Китайско външно министерство: САЩ и Австралия се опитват да приложат "нова доктрина на Монро" в южната част на Тихия океан

Китайско външно министерство: САЩ и Австралия се опитват да приложат "нова доктрина на Монро" в южната част на Тихия океан

Правителствата на САЩ и Австралия правят опити да приложат принципите на "новата доктрина Монро" в южната част на Тихия океан. Това съобщи в сряда на редовен брифинг говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин, предава ТАСС.

„Съединените щати и Австралия трябва да уважават свободата и правото на островните държави в южната част на Тихия океан да следват независима политика на дипломация и сътрудничество. Усилията за провъзгласяване на  „нова доктрина на Монро“ в южната част на Тихия океан са непопулярни и няма да успеят“, каза той.

Дипломатът отбеляза, че сътрудничеството между Китай и Соломоновите острови в областта на сигурността е в пълно съответствие с международното право, а САЩ и Австралия показват политика на двойни стандарти спрямо Китай. Той също така посочи, че подписването от Австралия, Обединеното кралство и САЩ на тристранното споразумение AUKUS, което предвижда трансфер на технологии за ядрени подводници, „отваря кутията на Пандора в Азиатско-тихоокеанския регион“.

Доктрината на Монро е формулирана в Съединените щати в началото на 19 век. Тя се основаваше на идеята за недопустимостта на участието на страните от Западното полукълбо в конфликтите на европейските държави и намесата на европейските сили във вътрешните работи на страните от Западното полукълбо, но на практика често служи за оправдаване на лидерството на САЩ в региона, намесата във вътрешните работи на страните и експанзионизма.

Споразумение със Соломоновите острови

На 19 април говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин заяви, че Китай и Соломоновите острови са подписали рамково споразумение за сътрудничество в областта на сигурността. Премиерът на Соломоновите острови Манасех Согаваре потвърди това изявление и призова държавите от Тихоокеанския регион да зачитат суверенните интереси на неговата страна и международното право, в съответствие с изискванията на което е подписано споразумението за сигурност между Хониара и Пекин.

На 22 април Белият дом предупреди, че Съединените щати ще реагират, ако КНР разположи китайски военни съоръжения в тази страна по силата на споразумение за сътрудничество в областта на сигурността със Соломоновите острови. В същия ден архипелага посети американска делегация, в която участваха Кърт Кембъл, координатор за индийските и тихоокеанските региони в Съвета за национална сигурност на Белия дом, Даниел Критенбринк, помощник-държавен секретар по въпросите на Източна Азия и Тихия океан, представители на Пентагона и Американската агенция за международно развитие.

Най-четени