Приеман с широко отворени обятия в кралски дворци, президентски резиденции, баровски вили на топ-магнати, африкански колиби и бедуински шатри
Всяка година следовниците му го дарявали с толкова злато, колкото тежал самият той
Влюбва се в Северна Сардиния и я превръща в топ-дестинацията „Коста Смералда“
Богат, красив, изключително интелигентен, с божествено красиви съпруги
Не, няма друга личност от златните години на ХХ-ти век, която да е задържала толкова дълго върху себе си светлините на прожекторите. Или за нея да са изписани десетки хиляди страници в най-лъскавите списания на света, при това винаги с възхищение. А името ѝ да е въплъщавало почти цял век мечтите на милиони мъже за късмет – богат, красив, изключително интелигентен, с божествено красиви съпруги, когато е бил женен и заобиколен със знойни дами в безбрачните си години. Както и приеман с широко отворени обятия в кралски дворци, президентски резиденции, баровски вили на топ-магнати, африкански колиби и бедуински шатри. Легенда, мит, символ на една изчезнала завинаги епоха е Карим Ага Хан, за когото спокойно може да се каже, че е и последният „експонат“ на някогашното волно „джет-сет“ поколение. Склопи очи преди десет дни в Португалия на 88 години и всички големи вестници във Великобритания, Германия, Испания, Италия, Франция и т.н. му посветиха по няколко страници. Не като некролог, а по-скоро като носталгична балада за прощаване с едно безвъзвратно отминало, но велико време.
Благородническата му титла е „Негово височество принц Карим Ал-Хусани Ага Хан IV“ и му е присъдена от кралица Елизабет II през 1957 г. за заслуги към Обединеното кралство. Тогава той е само на 21 години – роден е в Женева през 1936 г., но детството му преминава в столицата на Кения – Найроби, където родителите му живеят и работят. Вече юноша, той се завръща в Швейцария и завършва може би най-престижния, аристократичен и прескъп местен колеж “Le Rosay”, а след това записва история на исляма в университета в Харвард.
И в средата на следването, през 1957 г. и още ненавършил 21 години, върху плещите му пада тежест, която ще носи през целия си живот с чест и която ще го изстреля в планетарните ВИП висини. Неговият дядо сър Султан Мохамед Шах Ага Хан, който е роден в някогашния индийски град, а сега столица на Пакистан – Карачи, го избира за негов наследник като имам на мюсюлманите-исмаилити – клон на шиитския ислям с 15 милиона верни последователи, пръснати в Близкия Изток, Арабския полуостров и Северна Африка.
Интересното е, че този династичен пост е трябвало да бъде унаследен от сина на Султан Мохамед Шах - Али Хан, но дядото избира внука, тъй като таткото се заглеждал прекалено много по холивудски актриси и не полагал никакви грижи за хората, на които бил религиозен водач. И които всяка година се отплащали на своя предводител, наследник по пряка линия на пророка Мохамед, с толкова злато в килограми, колкото било неговото собствено тегло. Но в замяна той трябвало не само да ги напътства духовно, но и да им помага в образованието и бизнес начинанията чрез връзките си с водещи световни личности, каквито Али Хан нямал, но Ага Хан завързвал без проблеми. Като например с някогашния президент на САЩ Джон Кенеди или с митичния собственик на италианския автомобилен концерн ФИАТ Джани Анели, с когото се сприятелява, когато завършва Харвардския университет през 1959 г.
Но, както стана дума, по онова време той вече има благородническа титла от английската кралица, сприятелява се и с шахиншаха на Иран Мохамед Реза Пахлави, който през 1967 г. го кани на коронацията си в Техеран и там младият имам на мюсюлманите исмаилити е единственият чужденец.
Съвсем младият Ага Хан е приказно богат, но никой преди него пък и след това не се е вмъквал толкова бързо в световния хайлайф благодарение на многото си пари. Става дума за споменатия „джет-сет“, т.е. онези няколко щастливци, които се качват на собствени самолети и летят с тях от един континент на друг и купонясват до забрава в райски кътчета. Но които никога няма да те приемат като равен, дори и да си по-богат от тях, защото ценят преди всичко предприемчивостта, изобретателността, образованието, възпитанието, харизмата, лудостта.
Качества и дадености, които Карим Ага Хан притежава в излишък, дядо му ги е съзрял, а след като го наследява внукът ги превръща в изгодни инвестиции, от които е доволен и той, и онези негови 15 милиона последователи, разхвърляни в половината свят. И не само те, а също така съвсем непознати, но добри хора, които му вярват и се включват с ентусиазъм в неговите начинания – банки в Пакистан и Африка, луксозни хотелски вериги в Европа, Индия и пак в Африка, фармацевтични компании, енергийни холдинги, телекомуникационни концерни, ферми за отглеждане на чистокръвни породи коне за надбягвания, земеделски стопанства, предприятия на хранително-вкусовата промишленост, благотворителни фондации и т.н. Казват, че в поделенията на регистрирания в Швейцария холдинг на принца с пет паспорта, но без ясно определена националност, в момента работят над 80 хил. души в общо 30 държави, като според сметките на библията за богаташи „Форбс“ благосъстоянието му надхвърля 13 милиарда евро.
Със сигурност на много места по света могат да бъдат издигнати паметници на признателност към Карим Ага Хан. Но най-големият би трябвало да бъде на италианския остров Сардиния и по точно в неговата северна част, защото в началото на шейсетте години на миналия век той я превръща в туристическа дестинация, която сега е една от най-привлекателните в света. За „Коста Смералда“, значи за „Изумрудения бряг“ иде реч, който до 1960 г. е бил вселена от незамърсена природа – ароматни средиземноморски храсталаци, канари с причудливи форми, поляни с трева и билки, малки плажчета с бял пясък, слънце и кристално море. Има няколко легенди за това как едва 24 годишният мъж е открил това несметно богатство – според една той бил дошъл тъдява от тъжния през лятото зимен щвейцарски курорт Гщаадт, за да се разходи с личния фолксваген-костенурка. Според друга бил прелетял със самолета си над района, харесал го и наредил на пилота да кацне на най-близкото летище. Третата, по-тривиалната легенда, твърди, че Ага Хан бил дошъл тъдява, за да купува за следовниците си в Саудитска Арабия и Пакистан от прочутите местни агнета и козлета, като искал да се увери, че те били – както казваме ние днес – екологично чисти. И пастирите го завели да види стадата им, които пасяли точно там, където днес се разпростира „Коста Смералда“.
Свидетелство за истинността на тази легенда е фактът, че когато видял приказното местенце, Ага Хан веднага поискал от собствениците на земята, възлизаща на около 30 000 декара, да им я купи и предложил 5 млрд. лирети. По онова време те били към 2,5 млн. долара, ама към днешна дата са поне двайсетина пъти повече и местните хора веднага се съгласили, тъй като никога не били виждали толкова голяма пара. После, когато отишли при нотариуса, в акта за покупко-продажба десетината собственици на терени с пасбища и храсталаци край морския бряг, до един били вписани като пастири. Ама след като гушнали многото лирети, веднага захвърлили овчарските геги.
После Ага Хан събрал верни авери, след които бил и наследникът на бирената империя „Гинес“, пазарил най-авангардните архитекти на епохата и точно там, където огледал първото стадо овце с агнета, след две години бил вдигнат все така баровския и днес хотел „Кала ди Волпе“. Като негови първи гости били рояк холивудски филмови звезди, членове на английската кралска фамилия, рок-групи и всякакви магнати, а те привлекли на часа най-изявените в Европа и Америка светски репортери и фотографи, които разтръбили по всички краища на планетата новото чудо на световния туризъм. На следващата година Негово височество принцът и съдружниците му вдигнали още луксозни хотели, после изградили недалеч яхтеното пристанище „Порто черво“, „Пристанище Елен“ на български, заради разклонения като красиви еленови рога бряг. Не след дълго по склоновете около него се заформил прочутият днес баровски курорт със същото име, плюс още няколко по-малки почивни комплекси по протежение на Изумрудения бряг, които и днес носят имената на имотите на захвърлилите гегите овчари.
Но, за да се развива подобаващо туризмът и да носи печалба, Ага Хан основал и местна авиокомпания, организирал построяването на модерна болница, заформил просторно голф-игрище, паркове и градини. Богатите италианци от континента пък започнали да се надпреварват да правят от луксозни, по-луксозни вили не само в Порто Черво, но и в съседните божествено красиви зони – Рамацино, Капричоли, Голфо Певеро, Лиша ди Вака, Петрица, Полту Куату, Бая Сардиния. Така „Коста Смералда“ става световно известна дестинация още в средата на шейсетте години, но важното за Сардиния е това, че вече прочутата курортна ивица „дръпнала“ развитието на летния туризъм в целия остров, по чиито брегове започнали да никнат едно след друго елегантни ваканционни селища.
Иначе още като студент в Харвард Карим Ага Хан става душа на компания от отбрани младежи и девойки от аристократични семейства, като бързо се разнася славата му на плейбой, но не екстравагантен и търсещ евтина донжуанска слава на бройкаджия, а дискретен, любвеобвилен и щедър към озовалите се в леглото му нежни създания. Вихри се заедно с най-близките си приятели в прочутите в началото на шейсетте години шеметни градчета по френския Лазурен бряг, като например Сен Тропе или Сент Антиб, но те не вдигат шум около себе си, не са сноби, а камо ли парвенюта като например дръзките италиански плейбои. И за безспорен лидер на тази група от млади и богати мъже, предпочитащи анонимността пред парадирането с богатство и серийни завоевания на хубавици, е точно Негово височество принцът на Британската империя. Който е най-желаният ерген в Азия, Америка и Европа, но изглежда чака истинската принцеса, онази в която да се влюби безпаметно, да стъкмят заедно семейно огнище в замък край Париж и да си родят едно след друго три деца.
Попада на нея при посрещането на новата 1969 г. в красивия зимен швейцарски курорт Сейнт Мориц и вече 33-годишният мъж хлътва безразсъдно като юноша. Няма начин, след като това е обявената от най-уважаваното в ония години светско списание „Harper's Bazaar“ за най-красивата жена на планетата. Тя е бивша „Мис Англия“, изявява се като манекенка по тогавашните модни подиуми, емблема е на сладкия живот в Лондон през втората половина на 60-те години и се казва Сара Крокър-Пул.
На корицата на списание Hola със своята съпруга Сара
Била е омъжена, ама за няма и половин година, като това въобще не впечатлява Ага Хан и в края на онази 1969-та той ѝ надява брачна халка в имение край Париж, в присъствието на настоятеля на джамията на френската столица, който рецитира дълги пасажи от корана. Ех, след брачната церемония красавицата ще се казва Бегум Салимах, но с грацията си, кралската осанка и съвършените си черти тя окупира първите страници не само на хайлайф изданията по света, но и на смятаните за по-сериозни вестници и списания. Година след сватбата се ражда дъщерята Захра, през 1971 г. синът Рахим, а през 1974 г. проплаква вторият син на семейството – Хюсеин.
Красавицата Габриел Ренате Хомей-Тисен
В продължение на четвърт век Бегум Салимах е постоянно до принца, но през 1994 г. неочаквано дори за най-близките им приятели двамата се развеждат по взаимно съгласие. Мълвата твърди, че Ага Хан се бил влюбил пак като юноша, но този път в хубавата германка Габриел Ренате Хомей-Тисен. Тя е също прясна парясница като някогашната „Мис Англия“ и която след сватбата им през 1999 г. приема името Бегум Инара Ага Хан. Пет години след събитието се ражда синът им Али Мухамад Ага Хан, а след още пет години се развеждат, като тя се връща в Германия, а принцът избира за старините си Португалия.
Семейна снимка на Карим Ага Хан
Седмица след смъртта му бе отворено неговото завещание и най-очакваната точка в него бе първата – тази за наследника – имам на мюсюлманите исмаилити. Такъв занапред ще бъде първият му син Рахим Ал-Хюсеин Ага Хан, но според клюката таткото искал много да сдаде поста на дъщерята Захра, ама ислямският закон не го позволявал.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура