През летните месеци редовно носим отворени и разголени дрехи. Поради тази причина много хора се притесняват от начина, по който изглежда кожата им. Този период от годината досадните кожни несъвършенства са особено забележими. Едно от най-често срещаните състояния на кожата се нарича кератоза пиларис или „гъша кожа“. Появата на този проблем напомня за прясно оскубана птица. Въпреки че е безобидна и не е заразна, гъшата кожа може да бъде безкрайно неприятна. И ако не се лекува, може да се влоши с течение на времето.
Обикновено отстраняването на излишните килограми предполага спазване на диети или хранителни режими. Първото нещо, от което човек се лишава по време на диетата са мазнините. В действителност премахването на здравословните мазнини може да е причината за повишаване на теглото и за влошаване на определени кожни заболявания. Когато тялото ви не получава достатъчно омега 3 и омега 6 мастни киселини, това може да се отрази на кожата ви.
Въпреки че горещите душове не са причина за появата на кожни възпаления, те могат да вложат наличните такива. Продължителните бани с гореща вода премахват естествените масла от кожата. Това я прави суха, раздразнена и податлива на проблеми.
Мнозина не могат да си представят чашата с кафе без мляко или сметана, но млечните продукти често предизвикват чувствителност и могат да допринесат за гъшата кожа. Много хора развиват непоносимост към протеина, намиращ се и в млечните продукти. Това може да доведе до раздразнение на кожата, акне и кератоза пиларис.
Тъй като гъшата кожа е резултат от натрупването на кератин в порите, комедогенните продукти за грижа за кожата могат да влошат проблема. Вашият любим сапун може да мирише на розова градина, но най-вероятно съдържа изкуствени добавки, които могат да запушват порите и да доведат до възпаление на кожата.
Носенето на плътно прилепнали дрехи не е здравословно по много причини. Наред с други усложнения, това може да влоши състоянието на гъша кожа. Тесните дрехи не позволяват на кожата да диша и може да предизвикат триене, което да доведе до по-нататъшно раздразнение на кожата.