Лекари-роботи в здравеопазването

Лекари-роботи в здравеопазването

Роботите и изкуственият интелект все по-често стават част от ежедневието. Предвид заплахата от разпространението и предаването на вируси, се търси начин за безконтактно медицинско обслужване. Новите технологии помагат тези нестандартни идеи да се превърнат във факт.

Тъй като много от хората приемат резервирано новостите, особено що се отнася до личното здраве, изследователи се заемат да направят проучване как пациентите възприемат взаимодействието с роботи, чиято функция е да оценят симптомите и здравословното състояние по безконтактен начин. Отговорът за реакцията на пациентите на роботизираното медицинско обслужване търсят изследователи от Масачузетския технологичен институт и Харвардската женска болница „Брайъм”. Целта е осигуряване на повече безопасност и работна сила. Освен това при действието на роботи се намалява използването на предпазни средства, като маски и облекла. 

В помощ на проучването се включва популярният четирикрак робот от „Бостън Дайнамикс”. Той е оборудван със сензори, които му позволяват да измерва жизнените показатели, включително телесната температура, честотата на дишане, пулса и насищането на кръвта с кислород. Роботът също носи устройство с видео екран, което позволява комуникация с цел предоставяне на здравни услуги.

Направено е и проучване с въпроси, отправени към около 1000 човека. Задачата е да се говори с хората доколко е приемливо за тях роботизирането на здравеопазването. Приблизително половината от запитаните отговарят, че са отворени към подобни иновации. 

Миналата пролет при нарастването на случаите с Covid-19 в Масачузетс в спешното отделение на Харвардската женска болница „Брайъм” се провежда и тестът. От 51 пациенти, 41 дават съгласието си  да участват в експеримента. Повече от 90 % от тях посочват, че са доволни от обслужването. Споделя се, че то наподобява общуването с човек.

Резултатите от проучването показват, че може би си струва създането на роботи, които могат да извършват процедури, които в момента изискват много човешки усилия, като например обръщане на пациент в леглото, взимане на секрет от носа и др. Подобно медицинско обслужване би помогнало за безопаснотта както на пациентите, така и на лекарите. А и ще реши до някъде въпросът с липсата на достатъчно кадри и хора, работещи в здравеопазването.

Най-четени