Как в Сингапур ще извличат енергия от дъжда

Автор: Труд news

Методът е успял да захрани 12 LED лампички

Специфичен модел на воден поток, наречен „plug flow“

Малките дъждовни капки може и да не изглеждат като източник на мощна енергия, но нов метод показва как обикновени тръбички могат да превърнат падащия дъжд в източник на електричество. При тестове методът е успял да захрани 12 LED лампички.

Когато говорим за производство на чиста енергия от вода, първото, което ни идва наум, е хидроелектричеството. Но проблемът при големите турбини е, че те се нуждаят от големи водни потоци, което ограничава местата за инсталация. Морската вълнова енергия също набира скорост, но и тя е силно зависима от конкретната локация.

Изследователи от Националния университет на Сингапур са се насочили към оползотворяването на енергията от дъжда.

“Вода, която пада през вертикална тръба, може да генерира значително количество електричество, използвайки специфичен модел на воден поток, наречен “plug flow” (поточен поток на запушалки)”, казва Сиоулинг Соу, водещ автор на изследването, цитиран от Дир. бг “Този поток позволява улавянето на дъждовна енергия за производство на чиста и възобновяема електроенергия.”

Този модел на поток е постигнат в лабораторията чрез устройство, симулиращо дъжд. Изследователите създават кула с метална игла на върха, през която капки с размер на дъжд падат. Под иглата поставят тръба с височина 32 см и диаметър 2 мм, направена от електропроводим полимер. Когато капките удрят горната част на тръбата, те се разпадат на по-малки капчици, разделени от въздух - така се създава моделът “plug flow”.

Докато въздухът и водата се движат надолу по тръбата, електрическите заряди във водата се разделят, а жици, прикрепени към горния край и събирателен съд отдолу, събират получения ток. Системата с “plug flow” е пет пъти по-ефективна от тестовете с постоянен воден поток. В крайна сметка тя успява да преобразува около 10% от енергията на падащата вода в електричество.

Допълнителни тестове с две тръби удвояват продукцията - достатъчна за захранване на 12 LED лампички в продължение на 20 секунди. Макар и далеч от мащаба на дори малък ВЕЦ, учените смятат, че тази система може да се използва масово - например по покривите в градска среда, като допълнение за устойчивото енергоснабдяване на сгради.

Най-четени