Парк “Врана” ще бъде затворен за посещения, ако областният управител на София Стефан Арсов не прехвърли стопанисването му на Столична община до края на утрешния работен ден. Това обяви столичният кмет Васил Терзиев.
След решение на съда от 2023 г. паркът е държавна собственост и отговорник за стопанисването му е областният управител на София. Кметът обясни, че до крайната мярка се стига, след като от 6 юни 2024 г. насам администрацията му изпраща предложения на областния управител, да се разреши този въпрос. Ако решение не бъде постигнато, достъпът до парка ще бъде ограничен от сряда, 10 юли. Движението на автобус Х50, който обслужва района ще бъде спрян.
„Да се погрижим за “Врана” така, както се грижим за Борисовата градина, която също е държавна собственост. Само че държавата не пое подадената ръка. Вече повече от година отказва да я поеме. Затова днес поставям финален ултимативен срок”, съобщи Терзиев.
В сряда Столичната община ще осигури присъствие на представители на ОП “Паркове и градски градини”, които да предадат владението на парка и да прехвърлят всички счетоводно заведени инфраструктурни съоръжения към обекта.
Отговор от Областна управа не закъсня. От там заявиха, че ”неприемливо е кмет на община, било то и Столична община, да поставя ултиматуми на държавен орган”. Подобна реторика, според тях, не само подкопава добрия институционален диалог, но и пренебрегва сложността на правния и фактически казус около парк “Врана”, заявиха от там в официална позиция. Областната администрация повдигна и няколко важни въпроса, които очаква да бъдат изяснени. “Ако Столична община възнамерява да се оттегли от поддържането на обекта, това трябва да стане по официален и отговорен ред - чрез надлежно уведомяване, каквото към настоящия момент не е постъпило. Поставя се въпросът: ако, според думите на г-н Васил Терзиев, Столична община не разполага с правно основание да стопанисва парк “Врана”, остава неясно на какво основание е упражнявала тази дейност през последната година?!
Изисква се и прозрачност относно приходите, генерирани от дейности на територията на парка - включително входни такси, наеми, провеждане на събития и заснемане на продукции. Проследяването на начина, по който тези средства са постъпвали и разходвани, е важно условие за гарантиране на необходимата прозрачност и институционална отчетност”, се посочва в позицията.
Областната управа определя предложението на Столична община за едногодишно стопанисване като “административно и финансово нецелесъобразно”, тъй като такъв мащабен и сложен парк не може да бъде ефективно управляван в рамките на 12 месеца без дългосрочна стратегия. В заключение, от Областна администрация заявяват, че остават отворени за диалог със Столична община и отговорните институции, но “единствено в рамките на закона и с ясна отговорност пред обществото”, се посочва в позицията.