Тази седмица украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ако САЩ не могат да гарантират бърз път към членство в НАТО, тогава има алтернативни варианти за сигурност, които Киев би приел: ядрени оръжия.
„Шансът те да си върнат ядрените оръжия е някъде между малък и никакъв“, заяви пред Fox News Digital генерал-лейтенант в оставка Кийт Келог, специален пратеник за Украйна и Русия. „Нека бъдем честни, и двамата знаем, че това няма да се случи.“
През 1994 г., след разпадането на Съветския съюз, Украйна се съгласи да предаде на Русия ядрените си оръжия в замяна на уверения от страна на Русия, САЩ и Великобритания, че суверенитетът и независимостта ѝ ще бъдат зачитани - договор, който Москва наруши с многократните си инвазии - и в интервюто във вторник, Зеленски твърди, че Украйна трябва да получи оръжията си „обратно“, ако навременното членство в НАТО не е на дневен ред, пише още Fox News.
Но Келог, човекът, натоварен от президента Доналд Тръмп да помогне за прекратяването на тригодишната война, заяви, че превъоръжаването на Украйна с ядрени оръжия е безсмислено.
„Не забравяйте, че президентът каза, че ние сме правителство на здравия разум“, каза той. „Когато някой каже нещо подобно, погледнете резултата или потенциала. Това е използване на здравия разум.“
Във вторник Зеленски потвърди готовността си да се срещне с руския президент Владимир Путин лице в лице, ако това е най-добрият вариант за прекратяване на войната, въпреки че шефът на Кремъл не се е съгласил на лична среща с украинския лидер.
В неделя Тръмп заяви, че са започнали първоначални разговори както с Украйна, така и с Русия, а тази седмица Келог потвърди, че Киев и Москва ще трябва да направят отстъпки, ако ще има мирно споразумение.
Администрацията не съобщи какви компромиси ще трябва да се направят, особено когато става въпрос за най-големия проблем, който е актуален както за Зеленски, така и за Путин: Членството на Украйна в НАТО.
„Това е една от причините, поради които следващата седмица отивам в Европа, за да ги видя действително лице в лице“, каза той. „Мога да предам това на президента и да кажа: „Добре, г-н президент, това е тяхната грижа. Ето какви са проблемите.“
Келог ще замине за Мюнхенската конференция по сигурността, която ще се проведе от 14 до 16 февруари, където, по думите му, ще се срещне със световни лидери, за да обсъди войната на Русия в Украйна и да получи по-добра представа за позицията на държави като Великобритания, Германия и Дания, както и на други водещи доставчици на военна помощ за Украйна, по отношение на преговорите за прекратяване на войната.
„Докато разработвате плановете за прекратяване на това кръвопролитие, трябва да сте сигурни, че сте усетили всички в играта“, каза Келог. „След като се стигне до тези дискусии лице в лице, тогава наистина ще можете да работите по отстъпките.“
Миналият месец генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова страните членки да увеличат подкрепата си за Украйна - въпрос, който според него е изключително важен, когато става въпрос за засилване на възпиращата сила на НАТО в лицето на блока Русия, Китай, Северна Корея и Иран.
Рюте призова страните от НАТО да увеличат разходите си за отбрана и предупреди, че ако Русия излезе начело в тази война, това ще струва на съюзниците от НАТО „трилиони“, а не „милиарди“.
Келог също така ще настоява съюзниците от НАТО да увеличат разходите за отбрана и, според указанията на Тръмп, да започнат да поемат тежестта на войната в Украйна.