В някои райони са отчетени 150 дни на екстремни горещини
Хората по света са понесли средно 41 допълнителни дни на опасни горещини през тази година заради причинените от човека климатични промени, според група учени, цитирани от Асошиейтед прес.
Те смятат, че изменението на климата е допринесло за влошаване на голяма част от екстремните метеорологични условия в света през 2024 г.
Анализът на изследователите от „Уърлд Уедър Атрибюшън“ (World Weather Attribution) и „Клаймcт Сентръл“ (Climate Central) идва в края на година, в която един след друг падаха климатични рекорди, тъй като горещините по целия свят я направиха вероятно най-топлата, измервана някога.
„Резултатите са опустошителни, но не са изненадващи: Климатичните промени наистина са изиграли роля, често главна, в повечето събития, които изследвахме, правейки горещините, сушите, тропическите циклони и обилните валежи по-вероятни и по-интензивни по целия свят и унищожавайки живота и поминъка на милиони, а често и на неизброимо количество хора“, каза Фридерике Ото, ръководител на „Уърлд Уедър Атрибюшън“ и климатолог от Имперския колеж.
„Докато светът продължава да изгаря изкопаеми горива, нещата само ще се влошават“, допълни Ото на брифинг за медиите, на който учените представиха своите заключения.
През изминалата година милиони хора са понесли задушаваща жега и изпепеляващи дневни температури - от Северна Калифорния и Долината на смъртта до Мексико и Централна Америка. Жегата застраши и без това уязвимите деца в Западна Африка. Стремително покачващите се температури в Южна Европа принудиха Гърция да затвори Акропола. В страните от Южна и Югоизточна Азия жегите наложиха затваряне на училища. Земята преживя някои от най-горещите дни, измервани някога, и най-топлото си лято с 13-месечна гореща серия, която едва сега беше прекъсната.
За да направи своя анализ на горещините, екипът от международни учени доброволци е сравнил дневните температури по света през 2024 г. с температурите, които биха се очаквали в свят без климатични промени.
В някои райони са отчетени 150 или повече дни на екстремни горещини в резултат на изменението на климата.
„Най-бедните, най-слабо развитите страни на планетата са местата, където броят им е още по-голям. Още по-лошото е, че свързаните с горещините смъртни случаи често не се отчитат“, посочи Кристина Дал от „Клаймcт Сентръл“.