи до либерализация на пазара, така че хората да плащат пазарни цени, но да се доближат до тях плавно, а не шоково. В самия анализ на КЕВР пише, че “целта на определянето на базова стойност на електрическата енергия е да осигури прехода към пазарно обусловени цени за битови крайни клиенти (либерализация на пазара на електрическа енергия на дребно)”.

КЕВР: Европейските цени на природния газ се характеризират с определена нестабилност

Приготвяме между 60 и 100 лева повече за парно и топла вода

Реалната тежест върху бюджета може да бъде по-голяма

Средно с 5 на сто ще е увеличението на цените на топлофикационните дружества от 1 юли 2025 г.

Средно между 60 и 100 лева повече ще ни струва отоплението на парно през следващата зима в сравнение с разходите от отминалия отоплителен сезон, при условие, че няма големи разлики в температурите и зимата е сравнително мека.

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обсъди новите цени на топлинната енергия, които влизат в сила от 1 юли 2025 г. Те засягат абонатите на всички топлофикационни дружества в страната и предвиждат средно увеличение с около 5% спрямо досегашните тарифи. Голямо е увеличението за жителите на Велико Търново - цели 5% до 135,04 лв./MWh. В София, където е и най-голямото потребление, цената се увеличава до 135,21 лв./MWh, което е с 5,43% повече от предходната година.

За едно стандартно жилище от 70 кв. м в столицата, за което през зимата 2024-2025 са плащани около 180 лева месечно за парно и топла вода, това означава месечно поскъпване с близо 10 лева. При шестмесечен отоплителен период допълнителният разход ще е приблизително 60 лева. За домакинствата с по-големи апартаменти или по-високо потребление увеличението може да достигне или надхвърли 100 лева за сезона.

Макар повишението да изглежда относително умерено, то идва на фона на вече натрупаната инфлация, скъпия живот и увеличените сметки за други енергийни източници. Енергийни експерти отбелязват, че в някои случаи реалната тежест върху бюджета може да бъде по-голяма заради неизбежни фактори като по-студени месеци, по-ниска енергийна ефективност на сградата или остаряло оборудване.

От КЕВР отбелязват, че европейските цени на природния газ се характеризират с определена нестабилност, като за последните два месеца - април и май 2025 г., се наблюдава спад спрямо по-високите цени през второто полугодие на 2024 г. и първите месеци на 2025 г. През февруари 2025 г. природният газ достигна най-високата си цена за последните две години (почти 58 €/MWh), но оттогава тенденцията е надолу и от края на април търговията на TTF се върна до нивото отпреди година. След пика през февруари 2025 г., цените на природния газ на европейските борси започнаха постепенно да се понижават. Според търговията на нидерландския хъб TTF, към април и май 2025 г. котировките се върнаха до нива, сходни с тези от предходната година, което донякъде охлади напрежението на енергийните пазари.

За регулаторния период от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г., осреднената прогноза за газа в Европа варира между 33,30 и 37,16 евро/MWh, или около 65-73 лв./MWh. Очакванията на анализаторите са, че цената ще се задържи около 70 лв./MWh. В България доставките ще се покриват както по дългосрочни договори с Азербайджан (на цена около 50,50 лв./MWh), така и от фючърсни цени от европейския пазар.

Според Евростат, въпреки текущия спад, цените през първата половина на 2024 г. отбелязват ръст - за пръв път от 2022 г. Това се дължи на комбинация от фактори: прекратен транзит на руски газ през Украйна, студено начало на 2025 г., намалени газови запаси и премахване на кризисните субсидии в ЕС, което увеличи облагането на газа с такси и данъци.

Въпреки относителната стабилизация, геополитическите рискове остават, а с тях и несигурността в дългосрочен план. Средната прогноза за цената на природния газ у нас за периода до юни 2026 г. е 65,73 лв./MWh, като най-високи стойности се очакват през зимните месеци - над 77 лв./MWh.

Най-четени