Излиза нов том на Симон дьо Бовоар

Автор: Труд news

На 21 февруари, в рамките на Бисерната поредица на издателство „Колибри“, излиза сборник с три от най-въздействащите белетристични произведения на Симон дьо Бовоар. Преводът е дело на Румяна Мл. Станчева, а художественото оформление дължим на Иво Рафаилов. В изданието по традиция е включена илюстрация на Теодор Ушев.

Новелата „Сломената жена“ (1968) е излизала на български език през 2007 г. и ето че една генерация по-късно се появява отново в съвсем естествената компания на други две също толкова проницателни и авторефлексивни новели – „Благоразумната възраст“ и „Монолог“. Трите творби са излизали в оригинал, обединени в сборник с логото на издателство „Галимар“, но на български език се появяват заедно едва сега.

С тънък психологизъм Симон дьо Бовоар разказва за начина, по който възприемаме времето, за диспропорциите в любовта и капаните на навика, за пукнатините в общуването и производните рани, като не пропуска да вплете и генералната тема за ролите на пола и свободата на идентичността. Идейният заряд на „Благоразумната възраст“ е в синхрон с философията на екзистенциализма - тезата за иманентната на човешката същност свобода, чиято предпоставка е ликвидирането на страданието.

Смъртта има водеща роля в кратката новела „Монолог“, най-френетичната и „неудържима“ творба в сборника, чийто финал остава непрозрачен до последната страница. Тук интроспекцията е постигната чрез литературния похват поток на съзнанието, не липсват и цинични ноти. Целият живот на главната героиня остава прикован към един юнски вторник, когато намира 17-годишната си дъщеря мъртва след умишлена злоупотреба със сънотворни. Искряща илюстрация на екзистенциалистката теза за жената, изпаднала в криза, „Сломената жена“ и днес се нарежда сред най-четените произведения на знаменитата френска писателка, защото в изповеден тон осветява интимните кътчета на женската душевност.

Симон дьо Бовоар (1908-1986) е автор на осем романа и сборници с разкази, както и на бележити философски и политически есета. Няколко от романите ѝ са издадени от ИК „Колибри“, в т.ч. неоспоримия шедьовър „Мандарините”, удостоен с награда „Гонкур” през 1954 г., „Кръвта на другите“ и „Недоразумение в Москва“. У нас е издаден и капиталният ѝ философски труд „Вторият пол“, поставил основите на европейския феминизъм. Бовоар завършва философия в Сорбоната заедно с Жан-Пол Сартр, с когото впоследствие заживява в свободен съюз. В ранната си младост бъдещата писателка поддържа романтична връзка с приятелката си Елизабет Лакоен (Заза), трагично завършила със смъртта на Елизабет, поразена от вирусен енцефалит. Тази своя връзка Симон дьо Бовоар описвa в краткия си автобиографичен роман „Неразделните“, издаден у нас през 2024 г. в превод на Красимир Петров.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура