Нашествия на селските курници
Умело се катери по дърветата
Защо напоследък доста фермери и други селскостопански труженици се оплакват и от набезите на белки (животни от семейство порови)? Може би основното обяснение се крие в една биологична особеност на зверчетата - те се размножават от юни до август. И тогава хищническите им инстинкти са най-изявени. Общата липса на сериозни врагове в тия времена също е причина за по-бурните им нашествия към селските курници. Преди години ценната им кожа се търсеше и на вътрешния, и на международния пазар. Сега аукционите съвсем замряха и ловците нямат никакъв стимул за действие.
Бeлката (петното на гърдите ѝ е бяло - и оттам и името ѝ) може да се открие навсякъде у нас. Най-често обитава горите, в които има скални образования и сипеи. Умело се катери по дърветата. Ала „ястията“ си намира предимно по дърветата, и то нощем.
Животното е доста кръвожадно. Вмъкне ли се в курника, удушва всичко, каквото му падне. Домашните птици и яйцата им са му деликатес. Но не прощава и на зайци, мишки, жаби, диви хвъркати същества.
Върху мека почва или сняг бялката оставя доста релефни отпечатъци - лапата отдолу е гола. Дирята ѝ представлява поредица от стъпки, групирани по двойки - това е най-характерният вариант. Дължината на скока ѝ е около 30 сантиметра при спокоен вървеж. Ако бяга, разстоянията между стъпките ѝ стават над половин метър. Изпражненията ѝ са сивочерни или червеникави (през есента от боровинките и шипките). Отстрелът се практикува чрез причакване край хамбари, камънаци, дръвници. Това може да става целогодишно.
Експериментите за обучение с човешка реч, започнати през 70-те години на 20-ти век от американски биолози, дават вече твърде обещаващи резултати. Шимпанзетата, например, са се научили да използват такива символи, които служат на хората за изразяване на абстрактни понятия. Сега учените се опитват да водят с маймуните истински беседи. Сполучливо било използването в опитите и на компютри, с чиято помощ американските биолози подготвили няколко „говорящи“ маймуни. Една от тях използва над 50 символа. Тя се е научила по съответен начин да борави с компютъра, като изразява необходимост, желание или просто съобщава на „учителя“ своя мисъл. Умее добре да конкретизира молби, отнасящи се до храната, да манипулира с глаголите спя, пия, ям. Освен това тя се опитва да учи на компютърни манипулации и другите шимпанзета.
Днес в много райони на Африка леопардите са почти напълно унищожени. А те играят важна роля в поддържане на природното равновесие. Леопардите убивали ежегодно десетки хиляди павиани.
След изтребването на хищниците тези маймуни се размножили до такава степен и станали толкова агресивни, че в плантациите и зеленчуковите градини вече не можели да се справят с тях. Павианите започнали да нападат новородени антилопи, даже жени и деца. И затова сега леопардите в Африка се намират под закрилата на природозащитните закони.
Що се отнася до музиката, животните безусловно реагират на нея и то доста емоционално. А какво е отношението на слоновете? Музиканти решили да дадат специално за тях концерт. Твърде много се понравило на животните едно изпълнение на цигулка. Затова пък друго, любимо изпълнение на музикантите, предизвикало сред слоновете прозяване. А когато изслушали „Прелестната Габриела“, животните изпаднали във възторг. Започнали да размахват хоботите си, тресейки в такт масивните си тела, и даже взели да тръбят. Явно предпочитали високите флейтови мелодии.
Ако си дива свиня, не се плаши от бракониерите: от страх обикновено те се избиват помежду си.
Из Правилника за оцеляване на дивите свине
Ако бях научил стопанина си да лае, рекло ловното куче, двамата щяхме бързо да се справим с лисичата напаст, ама той не може и да стреля...
Из изказване на Мурджо, расов ягдтериер
Бракониерът е същество, чиято глава не е за два крака.
Сентенция за дивите животни от Н-ската гора
Дадохме на бракониера ловен билет, а той попита: не може ли да ме направите и надзирател?
Из дневника на Н-ското ловно-рибарско дружество
За печен бракониер - суров съд.
Девиз на съдиите - ловци от град К.
Ако имах хубави патрони, щях да утрепам оня вълк - единак, дето сега се мотае из нашите чукари: ама нямам и пушка.
Изявление на бай Пецо, известен ловец - вълчар