Иран получава китайски системи за ПВО, докато Израел обмисля нови атаки

Chinese HQ-9B

Иранските сили за противовъздушна отбрана са получили произведени в Китай системи за противовъздушна отбрана с голям обсег, според нови съобщения от регионални източници, пише военното издание Military Watch.

Неназован арабски служител, говорещ пред местна медия, отбеляза усилията на Иран да „подкрепи и подсили“ своята противовъздушна отбрана и че информацията за тези усилия е била предадена на Съединените щати. Докладите са резултат от успешни израелски и американски усилия за проникване в иранското въздушно пространство по време на атаки от 13 до 24 юни, при които израелски изтребители F-35 и бомбардировачи B-2 на американските военновъздушни сили действаха дълбоко в страната, докато по-стари самолети като F-15 и F-16 изстрелваха ракети въздух-земя от по-безопасни разстояния.

Израелски представители посочиха, че се обмислят по-нататъшни атаки срещу Иран, главно за да се предотврати производството на балистични ракети от страната, което прави укрепването на иранската противовъздушна отбрана изключително спешно. 

По време на периода на активни ирано-израелски военни действия, редица източници съобщиха, че два китайски транспортни самолета са кацнали в Иран, което подхранва спекулациите, че са извършени доставки в подкрепа на военните усилия на страната, вероятно на оборудване, което би могло да засили иранските способности за командване и контрол. Съобщава се също, че китайски кораби за наблюдение действат в близост, потенциално предавайки разузнавателна информация на иранските въоръжени сили, подобно на това, което западните сателити, военни кораби и самолети за наблюдение в Близкия изток правеха в подкрепа на Израел. 

В миналото Иран далеч не беше проактивен в укрепването на отбранителните връзки с Китай и по-специално пренебрегваше да прави големи поръчки на въоръжение, въпреки спешната си нужда от нови бойни самолети и ограниченията на оборудването си в повечето области на конвенционалните си сили - от противовъздушна отбрана до бронетанкова техника и подводници.  Това рязко контрастираше със съседен Пакистан, който, въпреки че се сблъсква с по-малко способни противници, инвестира много повече в цялостна модернизация на конвенционалните си способности с китайска подкрепа. 

Въпреки че Иран е изправен пред изключителен недостиг в способностите си за изтребителна авиация, значителното време, необходимо за обучение на нови пилоти на изтребители и персонал по поддръжката, както и за обучение за управление на самолета като част от интегрирана отбрана с наземни системи, го прави далеч от жизнеспособно като незабавно решение. Преквалификацията на иранския персонал от С-300 и други съвременни системи за използване на нови китайски системи обаче потенциално може да се извърши много по-бързо. 

Военновъздушните сили на Китайската народноосвободителна армия в миналото са извършвали бързи и прецизно планирани доставки на модерно военно оборудване на редица клиенти, като забележителен пример е използването на тежкотоварни самолети Y-20 за  транспортиране на системи със среден обсег HQ-22 до Сърбия малко след избухването на военните действия между Русия и Украйна в началото на 2022 г.  Неблагоприятните оценки за характеристиките на остарелите руски системи земя-въздух С-300ПМУ-2 и местните системи земя-въздух с голям обсег Bavar 373 на Иран, които в момента формират гръбнака на неговата мрежа за противовъздушна отбрана, може да са били фактор, който допълнително е увеличил възприеманата спешност на доставките.  

Иран използваше китайски системи за противовъздушна отбрана с голям обсег HQ-2 от края на 80-те години на миналия век, които осигуряваха единствената донякъде ефективна защита срещу иракски удари срещу големи градове, използващи бомбардировачи МиГ-25РБ по време на ирано-иракската война. Местните , съветските и руските системи на Иран са силно съвместими и могат лесно да бъдат интегрирани с китайските системи,  което потенциално  позволява на новите активи да служат като мултипликатори на силата за по-широки мрежи за противовъздушна отбрана, като предоставят ценна сензорна информация, включително данни за насочване. 

Китай поддържа силен интерес към укрепването на иранската отбрана във време, когато Израел и страни от целия западен свят ескалират усилията си за отстраняване на иранското правителство от власт и инсталиране на прозападен режим на негово място, което би изместило допълнително регионалния баланс на силите, за да се приведе в съответствие с интересите на западните противници на Пекин.

Остава силно несигурно до каква степен спешната китайска подкрепа може да компенсира устойчивото недостатъчно инвестиране в отбрана от страна на иранската държава, но особено силната позиция на китайския отбранителен сектор и технологична база имат потенциала да превърнат новите доставки в ключов фактор за бъдещи кръгове на военни действия.

Най-четени